Folk all over de provincie Op zoek naar Tom Theuns en het hart van The Heartlands selectie 4 Donderdag 26 februari 2009 PZC Beeld uit de muziekdocumentaire over Ad van Meurs. door Marius Roeting Komend weekeinde folk in de Wegwijzer in Nieuw- en Sint Joosland. Een solocon cert van Tom Theuns en een film met en over Ad van Meurs. Het lijstje met muzikale activitei ten van de Vlaamse zanger-gitarist Tom Theuns is indrukwekkend. Hij maakt(e) deel uit van Ambro zijn, Olla Vogela, Think of One, Aurelia en speelde met Vera Coom- ans en Balbrozijn. Het leven van een rondtrekkende muzikant werd de inspiratiebron voor zijn eerste soloed Songs from the River. „Het is een oude droom. De muzikant die liedjes brengt met alleen zijn instrument. Met Ambrozijn hebben we een wat lan gere pauze afgesproken en nu is het moment daar. De liederen ont stonden afgelopen periode, waarin ik veel met mijn woon- en thea terschip onderweg was. ]e bent vaak alleen, afgezonderd van de wereld. Ie krijgt een compleet an der besef van bijvoorbeeld tijd en geografie, omdat je met een snel heid van 12 kilometer per uur voortschrijdt, dwars door het land schap. Ideaal om songs te schrij ven. Die ervaring sijpelt continu door. De liedjes zijn in het Engels geschreven. Eerst was er twijfel of ik het in het Nederlands moest doen. Het Engels is universeler en een makkelijker idioom. In België ligt het zingen in het Nederlands toch wat gevoelig. Je hoort dat mijn moedertaal het Antwerps is. En er zijn zoveel verschillende dia lecten in België. Wat is dan Neder lands?" „Op de cd staan twee liedjes van de Braziliaanse componist Anto nio Carlos Jobim, vertaald in het Nederlands. Die zijn in de winter ontstaan. Ik ben toen verwarmen de Bossa Nova gaan spelen omdat het zo koud was op de boot. De cd zou eigenlijk de vraag moeten be antwoorden: wie is nu Tom Theuns, wat doet die allemaal?" Zaterdagavond wordt De Wegwij zer omgetoverd tot een muziek- bioscoop. Zanger-gitarist Ad van Meurs speelt voor en na de film Searchin'for the Heart of the Heart lands enkele nummers. De film van cineast Dré Didderiens is geen concertregistratie, maar een docu mentaire muziekfilm over een tour van Van Meurs in september 2008 door de Heartlands van de Verenigde staten. Theater De Wegwijzer Nieuw- en St. Joosland: vrijdag 27 feb. vanaf 20 uur soloconcert Tom Theuns; zaterdag van af 20.00 uur de film Searchin' for the Heart of the Heartlands, over en met Ad van Meurs. Schateiland Een piratenverhaal naar het boek Treasure Island van Robert Louis Stevenson vormt de basis van deze spannende familievoorstelling. Nietsontziende piraten gaan in ge vecht met een jongen, die op zoek is naar de schat van kapitein Flint. Een voorstelling vol muiterij, wa pengekletter, malaria, goudkoorts en heel veel spanning. Donderdag 26 februari, De Mythe, Goes, 19.00 uur. Komend weekeinde staat bol van de folk. Met concerten in Mid delburg en Wissenker- ke, en een film met concert in Nieuw- en St. Joosland. door René de Dreu Benjamin van Vliet trok een jaar of zes geleden van het Zeeuws-Vlaam- se Hoek naar Utrecht. Hij nam een gitaar mee en be gon aan een studie Nederlands en liet een onbekommerde jeugd, de rust van het landelijk leven en een paar gestrande mu zikale avonturen in punkrock bandjes achter zich. Benjamin werd student en sin- ger-songwriter. In Utrecht ont moette hij de vijfjaar oudere Lot Broos op de redactie van een lite rair studententijdschrift. Ook zij was student Nederlands en kwam uit Zeeuws- Vlaanderen, boven- dien geschoold celliste door mu zieklessen in Axel en Terneuzen. Op de redactie loopt ook student en multi-instrumentalist Laurens Ham rond met muzikale interes ses en ambities. Samen besluiten ze het soloproject van Benjamin aan te vullen en in te kleuren. Het klikt en opent een keur aan nieu we muzikale mogelijkheden die ze als Moi, Le Voisin en de cd Viola in 2005 de wereld in strooien. De recensies liegen er niet om en het etiket freak-folk lijkt de beste om schrijving voor hun muzikale ver richtingen. „Een traditionele singer-songwri ter ben ik nooit geweest. Alhoe wel, met een stem en gitaar zit je al snel dichtbij het genre van Dylan of Cohen. Toch zocht ik steeds naar originaliteit, verder weg van die traditionele invulling en meer van deze tijd. Er lagen al kant en klare nummers en die heb ben we eigenlijk samen aange kleed met de ideeën die gaande weg het spelen ontstonden. Lot en Laurens zijn dan meer dan begelei ders, ze nemen de ruimte hun ei gen verhaal in de muziek te stop pen. Dat gaat op een speelse ma nier, gewoon uitproberen. Dat hoor je terug in de muziek, zeker op de laatste cd Idiots uit 2008", zegt Benjamin. Voor Lot was het aanvankelijk al De Waanzinnige De voorstelling Johanna de Waan zinnige van Theatergroep de Kern gaat over het ongelukkige leven van 'de eerste Koningin van Neder land', Johanna van Castilië (1479 - 1555). Zij is de speelbal in de machtsstrijd tussen haar man Fi- lips en haar vader Ferdinand. Dit koningsdrama wordt gelardeerd met komische intermezzo's. Donderdag 26 februari, StadsschouwburgMiddelburg, 20 uur. leen maar leuk om als celliste een keer mee te doen met het bewer ken van Benjamins liedjes. „Zijn muziek was voor mij een heel nieuw genre, maar als je de mogelijkheden daarvan ontdekt, ontstaan de ideeën bijna als van zelf Daarmee wil je dan ook echt aan de slag gaan. Veryolgens krijg je de ambitie om het aan zoveel mogelijk mensen te laten horen." Spontaniteit en experiment vervul Middelbare Meiden Begint de lichamelijke woning wat te kraken en te piepen, een vlekje, een pijntje, een kraaienpootje, een grijze haar? Is het tijd voor een spe cialist? De Middelbare Meiden ne men zelf het gereedschap ter hand en plakken elke slijtageplek aan met hilarische teksten, liedjes, dag- en nachtcrèmes, schroeven draaier of schuurpapier. Donderdag 26 februari, Arsenaaltheater, Vlissingen, 20.15 uur. len een belangrijke rol bij Moi, Le Voisin. Benjamin zorgt weliswaar nog steeds voor een basisidee en de En gelstalige teksten. Daarin weer klinkt bijna altijd de roep van de eenling in de grote boze wereld: „Geen boodschap, meer een ui ting van een ervaring of een per soonlijke visie." Door het koppe len van die uitingen aan luchtige en speelse melodieën en arrange- Graindelavoix Het Belgisch vocaal ensemble Graindelavoix brengt Poissance d'amours met mystici, minstrelen en meesters van het organum. In dit programma dekt de titel niet alleen de lichamelijk liefde, bezon gen in trouvèreliederen van de hand van een tweetal Brabantse hertogen, maar ook de mystieke liefde uit religieuze gemeenschap. Vrijdag 27 februari, Zeeuwse Concertzaal, Middelburg, 20,00 uur. COLOFON UitCids: elke donderdag als bijlage bij de PZC. Informatie over voorstellingen, restau rants, exposities, winkels, evenementen en films. U kunt ons informeren: E-mail: redsec@pzc.nl Website: www.pzc.nl/uit - op de si te is een formulier beschikbaar, waar u alle gegevens over voorstel ling of evenement kunt invullen. PZC-redactiesecretariaat, Postbus 91, 4330 AB Middelburg. Telefoon: 0118 434010 Redactie: Jan van Damme: 0118 434014, j.vandamme@pzc.nl Rolf Bosboom: 0118 434006, r.bosboom@pzc.nl Advertenties: Verkoopteam Zeeland: 0118 434070, teamzeeland@bndestem-pzc.nl Moi, Le Voisin, met (vlnr) Lot Broos, Laurens Ham en Benjamin van Vliet.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 80