2009, het jaar van de comeback kids Meeloopdagen 10.12 Hzïï www.hz.nl MAART Trek je stoute schoenen aan en kom! PZC Donderdag 26 februari 2009 31 Op een meeloopdag krijg je lessen en maak je kennis met de praktijk, we informeren je over het beroepenveld en het studeren op onze hogeschool. Verder kom je in cohtact met onze studenten en docenten. Zit je op de havo, het vwo of het mbo en heb je interesse in een voltijdopleiding? Meld je dan aan op www.hz.nl vóór 1 maart! Hogeschool Zeeland Gestopte wielrenners missen spanning van belangrijke momenten. door Patrick Delait DEN HAAG - Over de opmerkelijke comeback van Lance Armstrong is het laatste woord nog lang niet ge zegd, maar de zevenvoudig^ Tour winnaar is niet het enige verloren schaap dat dit. seizoen terugkeert naar de wielerkudde. Ook Ivan Basso, Floyd Landis, Patrik Sinke- witz, )örg Jaksche en Frank Van- denbroucke beginnen aan een nieuwe carrière. De vraag is: wat bezielt hen? Het nieuwe seizoen is nog maar pas begonnen, maar nu al is duide lijk dat de wielersport in 2009 wordt teruggeworpen in de tijd. Had het peloton immers geen af scheid genomen van Lance Arm strong, Ivan Basso, Floyd Landis en Francisco Mancebo? Hun na men leken te horen bij een afgeslo ten tijdperk, maar niets is minder waar zo bleek afgelopen week in de Ronde van Californië. Want daar herleven oude tijden. De Spanjaard Francisco Mancebo, geweerd uit de Tour de France van 2006 vanwege zijn vermeende be trokkenheid bij Operacion Puerto en daarna in de vergetelheid ge raakt bij obscure ploegen, won er zowaar de eerste etappe. Ook Lan ce Amstrong, Ivan Basso, Floyd Landis en de al eerder terugkeerde Tyler Hamilton maakten in Califor nië deel uit van het peloton. En daarmee is de koek nog lang niet op. Patrik Sinkewitz, lörg Jaksche en Frank Vandenbroucke trappe len van ongeduld om hun verlo ren plek bij de wielerelite weer in te nemen. Met ook nog de mogelij ke verrijzenis in het verschiet van Aleksandr Vinokoerov en Michael Rasmussen, wier schorsing in de zomer afloopt, is 2009 nu al hét jaar van de comeback. Of de oude hap er ook verstandig aan doet om zichzelf opnieuw te ianceren? Rico Schuijers meent van.wel. Volgens de aan NOCNSF verbonden sportpsycholoog is het een gouden stelregel dat topspor ters hun afscheid zelf moeten kun nen regisseren. „Als ze door een blessure of een schorsing moeten stoppen, dan geeft dat altijd een onbevredigend gevoel. Al duurt een comeback maar een jaar: voor de eigenwaarde van een sporter is het belangrijk dat hij zijn afscheid zelf kan bepalen." De beweegredenen om terug te ke ren in het peloton zijn talrijk en di vers. Nu hij zijn straf heeft uitgeze ten voor zijn betrokkenheid bij Operacion Puerto vindt Basso dat hij recht heeft op een tweede kans. Ook Sinkewitz, in de Tour van 2007 betrapt op testosteron, wil aantonen dat hij ook zonder verboden middelen een bovenge middelde renner is. Landis, de op doping (testosteron) betrapte Tour winnaar van 2006, is op zijn beurt op zoek naar perspectief na een donkere periode waarin hij vooral in rechtszalen kampeerde. „Het is fijn om weer doelen te hebben. Daardoor kan ik een hoop zaken eindelijk achter me laten", liet hij weten in USA Today. De wielrenners die dit jaar in het peloton terugkeren, willen graag zelf hun afscheid regisseren. Dat stelt sportpsycholoog Rico Schuijers. Schuijers herkent de verzuchting van de 33-jarige Landis maar al te goed. Hoewel de overgang naar een ander leven voor de meeste topsporters goed verloopt, blijft één ding altijd knagen. „Ze missen het gevoel dat ze niet meer twee of drie keer per jaar naar een doel kunnen toewerken. Hun leven dobbert maar een beetje door. Ze missen de adrenaline, de spanning van de belangrijke momenten." Van alle grote namen die dit sei zoen hun rentree maken, is Arm strong de enige die vrijwillig af scheid nam. Na zijn zevende Tour zege in 2005 wilde de Texaan meer tijd besteden aan zijn kinde ren en zijn kankerfonds Lives- trong. Armstrong ging marathons lopen, haalde het nieuws met een aantal amoureuze avonturen, deed kortom van alles om zijn leven zin te geven. Toch kroop het bloed ook bij 'The Boss' waar het niet gaan kan. In tegenstelling tot Armstrong en Basso, die onderdak hebben gevon den bij een ProTourploeg, begin nen de meeste comeback kids met beperkte ambities aan hun tweede wielerleven. De tijd dat dopingzon- daars na het uitzitten van hun straf met open armen werden ont vangen is immers voorbij. Nu het antidopingfront de agenda be paalt, kunnen zij alleen nog te recht bij teams van het tweede of het derde niveau. Ploegen die verle gen zitten om een publiciteits stunt. Hoe het voelt om in de kantlijn van het peloton te overleven, on dervond Mare Lotz toen hij zich na een schorsing van twee jaar weer mocht bewijzen bij amateur- ploeg Löwik Meubelen. Gewend aan de professionele structuur van Rabobank en Quick-Step, de twee profploegen waarvoor hij reed, maakte de Limburger bij Löwik kennis met de andere kant van de medaille. „Toen ik voor Löwik reed, besefte ik pas hoe goed ik het daarvoor heb gehad. Het mate riaal, de begeleiding, het program ma dat ik moest rijden: het was al lemaal een stuk minder. Als voor bereiding op het NK, dat destijds in Maastricht werd gehouden, zou ik een etappekoers in Zweden gaan rijden. Op het laatste mo ment ging dat niet door en moest ik naar de Parel van de Veluwe. Vreselijk vond ik dat", aldus Lotz, die zijn carrière begin 2008 defini tief beëindigde toen een flirt met het Britse Pedaltech-Cyclingnews spaak liep. Hoewel hij weinig goede herinne ringen overhield aan zijn rentree, snapt de 35-jarige Limburger waar om menig lotgenoot dezelfde weg bewandelt. „Het is lastig om te bre ken met iets dat je leven al jaren lang beheerst. In het begin van mijn schorsing heb ik allerlei leuke dingen gedaan, maar op den duur begon ik mijn vaste trainingsritme te missen. Als renner denk je bo vendien dat de wereld alleen maar om jou draait. Ook dat gevoel kun nen veel renners niet missen." Hoewel hij veel respect heeft voor de gretigheid die Lance Armstrong uitstraalt, zou Lotz niet in de schoenen van de Amerikaan wil len staan. „Let wel: ik vind het knap wat Armstrong doet. Ook ik ben benieuwd of hij opnieuw de oude kan worden. Maar als ik zo veel geld had als Armstrong zat ik nu op de Bahamas met een lekker drankje onder een palmboom." Floyd Landis (linksboven), Francisco Mancebo (rechts) en Frank Vandenbroucke (linksonder) zijn drie van de vele wielrenners die dit jaar hun rentree maken. foto's EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 49