Dick van Eenige is altijd 'op merote' Raad van Goedereede veegt de vloer aan met fusieplan provincie II PRIJZEN! ONGELOOFLIJKE S PZC Donderdag 26 februari 2009 21 door Marlijn de Koning GOEDEREEDE - De gemeenteraad van Goedereede opent de aanval op de provincie Züid-Holland. In niet mis te verstane bewoordingen kapittelt de raad in een zoge naamd memorandum het plan van de provincie om de vier ge meenten op Goeree-Overflakkee in 2012 te laten fuseren. Eerder gaven burgemeester en wet houders van Goedereede al aan verbijsterd te zijn over die plan nen. De gemeenteraad sluit zich daar nu bij aan. In een verklaring worden één voor één de provincia le argumenten voor herindeling weerlegd. Daarbij krijgt de provin cie onder uit de zak. Zo begrijpt de raad niet waarom de provincie de 'onder druk staan de visserij' als argument voor fusie noemt. „Onze bestuurders steken veel energie* in dit thema. De be trokkenheid van de provincie wordt node gemist; zo is er in de provincie geen bestuurlijke porte feuille visserij. Het verbaast ons dan ook enigszins dat de provincie dit probleem nu zo prominent naar voren brengt." Een soortgelijke reactie heeft de raad op het argument van de pro vincie dat de economie op Goe ree-Overflakkee stagneert. „Voor de economie is het van groot'be lang dat er mogelijkheid wordt ge boden om woningen te bouwen. Het restrictieve beleid van Zuid- Holland zorgt er echter voor dat er onvoldoende woningen kunnen worden gerealiseerd. Een meeden kende en actieve houding van de provincie wordt hier node ge mist." Ook andere argumenten van de provincie worden door de raad van tafel geveegd. De raad z[et geen verband tussen kleine ge meenten en een teruglopend voor zieningenniveau en recreatieaan bod. De raad vreest ook dat het res pecteren van de zondagsrust in vaar komt. Goedereede wil eerst een onderzoek naar alle toekomst mogelijkheden en eist bovendien een volksraadpleging. Living Outlet verkoopt voor een Nederlandse meubelfabriek een grote partij eiken meubelen. Stoere, strakke eikenmeubelen gemaakt naar de laatste woontrends. Nu voor U kunt kiezen uit twee kleuren; blank gelakt of loogkleur Alles Is direct leverbaar (uit voorraad) zo lang de voorraad strekt. Broodkast Van 2125,- 998:,- Dressoir 4-deurs Van 1755,- VOOr 855,- Goes Marconistraat 15b (0113) 22 41 17 www.tmcwoonwinkels.nl Zierikzeeënaar voelt zich pas senang op een schip. Huizen en boten op Schouwen-Dui- veland hebben soms opvallende na men. In deze serie wordt geprobeerd ze te verklaren. door Marijke VaeS zierikzee - De oorbel, die hij op de wilde vaart verdiende met het 'ronden' van Kaap Hoorn, zit niet meer in zijn oor. Sinds Dick van Eenige de rondvaartboot Christi- aan B bestuurt, is dit zeemanssym bool verdwenen, maar hij blijft zeeman in hart en nieren. De 53-jarige Zierikzeeënaar is in zijn element wanneer de grond on der zijn voeten deint, ook wan neer dat maar zachtjes is. „Als je het havenhoofd uitvaart en daar ten anker gaat in de buurt van het munitiedepot, zwemmen de bruinvissen op een meter afstand van je boot. Je hóórt ze blazen", vertelt hij enthousiast. „En als het dan mooi weer is en je zit in de kuip van je boot met een glas koel bier en een hengeltje. Dan hoef je toch niet meer naar het buiten land." Dick is dan 'op merote'. Let terlijk, omdat hij zijn motorkrui ser die naam gaf en figuurlijk om dat deze Zeeuwse uitdrukking 'op stap zijn' betekent. „Dat past bij mij, want ik wil altijd weg en ik ben altijd weg geweest. Met een boot is dat mogelijk", legt hij uit. Dat begon al toen Dick als 16-jari- ge, na zijn lts-opleiding, naar Sin gapore vloog om aan te monsteren op een schip van Shell Tankers. „Ik wilde varen, net als mijn opa, mijn vader, ooms, broers en ne ven. De behoefte aan de vrijheid en weidsheid van de zee zit onze familie in de genen." Ook de sfeer van vreemde landen en culturen vindt Dick geweldig. „Ik houd van Zuid-Amerika omdat de mensen daar zo vriendelijk en gastvrij zijn. Vooral Chili is geweldig. Daar ben ik tijdens een langere stop van het schip eens het Andesgebergte doorgetrokken per paard en taxi." Toch was Dick, in de ruim 25 jaar dat hij op de wilde vaart voer, al tijd blij wanneer hij de Dikke To ren weer zag. „Ik ben een rasechte Zierikzeeënaar. Ik zou nooit er gens anders willen wonen." Zo'n twaalf jaar geleden verruilde hij de wilde vaart voor tijdelijk Dick van Eenige is nog steeds verliefd op de ronde zijlijn van zijn schip. „En op zijn waaierkop die de golven splijt." werk op sleepboten en een bagger molen. Hij werkte ook op de 'Hammen'. Deze boot houdt bij de Stormvloedkering de vanglij nen in de gaten die moeten voor komen dat schepen te dicht bij de stroomgaten komen. Sinds vorig jaar is hij stuurman/machinist op de rond vaartboot die vanaf Deltapark Neeltje Jans over de Oosterschelde vaart. „Leuk werk. Je ontmoet veel mensen, die allemaal vrolijk zijn omdat ze vakantie hebben." Toen hij twaalf jaar geleden dich ter bij huis ging werken, kocht Dick van Eenige zijn eigen boot. Een stalen motorboot van het type perenboomkruiser. „Een bij zonder model waarvan er maar tien zijn gebouwd." Hij gaf het schip de naam Op-merote en reali- 'Op merote'. Dit is Zeeuws voor 'op pad zijn' seerde vier jaar geleden een ingrij pende verbouwing met hulp van zoon Nick en vriend Leon. Het schip kreeg een dicht stuur huis, zelflozende kuip en roestvrij stalen mast en reling. Dick is nog steeds verliefd op de ronde lijn van zijn schip en haar waaierkop die de golven splijt. „Het is een prachtig bootje." De Zierikzeeënaar is bijna dage lijks te vinden op zijn schip in de haven van de watersportvereni ging Zierikzee. Er is altijd wel wat te doen om de Op-merote verder te vervolmaken. „Als je een boot hebt moet je handig wezen." Zodra het mooi weer is, vaart hij met zijn vriendin de Oosterschel de of het Veerse Meer op om te zwemmen, vissen en barbecueën op een eilandje. „En in de zomer trekken we er al tijd drie a vier weken op uit, dit jaar naar Overijssel." foto Dirk-Jan Gjeltema Perenboomkruiser De stalen motorboot van Dick van Eenige werd in 1973 ge bouwd in het Noord-Brabantse Hank. Het is een perenboomkruiser, een model met een afwijken de vorm van ramen. Dick kocht de boot twaalf jaar geleden en verbouwde haar vier jaar-geleden ingrijpend. Daarbij werd hét open stuur huis omgevormd tot een dich te versie en de kuip van het schip zelflozend gemaakt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 45