De kerk moet van het hele dorp zijn Van Keet in de Kerk tot modeshow KIJK! Gebakjes met 102 erop in Cornelia KOZIJNEN-, SERRES EN ZONWERING venssTR venestra.nl 1 8 Donderdag 26 februari 2009 PZC In de Adriaanskerk in Dreischor werden onlangs filmopnames gemaakt. foto Dirk-Jan Gjeltema In de Grote of Sint Nicolaaskerk in Brouwershaven worden met enige regel maat exposities gehouden. foto Dirk-Jan Gjeltema Sommige zitten elke zondag vol, in andere komt een handjevol gelovigen. Kerken zoeken middelen om van het godshuis een breed ontmoetingspunt te maken. door Piet Kleemans ultifimctioneel ge bruik. Niet alleen de wekelijkse - of soms tweewekelijkse - ere dienst, maar ook concerten, lezin gen, exposities en burgelijke huwe lijken. In de Nicolaaskerk in Brou wershaven worden regelmatig ex posities gehouden. In de kerk in Zonnemaire wordt elk jaar de meerdaagse manifestatie Oogstpa- let van Klank en Kleur gehouden en ook elders op het eiland worden kerkgebouwen ge bruikt als expositieruimte of con certzaal. De kerk, vindt onder meer de Stichting Vrienden van de Drie Ko ningenkerk in Noordgouwe, moet van en voor het hele dorp zijn. Een plaats van ontmoeting voor gelovigen en niet-gelovigen. „Nu wordt het kerkgebouw vaak maar eens in de veertien dagen ge bruikt voor de eredienst. Wij wil len de kerk graag een centrale plaats in het dorp geven", zegt pen ningmeester van de vriendenstich ting Kees Struik. Op de vraag wat er in de visie van de vriendenstich ting allemaal wel en niet zou moe ten kunnen in het Noordgouwse godshuis blijft hij voorzichtig. „Een bazaar of een boekenbeurs of iets dergelijks, dat moet naar ons idee wel kunnen. En je zou kunnen denken aan lezingen en exposities, maar waar wij vooral op inzetten zijn huwelijksfeesten. Niet alleen een kerkelijke inzege ning, maar bijvoorbeeld ook het burgerlijk huwelijk of de trouwre- ceptie. Moet kunnen in de Drie Koningenkerk." Breder gebruik van het kerkge bouw dient meerdere doelen. De kerk krijgt een meer centrale plaats in de dorpsgemeenschap en als in het godshuis verhuurd wordt voor een trouwreceptie of als er concerten in worden gehou- 'Wij willen dorp geven' bouw multifunctioneel te maken met demontabele banken, door het podium te vergroten en de kerk te 'verdelen' in een zomer- en een winterkerk. De vriendenstich ting zette in op meer trouwplech tigheden en bijeenkomsten als re cepties en presentaties in de Cor- neliuskerk. Die moet een plek wor den waar ook niet-gelovige inwo ners van Noordwelle terecht kun nen en zich thuis voelen. Vrien denclublid Ipe Veling vindt met Struijk dat een kerk midden in de dorpssamenleving moet staan. Niet alleen letterlijk maar ook fi guurlijk. De drie jaar geleden in het leven geroepen vriendenclub timmert aardig aan de weg en heeft een rij tje met wensen en ideeën. Veling: „We denken bijvoorbeeld aan een gedachtenisfunctie van de kerk. Met een bord in de kerk waarop staat wie er vanuit de kerk begraven de kerk-graag een centrale plaats in het 1 is en wie er ge- Kees Struijk, Stichting Vrienden van Drie Koningenkerk trouwd is. Waar we ook aan den den levert dat inkomsten op. Broodnodige inkomsten, want on derhoud is duur, weet Struijk. De hervormde gemeente Noord- gouwe is niet de enige die streeft naar intensiever gebruik van het kerkgebouw. In Noordwelle bekommert een vriendenclub - geen stichting - zich om de Corneliuskerk. Om te weten wat het dorp met de kerk wil, werd een enquête gehouden. Uiteindelijk werd besloten het ge- ken is een oogstfeest en exposities. Bijvoorbeeld een permanente ex positie van volkskunst." Op de vraag hoe ver je kunt gaan met gebruik van een kerkgebouw komt een bedachtzaam geformu leerd antwoord. „Er kan best veel. Een modeshow net als in de Nieu we Kerk? Ach, waarom niet? Maar wat wij bijvoorbeeld niet willen is concurrent worden van het dorps huis. Het kerkgebouw zal nooit een disco worden of een kroeg. Nieuwe Kerk Zierikzee door breed gebruik overeind te houden. ZIERIKZEE - De Nieuwe Kerk in Zie rikzee biedt een breed palet aan mogelijkheden. Het kerkgebouw wordt nog een enkele keer - naar schatting één a twee keer per jaar - gebruikt voor erediensten. Des te vaker is het godshuis het toneel van tal van andere zaken. De kerk is sinds 1977 eigendom van Stichting Oude Zeeuwse Ker ken. Deze liet het gebouw, met fi nanciële steun, in fasen restaure ren in de jaren 1978 tot 1988. Op 16 april 1988 werd het gebouw feeste lijk in gebruik genomen en sinds die tijd is het scala van evenemen ten in het kerkgebouw alleen maar breder geworden. Recentelijk was het onder leiding van dirigent Cathy Kotoun weer 'Keet in de Kerk'. Ook is de kerk het toneel van jaarlijks terugkeren de muzikale evenementen zoals 'Zierikzingt'. In april staat een zangconcours op het programma. Het inmiddels bekende recept van 'Zierikzee Vocaal' wordt in breder perspectief getrokken en heet nu 'Zeeland Vocaal'. Verder wordt de kerk met enige regelmaat gehuurd door koren of muziekgezelschap pen die er een cd willen opne men. Enkele jaren geleden werd er - eenmalig - een catwalk ingericht en een modeshow gehouden. Moet allemaal kunnen volgens voorzitter van de plaatselijke werk- 'Zoals het nu loopt, geeft het een gezonde basis voor de toekomst' groep van Stichting Oude Zeeuw se Kerken Piet de Rijke. „De kerk zal nooit een theater worden, en dat willen we ook niet. Verder kan er wel veel. Maar het wordt alle maal wel goed in de gaten gehou den. We houden de vinger nauw gezet aan de pols. En ondertussen neemt het aantal aanvragen nog steeds toe." De rol van de plaatselijke werk groep is daarbij bescheiden vol gens De Rijke. „Wij houden ons op de achtergrond. De Stichting Vrienden van de Nieuwe Kerk doet verreweg het meeste werk." De vriendenstichting heeft vol gens De Rijke haar zaakjes goed op orde. Ieder heeft een eigen taak. Ruim zestig vrijwilligers zijn beschikbaar. De een zorgt voor de catering, een ander regelt de ver huur en weer en ander heeft zich ontfermd over het Kam Van der Meulenorgel. Het brede gebruik zorgt er volgens De Rijke voor dat het monumentale gebouw in hart je Zierikzee overeind gehouden kan worden. „Zoals het nu loopt geeft het een gezonde basis voor de toekomst. Daar ben ik niks on gerust over." GOES VERKOOP GESTART tel 0113 227766 www.venestra.nl :t] vmbnc isM Rietje Vermeul viert verjaardag met familie en loco-burgemeester. door Ton van den Nouweland ZIERIKZEE - Ze vindt het nog steeds leuk om jarig te zijn en er waren gebakjes met het getal 102 erop. Rietje Vermeul vierde giste ren haar verjaardag in het Zierik- zeese verpleeghuis Cornelia. Zo'n twintig familieleden en loco burgemeester Wijnand Renden kwamen gisteren op de koffie bij de hoogbejaarde, die nog goed bij de pinken is. Bril of hoorapparaat heeft ze niet nodig, maar lopen gaat niet meer. „U ziet er heel goed uit. Ik vind het bijzonder hier te mogen zijn", sprak Renden en hij kreeg applaus toen hij zijn toespraakje eindigde met een wel gemeend: „Tot volgend jaar." Rietje Vermeul is een Rotterdam se die in 2005 naar Schouwen-Dui- veland verhuisde om dichter bij haar - inmiddels tachtigjarige - dochter in Burgh-Haamstede te zijn. Ze heeft drie kinderen, vijf kleinkinderen, vijf achterkleinkin deren en één achter-achterklein kind. De oudste Zeeuwse is mo menteel Grietje Jansen-Anker uit Middelburg. Zij is met 111 jaar ook de oudste inwoner van Nederland. PW De Rotterdamse Rietje Vermeul verhuisde in 2005 naar Schou- wen-Duiveland. Gisteren vierde ze haar 102-verjaardag in het Zie- rikzeese verpleeghuis Cornelia. Rietje Vermeul vierde gisteren haar 102-de verjaardag. foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 42