In één jaar drie keer een gratis prikje, en je hebt als jong meisje een veel betere "bescherming tegen baarmoederhalskanker. Wat kan daar tegen zijn? De aarzeling bij de aanstaande vaccinatie van negenduizend jonge Zeeuwsen komt uit extreem religieuze hoek. Daar wordt elke 'ingreep' in het menselijk lichaam gezien als verzet tegen de Voorzienigheid. Of het nu inenten is tegen polio of tegen baarmoederhalskanker, kerkleden worden ontmoedigd om eraan mee te doen. De overheid zet hier een ontspannen aanpak tegenover. Gelukkig geen dwang. Want al is het doel nog zo goed, ook in dit geval moet de lichamelijke integriteit van burgers worden gerespecteerd. En praktisch is dwang ook niet, want in het buitenland blijkt verplichte vaccinatie minder goed te werken. Dus worden de prikjes hier slechts aangeboden. Maar de druk om vóór inenten te kiezen, neemt wel wat toe. Zo is de campagne Prik en Bescherm duidelijk op de meisjes zélf gericht. Deze benadering kan in een enkel geval de voorkeur van ouders of geestelijken doorkruisen. Dat moet dan maar. anderhalve minuut meisje IK ZIT JE IK ZIT JE IK ZIT IN JE Zeeuws Platform Stralingsrisico's grijpt Franse jurisprudentie aan Tegen baarmoederhalskanker bestaat geen suikerklontje met druppeltjes Drie prikjes PZC Donderdag 26 februari 2009 3 COMMENTAAR Vaccinatie in Zeeland De vaccinaties tegen baarmoe derhalskanker zijn vanaf 16 maart in tien plaatsen in Zee land: in Middelburg, Vlissingen, Goes, Tholen, Kruiningen, Hein- kenszand, Zierikzee, Hulst, Ter- neuzen en Oostburg. leder meisje van 13, 14, 15 en 16 jaar oud krijgt drie prik ken: één in maart, één in april en één in september. Vanaf sep tember krijgen alle meisjes die in het jaar erop dertien worden vanzelf een oproep voor de vac cinatie. De GGD-Zeeland is elke dag tussen 14.00 en 17.00 uur be reikbaar voor mensen die vra gen hebben, op telefoonnum mer: 0113-249480. Informatie over deze campag ne en over de locaties is te vin den op: J) www.prikenbescherm.nl en www.ggd.nl Dominee M. van Gelder van de gereformeerde gemeente Middelburg is heel resoluut in zijn opstelling: „Het is de individuele verantwoor delijkheid van ieder lid van onze gemeente of ze zich wel of niet laten inenten. Daarin adviseren we niet." In de kring van bevindelijk gereformeerden en antro- posofen bestaan principiële bezwaren tegen vaccina tie. Een griepje is in dat verband nog wel te overzien, maar dramatischer wordt het wanneer een ernstige ziekte om zich heengrijpt. Dat was bijvoorbeeld het geval bij de polio-uitbraken eind jaren tachtig en be gin jaren negentig. Toen konden veel principieel be zwaarlijken op het laatst nog hun toevlucht nemen tot een suikerklontje, waarop het vaccin was gedrup peld. „Dat is in die gevallen de laatste verdedigingslijn voor als het tóch te dichtbij komt", vertelt arts Mari na Conyn van het.Rijksinstituut voor de Volksge zondheid (RIVM). „Tegen baarmoederhalskanker be staat geen herkansing. De infectie die daar aan vooraf gaat, herken je niet. Zodra vrouwen seksueel actief worden, is de kans groot dat ze de infectie oplopen. De meesten merken daar helemaal niets van. Het vac cin is bedoeld om de infectie te voorkomen. Is een vrouw dus al besmet geraakt, dan is het wat dat be treft in principe al te laat en moet ze maar afwachten of er zich vele jaren later geen kanker ontwikkelt." Het RIVM hanteert geen specifiek beleid om principi- pieel bezwaarden over de streep te trekken om hun dochters in dit verband toch vooral wel te laten inen ten. „Wij respecteren ieders opvatting om het niet te doen. Het blijft een vrijwillige keuze. Wat we wel kunnen doen, is alle meisjes persoonlijk uitnodigen voor de vaccinatie en te zorgen dat ze genoeg infor matie krijgen om die keus weloverwogen te nemen." Daar gaat de kerk niet tussenzitten, benadrukt de pre dikant van de Middelburgse gemeente nog maar eens. „Dat mag de kerk ook niet doen. Ik heers niet over de gewetens van anderen." Maar waarom zou ie mand de voorzorg weigeren? Van Gelder formuleert zijn antwoord zorgvuldig: „Men ziet een vaccin als iets waarmee vooruit wordt gelopen op een toekomst die onbekend is en die wij zelf niet in de hand heb ben. Vooruitlopend op een ziekte die misschien nooit komt. Maar dat is geen kerkelijke regel!" In Zeeland krijgen 9227 meisjes een oproep zich te laten inenten tegen baarmoederhalskanker. archieffoto GPD Hoge rechters stellen gezondheidsrisico vóór belang van gsm-bereik. door Marcel Modde ZIERIKZEE - 'Een doorbraak' in de slepende discussie over dé al dan niet schadelijke invloed van zend masten voor mobiele telefonie. Zo ziet het Zeeuws Platform Stralings risico's de uitspraak van het Hof van Beroep in Versailles. De rechtbank heeft de Franse pro vider Bouygues veroordeeld tot ho ge schadevergoedingen aan omwo nenden van een zendmast. In het oordeel wijst de rechter op de lage re emissienormen in andere lan den en het gezondheidsrisico dat de omwonenden lopen. De moti vatie van de rechtbank is volgens de Nederlandse lobby 'buitenge woon interessant' en schept de no dige jurisprudentie, verwacht ook platformsecretaris Dieneke Parlev liet uit Zierikzee. Temeer omdat gisteren ook een andere Franse rechter besloot dat concurrent SFR in Chateauneuf-du-Pape een mast moet afbreken, die te dicht bij een woning staat. Parlevliet: Het Zeeuws Platform Stralings- risico's ziet in de uitspraken van twee Franse rechtbanken een doorbraak in de discussie over het gevaar van zendmasten. „Volgens mij is het voor het eerst dat een rechter sec naar de gezond heidsrisico's kijkt, los van de rap porten van allerlei stralingsraden. Die deskundigen zijn niet allemaal even onafhankelijk of zijn vaak puur op het technische vlak inge voerd. Voor ons is dit een enorme steun in de rug. Het is gewoon heel moeilijk in Nederland dit er kent te krijgen." Met name België, Israël en de Oostenrijkse deelstaat Salzburg zijn op dit gebied vooruit strevend. In Zeeland komen er ondertussen alleen maar masten bij, verwijst Parlevliet naar plannen voor Ter- neuzen en draadloos internet (wifi) in de Zierikzeese haven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 3