Goedkoop scoren: 'kook bijvoorbeeld KIJK! Marieke Henselmans geeft tips voor besparen in tijden van crisis m Leven in De Brouwerij venesTR KOZIJNEN, SERRES EN ZONWERING venestra.nl Bomenbuurt Griffioen is stapje dichterbij beschermde status 1 8 Donderdag 26 februari 2009 PZC W „Relax, angst werkt averechts. We zijn twee keer zo rijk als 25 jaar geleden en toen Waren we misschien wel gelukkiger. Besparingsdeskudige Marieke Henselmans „Ik vind de wereld om me heen vaak zo ondankbaar. Je moet mee met de massa, anders lig je eruit." Femke Richter De tijden van kopen, kopen, kopen zijn voorbij. Door de economische crisis wint consuminderen terrein. Deze zuinige levensstijl is niet langer alleen hip in groene kringen. In de bibliotheek in Vlissingen is het zaterdag Low Budget Day. door Selma Osman v oor Femke Richter is het een kwestie van zich on derscheiden van de mas sa. De Vlissingse leeft be wust en geniet daar van. Een poos je geleden móest ze als bijstands moeder wel zuinig leven. Maar ook nu ze het wat beter heeft, past het niet bij haar om zo maar een winkel in te stappen en een was machine te kopen. „Ik vind nieuwe dingen kopen ei genlijk niet eens leuk. Laat mij maar lekker een tweedehandsje 'scoren'. Dat is mijn gave: Scoren met niks. De mensen hebben aan mij nooit gemerkt dat ik in de bij stand zat." Ze heeft een hekel aan mensen die leven vanuit een altijd-tekort-ge- voel. „Ik heb dat snel weten om te buigen. Mens, ga eens lekker naar het strand, neem een thermoskan koffie mee, koop een keer luxe be leg en een goed broodje. Gewoon picknicken; voor een kind maakt het namelijk niets uit. Die vindt dat al geweldig." Richter kan haar kinderen geen groter plezier doen, dan met Pim (13) en Merel (3,5) de keuken in te duiken om zelf een broodje te bakken of flensjes te ma ken. „Of maak eens appelmoes met je kind. Dat vindt het enig." Mensen zijn tegenwoordig te bang dat ze hun kind tekort doen, be speurt de Vlissingse. „Het is niet erg om maar één keer in de drie maanden met je kind naar 'de Mac' te gaan. Je doet je kind echt niks tekort als je ze leert eten wat de pot schaft. Ze zelf mee laten ko ken, maakt enorm uit. Ze eten over het algemeen meer als ze het zelf hebben klaargemaakt." Richter heeft geen drie vakanties per jaar (meer) nodig om bij te tanken of er bij te horen. „Ik vind de wereld om me heen vaak zo on dankbaar. Het is nooit goed, nooit genoeg. Je moet mee met de mas sa, anders lig je eruit. Daar ben ik nooit bang voor geweest. Als ik 'De mensen hebben aan mij nooit gemerkt dat ik in de bijstand zat' me realiseer dat er meer mensen sterven aan de gevolgen van over gewicht en luxe dan aan ondervoe ding, vind ik dat er wel een knop om moet." Scoren met niks is haar tweede na tuur geworden. „Je moet daarvoor wel een beroep doen op je creativi teit, want het is zo veel makkelij ker om dingen zó in de winkel te kopen. Kook bijvoorbeeld 'ns een puddinkje van een pak custard, een half litertje melk en een beetje vlissingen - De bekendste bespa ringsexpert van Nederland, Marie ke Henselmans, komt zaterdag in Vlissingen praten over 'Consumin deren met kinderen'. Henselmans is schrijfster van verschillende boe ken over besparen. In 101 Goed met geld tips voor het Nibud en haar jongste uitgave de Crisischecklist geeft ze tips om slim met je geld om te gaan. Ze hamert erop dat mensen zich vooral niet bang moe ten laten maken. „Relax, angst werkt averechts. We zijn twee keer zo rijk als 25 jaar geleden en toen waren we misschien wel ge lukkiger." Nog een paar opvallen de tips: Kleine besparingen helpen. „Er zijn wel duizend kleine besparin gen, die samen tot een flink be drag kunnen oplopen omdat ze da gelijks terugkomen. Als je dit con sequent volhoudt, bespaar je meer dan met welke grote besparing ook." Kook zoveel mogelijk zelf „Kant-en-klaar-eten is vier tot veertig keer duurder dan zelfge- maakt."Goedkoop is niet altijd ÜK I i' 8 i j «i - -.«hu KOUDEKERKE - De Brouwerij heet het nieuwe woonzorgcomplex in de Tulp straat in Koudekerke. De naam is bedacht door bewoner Henk Kesteloo. Hij hielp wethouder Jan Bostelaar gisteren bij de onthulling. In de buurt stond ooit een boerderij die zo heette. In een ver verleden werd er bier gebrou wen. Oud-tuinder Kesteloo voelt zich prima thuis onder het glazen dak van de binnentuin: „Voor mij is het 'uit de kas in de kas'." foto Lex de Meester goes VERKOOP GESTART tel 0113 227766 www.venestra.nl B r Li iii hen b* 00 suiker. Koop ergens zo'n oranje Creuset pan ('die nieuw in de win kel honderd euro kost') voor drie euro. En zet die weer voor 25 euro op het internet. Zo maak ik overal geld van." Ze bakt taarten voor moeders en vriendinnen die daar zelf geen tijd voor hebben. Tovert een prachtig visitekaartje van Taart van Fem uit haar tas in een fraai hoesje. „Die kaartjes kun je gratis downloaden van het inter net. Het etuitje is tweedehands ge kocht voor twin tig cent." Richter is een ech te 'consuminde- raar'. Bespaart door bijna alles wat ze nodig heeft tweedehands te ko pen en kookt met een minimaal budget. Maar liefst wel biologisch. Dat kan omdat ze bewust inkoopt: afgeprijsd vlees, groente van het seizoen en fruit van boeren langs de weg. „Ik vind het normaal dat je van je oude brood wentelteefjes maakt, of croutons. Maar denk niet dat we hier rigide zijn: ik heb nooit drie keer met een theezakje gedaan." duurkoop. „Ga er niet blind van uit dat duurdere producten beter of lekkerder zijn. Goedkope pro ducten komen soms als beste uit de test." Maak geen ruzie over geld. „Regel geldzaken eerlijk in een relatie. Doe het beheer samen of om de beurt. Omgekeerd: inves teer in de liefde; scheiden is duur." Claim waar je recht op hebt. „Niet iedereen maakt gebruik van allerlei regelingen die er in Neder land zijn. Als je op www.rechtop- geld.nl vragen beantwoordt, rolt daar een rijtje regelingen uit waar je mogelijk recht op hebt." Stap al leen in zaken die je begrijpt. „Hypotheken, verzekeringen, fis caal gunstige gouden polissen: zet nooit een handtekening voor je door en door snapt waar je aan be gint." Vlissingse Low Budget Day Hoe pak je een zuiniger leven aan? Met de Low Budget Day, komende zaterdag van 11.00 tot 16.00 uur, wil de Vlissingse bibliotheek 't Spui mensen wegwijs maken in moeilijke fi nanciële tijden. Er is een informatiemarkt met budgethapjes en presentaties van organisaties als Stichting Leergeld, Voedselbank Walche ren, Zuinigheid met Stijl, Ruil- kring Lets, Goed voor Elkaar, Sociale Dienst en Kredietbank. 14.00 uur: gratis lezing van Marieke Henselmans over Con suminderen met kinderen. - Acties: bibliotheek-minipas met korting, gratis dvd lenen, uitverkoop VW/ANWB, presen tatie goedkope boeken boek handel 't Spui en begin halfjaar lijkse verkoop afgeschreven bi bliotheekboeken. m£m Femke Richter met dochter Merel in door Theo Giele middelburg - De Bomenbuurt in de wijk Griffioen in Middelburg is een stapje dichterbij de status van 'beschermd stadsgezicht'. De Bomenbuurt met zijn typische woningen en stratenplan is een creatie van architect Arend Rothui zen en werd gebouwd rond 1950. Een poging om de hele wijk tot rijksmonument te laten verklaren is niet gelukt, maar de Stichting Bomenbuurt Griffioen (SBG) dringt toch aan op een vorm van bescherming van de buurt. Tij dens de Open Monumentendag in september vorig jaar deed )an van de Voorde, adjunct-directeur van de RACM (waarin Monumenten zorg is opgegaan) de suggestie om de buurt op gemeentelijk niveau te vrijwaren van ongewenste ont wikkelingen. Het tot 'beschermd stadsgezicht' verklaren is een op tie. De gemeente laat nu een zoge heten 'beeldkwaliteitsplan' opstel len dat als basis kan dienen voor het besluit de Bomenbuurt die sta tus te geven. Het college van B en W stelt voor om dit onderzoek uit te laten voeren door het Middel burgse bureau Laboratorium voor Architectuur van architect Johan de Koning. De woningen in de buurt zijn ei gendom van Woongoed Middel burg. De corporatie heeft plannen om vanaf 2010 de huizen te verko pen. Dat verhoogt de noodzaak om ervoor te zorgen dat de een heid in de wijk wordt gewaar borgd 1 Marieke Henselmans

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 20