GroenLinks wil wettelijk vastleg gen dat werkne mers maximaal een dag per week thuis mogen wer ken, tenzij de aard van het werk dat niet toelaat. Thuiswerken zorgt voor kortere files en minder broei kasgassen. Maar ook voor meer stress en langere werkdagen. 8 Woensdag 25 februari 2009 PZC Thuis: goed voor u Een op de vijf Nederlanders werkt weieens thuis Onderzoek door het Sociaal en Cultureel Planbureau beves tigt eerder internationaal on derzoek dat in Nederland één op de vijf werknemers wei eens thuiswerkt. TNO Arbeid stelde in een eind vorig jaar verschenen studie dat Nederland in een 'aanloop fase' zit. De nieuwste genera tie werknemers heeft altijd al online gewerkt en schakelt dus makkelijker over naar 'wer ken op afstand'. Bovendien is 40 procent van al het werk nu al 'kenniswerk'. Dat percentage groeit volgens deskundigen wellicht door naar 80 procent. En 'kennis werk' is relatief makkelijk op afstand uit te voeren. Volgens TNO Arbeid zijn het file- en het klimaatprobleem twee extra stimulansen voor thuiswerken. Wie thuis werkt, wint niet alleen 'filetijd' en werkt dus langer, maar maakt files ook korter. Vergaderen op afstand kan zelfs grote be sparingen op internationaal vliegverkeer opleveren; een bij drage aan de oplossing van het klimaatprobleem. Een promotie-studie door Ger- da Casimir van de Wageningen Universiteit uit 2001 laat zien dat 14 procent van de vrouwe lijke en 8 procent van de man nelijke thuiswerkers thuis meer uren gingen werken dan ze voorheen deden. Een kwart van de vrouwen en 10 procent van de mannen ging daarente gen juist minder uren maken. Voor de meesten veranderde er niks. Wel ging iedere thuis werker meer tijd besteden aan het huishouden en de kinde ren. De European Foundation in Du blin ondervroeg in een aantal landen telkens 1500 mensen over hun werksituatie. De thuiswerkers onder hen gaven aan dat ze thuis soms te hard gaan werken. 40 procent heeft weieens last van stress; privé en werk blijken dan lastiger te combineren dan verwacht en ze werken vaak langer door. p- Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek liet eind 2007 bijna de helft van de be drijven thuiswerken toe; in 2003 was dat nog maar een kwart. Bij bedrijven met meer dan 250 werknemers laat 90 procent mensen weieens thuis werken. door Joep Trommelen foto Jos Diender De files nemen met 20 procent af als een derde van de mensen een of meer dagen per week thuis gaat wer ken, beweert GroenLinks op basis van studies in binnen- en buiten land. Dat bespaart het bedrijfsleven 500 tot 700 miljoen euro per jaar, welkom in deze tijden van recessie, en geeft mensen meer tijd voor thuistaken. GroenLinks-Kamerlid Ineke van Gent, die samen met Kees Vendrik een wetsvoorstel indient, zei het zo: „Wer kende ouders rennen zich rot. Eén dag in de week thuis werken scheelt een boel reistijd. Maar nog belangrijker: het geeft ze de flexibiliteit om meer hun eigen tijd in te delen. De tijd die men kwijt is aan het spreekwoordelij ke kopje thee met de thuiskomende kinderen kan in de avonduren worden ingehaald." Thuiswerken als panacee voor zowel het fileprobleem als het druk-druk-druk-syndroom? Oud-vakbondsman Lodewijk de Waal en zijn Taskforce Mobiliteitsmanagement adviseerden het kabinet eind 2008 dat bedrijven, werknemers en gemeenten afspra ken moeten maken over 'telewerken', thuiswerken dat mogelijk is door moderne communicatiemiddelen als internet. Het Rijk moet voor fiscale voordelen zorgen. Maar er zijn ook kanttekeningen te plaatsen. „De grens tussen werk en privé vervaagt en dat kan bij sommige mensen tot stress leiden", weet onderzoekster Ans Me- rens van het Sociaal en Cultureel Planbureau (SCP), dat vorig jaar onderzoek naar thuiswerken deed. Friso van der Meulen, onderzoeker bij TNO Arbeid, stelt eveneens 'dat thuiswerkers er goed aan doen privé en werk goed te scheiden'. Uit het SCP-onderzoek bleek ook dat thuiswerkers zich soms schuldig voelen als ze op een thuiswerkdag een uurtje gaan sporten en werken ze vaak door in de avonduren. Daarbij hebben ze het gevoel altijd bereik baar te moeten zijn. En dan wordt het toch weer druk-druk-druk.' Thuiswerken heeft niet alleen een effect op de werk nemer, maar ook op zijn of haar partner. Een ex periment bij twee waterschappen (het E-pap- pa-project) waar vooral hoog opgeleide man nen werkten, liet zien dat van hun partners er één op de acht door het project zelf ging werken of meer uren ging werken. Opmer- kelijk: de mannen gingen ook meer klussen ?:.V in huis! Na afloop van het experiment be- sloten de waterschappen het telewerken de- lüü SS finitief in te voeren. Ans Merens van het SCP wijst er op dat de resultaten van onderzoek naar thuiswerken 'niet eenduidig' zijn. Het hangt er vooral vanaf welke beroepen je aan het woord laat. Ze twijfelt over het nut van een wettelijke re geling zoals GroenLinks die wil. „Niet al het werk is hetzelfde. Wat ik doe, rapporten schrijven, achter de computer zitten, dat kan ik thuis ook. Maar een telefoniste of iemand die achter de toonbank staat, kan het werk moeilijk mee naar huis nemen. Het is wel licht handiger per cao te kijken of je iets kunt afspreken." Dat was ook de eerste reactie van vakbonden en werkgevers op het plan van GroenLinks. Friso van der Meulen van TNO Arbeid ziet toch een gouden toekomst voor thuiswerken. „Het is een hele langrijke oplossing voor het mobiliteitsprobleem. En er is sprake van een sociale ontwikkeling binnen bedrij ven, men gaat meer richting zelfsturing en manage ment op basis van vertrouwen. Er is steeds meer sprake van een 'generatiekloof. Traditionele managers mana gen meer op basis van aanwezigheid. Maar mensen doen het beter als ze vrijer zijn. Ze zijn dan innovatie ver, productiever." Het is volgens Van der Meulen een misverstand te den ken dat thuiswerken voor een baas goedkoper is. „Be drijven moeten wel allerlei voorzieningen creëren: hun bedrijfsnetwerk toegankelijk maken, toezien op een goe de werkplek thuis. Thuiswerken is dan ook niet meteen goedkoper. Het voordeel zit 'm in de productiviteit en het welzijn." Joop Schippers, hoogleraar arbeidseconomie aan de Universiteit Utrecht, denkt dat GroenLinks nog te vroeg is met het plan. „Veel organisaties zijn er nog niet klaar voor. Ie moet werkgevers ook niet tegen de haren instrijken, dan duurt het nog veel langer voor je ze over tuigt, ook al is het goed voor bedrijven. Als je denkt dat boterhammen met pindakaas goed zijn voor Jantje, kun je Jantje dwingen ze te eten of je kunt wachten tot lantje zelf ontdekt hoe lekker ze zijn. Dat laatste is mis schien beter. Wat dat betreft zijn werkgevers net kinde ren." Schippers snapt dat thuiswerken voor een bouwvakker 'wat minder voor de hand ligt'. „Maar het wordt wei eens wat te makkelijk gezegd dat het niet mogelijk is. Mensen in de dienstverlening die met klanten omgaan, kun je thuis laten werken waarbij ze mensen die ze overdag niet kunnen bereiken desnoods 's avonds op zoeken. Dat is beter dan overdag zeven keer voor niks bellen! Aan de andere kant: je wilt ook weieens collega's zien. Wat GroenLinks nu wil, maxi maal een dag per week, is voor mij wel voldoende. Iedereen de hele week thuis laten werken is niet reëel, en moet je ook niet willen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 8