Kwestie van een scherpe neus en onderbuikgevoel Relatief veel meisjes bij jeugdhulpproject ndernemer Zeeuwse Meesters opgericht uit behoefte aan juridisch netwerk PZC Woensdag 25 februari 2009 2*5 Deltavloot waakt over veiligheid, vaar tijden en het milieu. door Marcel Modde VLISSINGEN - „Onderbuikgevoel", verklaart Ben Latooy waarom hij de patrouilleboot P41 aanstuurt op het luxe jacht dat net uit de haven van Vlissingen komt. „Februari en dan ga je met zo'n boot naar buiten? Drugs, versteke lingen? Het hoeft niets te zijn, maar het trekt wel eventjes onze aandacht. Het is tóch de route naar Engeland." Drie mannen take len de speedboot van het achter dek en gaan aan boord van het jacht. Via het automatische identi ficatiesysteem weten ze al dat het scheepje uit Maastricht komt. Pas na een klein half uur laten de felge le politiehesjes zich weer zien. Niets aan de hand, rapporteert één van de agenten. „Recreanten, onderweg naar hun thuishaven Stellendam. Ze mijden de drukte in het seizoen en maken liever in de stille maanden tochtjes." Het Korps Landelijke Politiedien sten (KLPD) heeft in de Zeeuwse stromen vier patrouilleboten pa raat. Ze houden zich bezig met de controle van beroeps- en recreatie vaart. Daarbij wordt gelet op nale ving van de vaartijdenwet, de vei ligheid aan boord en de milieure gels. Volgende week wordt speci fiek gekeken naar de boekhouding van afgewerkte olie bij zeesche pen. „Daarmee willen we voorko men dat restanten overboord wor den gekieperd, in plaats van netjes als afval aangeboden", zegt KLPD-woordvoerder Ed Kraszews- 'Ruim twee ton! Beetje veel voor afval. Dus hebben we de douane er bij geroepen' ki. Pas nog hadden ze een gasolie- tanker (binnenvaart) in het vizier. Op papier leeg, behoudens een 'kleine' restlading die als afval stond genoteerd. „Ruim twee ton! Een beetje veel voor afval", vertelt Henk van Elzelingen. „Dus heb ben we de douane er bij geroepen om monsters te nemen." „Als het gewoon goéd spul is", legt Kras- zewski uit, „hebben ze het mis schien wel achterover gedrukt voor illegale verkoop." Museum Plus Bus start op 15 april in Zeeland MIDDELBURG - Het voortbestaan van de Museum Plus Bus voor se nioren is nog zeker drie jaar verze kerd. Het initiatief krijgt een bijdra ge uit verschillende steunfondsen. Voor 15 april kunnen als eersten ouderen uit Zeeland, Noord-Bra bant en Limburg inschrijven op een dagje uit naar één van de ze ven aangesloten grote musea in het land. De bus rijdt voor groe pen senioren, die niet meer op ei gen gelegenheid een museum kun nen bezoeken. Deelname aan het arrangement (twee musea naar keuze) is gratis. Aanmelden: www.museumplusbus.nl. Hof te Zande in de race Drum- en Dancefeest voor 'Mooiste Kerk' in Sportpunt Zeeland KLOOSTERZANDE - De Hof te Zan de kerk in Kloosterzande doet een gooi naar de Zeeuwse nominatie voor 'Mooiste Kerk van Neder land'. De landelijke verkiezing is een initiatief van het NCRV-pro- gramma Plaza. Per provincie wordt uit de aanmel dingen een top drie samengesteld. Die komt tot stand op basis van de meeste stemmen via de internetpa gina www.plaza.ncrv.nl. Op 29 maart wordt bekend welke kerken dat zijn. Uit die drie kiest de jury op 5 april de mooiste Zeeuwse kerk. De landelijke finale is op 31 mei. Aantal zaken Vroeg Erbij Team (VET) sinds vorig jaar gekelderd. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Na een succesvolle start, is het nu behelpen voor het Vroeg Erbij Team (VET) dat pro beert te voorkomen dat jongeren het criminele pad opgaan. Vorig jaar werd het aantal hulpverleners gehalveerd. Coördinator Bruno Vanassche hoopt dat het team weer goed aan de.gang kan als het is ondergebracht bij de nieuwe Centra voor Jeugd en Gezin. Recente cijfers zijn niet voorhan den, maar van 2006 tot 2008 kre gen 287 kinderen in Zeeland te ma ken met VET. Opmerkelijk is dat daar een groot aantal meisjes bij zat: 102, terwijl meisjes over het al gemeen veel minder vaak in aanra king met de politie komen dan jon gens. Toch is het aandeel van de meisjes wel logisch, vindt Vanas sche: „Jongeren die met de politie in aanraking komen, krijgen met VET te maken, ook als ze niets strafbaars hebben gedaan. Meisjes lopen bijvoorbeeld vaker van huis weg dan jongens. Ouders bellen dan de politie." En dat er in Vlis singen relatief veel kinderen met de VET-hulpverleners te maken krijgen, komt Omdat er in Vlissin gen weer een project is dat proble men bij jongeren actief opspoort: het Jeugd Interventie Team (JIT). „In Vlissingen wordt gewoon meer gezien", zegt Vanassche. De P41 heeft de Westerschelde- monding en de twaalfmijlszone voor de Zeeuwse kust tot z'n werk gebied. Voordat rond het middag uur een lekkere pan warme toma tensoep op tafel koiht, worden de Vlissingse industriehavens geïn specteerd. Ook hier heeft de reces sie toegeslagen, stellen de water dienders vast. „Ongewoon stil!" .Pech voor de Duitse tanker die net koers huiswaarts wil zetten. De P41 komt langszij en agenten klim men aan boord. Het vaartijden- boek meldt netjes dat de beman ning de afgelopen dagen de ver plichte rust heeft genoten. Maar wanneer ook de ladinggevens et- bij worden gepakt, blijkt dat de Hamburger de nacht tevoren druk in de weer is geweest met het schoonmaken van de tanks. „Kort om: valsheid in geschrifte", stelt Van Elzelingen vast. Schipper Gert-)an van den Adel van de olietanker Askja heeft zijn zaakjes beter voor elkaar. „Ziet er keurig uit", stelt Latooy vast. Al drijven tegenwoordig de Tsjechi sche bemanningsboekjes en de ver schillende paspoorten uit dat land hem tot lichte wanhoop. „Ga daar maar eens aan staan!" MIDDELBURG - Zes juristen uit Zee land hebben een platform opge richt voor vakbroeders. Maar ook andere belangstellenden van het Nederlandse recht kunnen zich aansluiten, aldus mede-initiatiefne mer Jolanda van Koeveringe-Dek- ker. Onder de noemer Zeeuwse Mees ters is het de bedoeling meerdere keren per jaar informeel tot een uitwisseling van de praktijk te ko men. De Roosevelt Acedemy heeft zich eveneens bij het netwerk aan gesloten. Het platform moet het uitzicht op een stageplaats vergro ten. De eerste bijeenkomst 5 maart in Middelburg staat in het teken van de ontpolderingsproblema- tiek. Spreker is Marleen van Rijs- wick, lid van diverse staatsadvies- commissies rond kustnota's. GOES - De landelijke slagwerk- en dansorganisatie voor amateurs, Co- lor Guard Nederland, houdt zater dag in Goes het Europees Kam pioenschap Indoor Percussion. In Sportpunt Zeeland dingen 22 groe pen uit Nederland, Engeland, Duitsland en Frankrijk mee. Alle groepen voeren in korte tijd een ware slagwerktheatershow uit. Een Amerikaanse jury beoordeelt de optredens. De wedstrijd begint om 14.30 uur. Zaal en kassa gaan om 14.00 uur open. Kaarten zijn te koop aan de deur en kosten 8,50 euro. Om 20.30 uur zijn de win naars bekend. WeGGNeR NleuwsMedla BN DeStem PZC Een binnenvaarttanker wordt door de waterpolitie bij Vlissingen gecontroleerd. foto Marcel Modde Wilt u ook adverteren in de volgende uitgave van de Ondernemer neem dan contact op piet: Accountmanager Zeeland Marcel Schreur T (0118) 40 88 E deondernemer@bndestem-pzc.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 71