Victoria verlooft zich, President Obama wil halvering tekort Leger dringt laatste Tamil-stad binnen Kansrijke tijden? Dé tijd om aan beleggen te denken. Fortis Bank Beheerd Fonds- beleggen Nederland Verdachte steekpartij Fabeltjesland langer vast 6 j Woensdag 25 februari 2009 PZC COLOMBO - Het leger van Sri Lan ka is gisteren de laatste noordelijke stad die onder controle staat van de Tamil Tijgers binnengedrongen. Een legerwoordvoerder heeft dit De Sri Lankaanse regering wees maandag oproepen van de interna tionale gemeenschap en de rebel len voor een bestand van de hand. In het gebied zitten tweehonderd duizend Tamil-burgers vast. Legerwoordvoerder Udaya Nana- yakkara zei gisteren dat de strijdkrachten een bres hebben ge slagen in de verdedigingslinie van de rebellen en de stad Puthukku- diyiruppu waren binnengedron gen. Er zou sprake zijn van huis-tot-huisgevechten. „Ze verzet ten zich en trekken zich terug", zei Nanayakkara. De val van Puthukkudiyiruppu zou een nieuwe slag vormen voor de Bevrijdingstijgers van Tamil Eelam (LTTE) en hun droom van een onafhankelijk thuisland in het noordoosten van Sri Lanka. Er res teert de rebellen weinig meer dan een smalle strook land langs de kust en een handvol dorpen. Hulporganisaties zijn bezorgd over het lot van de bewoners en de vluchtelingen in het strijdgebied. De organisatie Human Rights Watch meldde vorige week dat de afgelopen maanden ongeveer twee duizend burgers zijn omgekomen. Beide partijen werden van oorlogs misdaden beschuldigd. De LTTE beschuldigde gisteren via zijn website het leger ervan artille riegranaten af te vuren op een vei ligheidszone in een gebied dat de rebellen in handen hebben. Bij de beschieting zouden minstens tien burgers om het leven zijn geko men. De burgeroorlog in Sri Lanka heeft de afgelopen kwart eeuw aan ze ker zeventigduizend mensen het leven gekost. De economie is drastisch veranderd. Vindt u dit ook kansrijke tijden? Dan is dit dé tijd om aan beleggen te denken. Ervaar het gemak van Beheerd Fondsbeleggen en profiteer van koersontwikkelingen. Beleggingsspecialisten beheren actief uw portefeuille en u ontvangt elk kwartaal een rapportage. Wilt u meer informatie en een passend persoonlijk advies? Ga naar fortisbank.nl of bel 0900 - 8179 (lokaal tarief). Fortis Bank (Nederland) N.V. is als beleggingsonderneming geregistreerd bij de Autoriteit Financiële Markten. Kroonprinses laat de Zweden zeven jaar over haar relatie speculeren. door Hans jacobs STOCKHOLM - Kroonprinses Victo ria van Zweden trouwt in de lente van 2010 met landgenoot Daniel Westling, al zeven jaar haar vaste vriend. Het Zweedse hof heeft gis termiddag de verloving bekendge maakt. In Zweden werd daar al een aantal jaren ongeduldig naar uitgezien. Een huwelijksdatum is nog niet vastgesteld. „Ja, het heeft wel lang geduurd, maar dit is ook geen gewone situa tie", beaamde kroonprinses Victo ria tijdens een persconferentie in het Koninklijk Paleis. „Nu zijn we ook zeker van onze zaak." Victoria had de afgelopen jaren herhaaldelijk verklaard geen haast te hebben. „We hadden het zo ook goed samen", zei ze gistermiddag. Het antwoord van Victoria (31) op het huwelijksaanzoek van Daniel Westling (35) in het park van slot Drottningholm was 'ja, ja, ja, ja!', zo vertelde ze. Westling, eigenaar van een aantal luxe sportscholen, was vooraf nerveus geweest, be kende hij „Ik hoopte op een 'ja'." Hij zal de komende tijd zijn zakelij ke activiteiten afbouwen. Koning Carl XVI Gustaf stelde mi- nister-president Fredrik Reinfeldt zondagavond op de hoogte van de verloving. Het Zweedse kabinet Kroonprinses Victoria van Zweden met haar verloofde Daniel Westling. gaf gistermiddag vlak voor de offi ciële bekendmaking zijn instem ming, zoals voorgeschreven in de grondwet. „In deze donkere tijden biedt het kroonprinselijk huwelijk een licht van hoop", aldus premier Reinfeldt Kroonprinses Victoria ontmoette Toespraak tot Congres vormt aftrap voor hervormingsagenda. door onze correspondent Frank Hendrickx WASHINGTON - De Amerikaanse president Barack Obama heeft ge zegd dat hij het Amerikaanse over heidstekort van ruim een biljoen dollar in zijn eerste termijn als pre sident zal halveren. Hij deed die ge durfde belofte enkele uren voor hij gisteren zijn eerste redevoering zou houden voor het Congres. Het financiële reddingsplan van de vorige regering en het stimule ringsplan van Obama zelf hebben er toe geleid dat de al bestaande te korten verder toenamen. „Als we deze crisis aanpakken zonder tege lijk de tekorten aan te pakken die er mede toe hebben bijgedragen, riskeren we gaandeweg weer in een nieuwe crisis te belanden", zei de president. „We kunnen niet al leen maar geld uitgeven en de ge volgen afwentelen op de volgende begroting, de volgende regering of de volgende generatie." Even tevoren had Obama de gou verneurs van de staten vijftien mil jard dollar toegezegd om hen te helpen met de financiering van ge zondheidszorg voor de armen. De toezegging van Obama vormde een opstapje tot zijn toespraak tot het Congres van afgelopen nacht. Die vormt de aftrap voor de ambi tieuze hervormingen die hij nog wil doorvoeren, vooral op het ge bied van gezondheidszorg en socia le zekerheid. Het Witte Huis houdt er rekening mee dat er maanden van moeiza me onderhandelingen nodig zijn om een oplossing te bereiken voor pfl President Obama wil tijdens zijn eerste termijn het overheidste kort halveren. Hij probeert bo vendien om het Amerikaanse volk moed in te spreken. de ruim veertig miljoen Amerika nen die zonder ziektekostenverze kering zitten. De toespraak is gehouden na het sluiten van deze krant, maar voor afhad woordvoerder Robert Gibbs al aangegeven dat Obama vooral vertrouwen wilde wekken bij het Amerikaanse publiek. „Hij zal het land vertellen dat we grotere uitda gingen hebben gekend dan deze crisis en dat we die uitdagingen al tijd het hoofd hebben kunnen bie den." Er was de laatste tijd ook binnen zijn eigen partij enige kritiek op Obama's sobere toonzetting. Ex-president Bill Clinton zei het prima te vinden dat Obama pro beert het Amerikaanse publiek te onderwijzen over de ernst van de crisis. „Ik zou het alleen prettig vinden als hij steeds zou afsluiten door te zeggen dat hij hoopvol is en zeker weet dat Amerika ook deze moei lijke tijd zal doorstaan." BRUSSEL - Kim De Gelder, de ver dachte van de steekpartij in crèche Fabeltjesland in het Vlaamse Den- dermonde, wordt nog zeker drie maanden vastgehouden. Dat heeft de raadkamer in Dendermonde gisteren besloten. De Gelder wordt ervan verdacht op 23 januari twee baby's en een 54-jarige kinderverzorgster te heb ben gedood. Bij het drama raakten verschillende baby's gewond. Volgens advocaat, laak Haentjens vertoont De Gelder psychotisch ge drag en hoort hij nog altijd stem men. De raadsman noemt de voor lopige conclusie van een van de ge rechtspsychiaters, die zegt dat de 20-jarige De Gelder niet psycho tisch is,, voorbarig.. „Hij spreekt van stemmen en geesten die hem bedreigen en bevelen, om dingen te doen die hij niet wil. De stem men zijn er volgens hem altijd ge weest", aldus Haentjens. Na het drama raakte bekend dat zijn ouders enkele jaren geleden vergeefs hadden gevraagd om ge dwongen opname van de jonge man in de psychiatrie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 6