Oudere hbo'ers met hulp snel aan de slag Crisis Gentse Feesten na afhaken sponsors Plan voor trein naar Terneuzen Hoge kassen Sir stuiten op verzet W PZC Woensdag 25 februari 2009 23 Succesvol Talentplus houdt informatiesessie in stadskantoor Goes. door Frank Balkenende GOES - De netwerkgroep voor ho- geropgeleide baanzoekenden van veertig jaar en ouder telt momen teel maar drie leden, maar door de recessie kunnen dat er natuurlijk snel meer worden. „Wij merken nu nog niets van de economische neergang. Sterker nog, Talentplus blijkt gewoon een succes", zegt re giocoördinator Sjoerd Ypma. De cijfers spreken klare taal: van de dertien mensen die vorig jaar deelnamen aan Talentplus Zee land, vonden er zes een betaalde baan en vier gingen als zelfstandig ondernemer (zonder personeel) aan de slag. Eentje liet zich om scholen tot ict'er. „Binnen een jaar is 85 procent van de deelnemers te ruggekeerd in het arbeidsproces." UWV Werkbedrijf (voorheen CWI) verwijst dan ook graag door naar Talentplus, een groep hoogop geleide veertigplussers die elkaar h,elpen een baan te vinden. Je zou denken dat grijzende hbo-plussers wel op eigen kracht een nieuwe baan kunnen vinden, maar de praktijk is anders, zegt Ypma. Werkgevers denken vaak dat ze aansluiting missen, te hoogopge leid zijn of zich (te) dominant op stellen op de nieuwe werkplek. Baanzoekenden zien soms kansrij ke sectoren over het hoofd. Daar naast biedt het UWV niet altijd meteen een reïntegratietraject aan. Talentplus kan net dat duwtje in de goede richting geven. Ypma: „Je kunt je verhaal kwijt aan lotgeno ten en, dat blijkt onze kracht, ge bruikmaken van eikaars netwerk. Via de netwerkgroep Talentplus komt 85 procent van de hoger opgeleiden van veertig jaar en ouder binnen afzienbare tijd weer aan een passende baan. Zo kun je worden getipt over een baan. Netwerken is voor veertig plussers essentieel om aan een baan komen, blijkt uit onderzoek. Verder houden we oefensessies die gericht zijn op motivaties, doe len en time-management. Binnen de netwerkgroep wordt dus wel je actieve inbreng verwacht." Een Talentplusgroep biedt plaats aan tien tot twaalf mensen. Als zich meer deelnemers aandienen, wordt een tweede groep gevormd. Talentplus Zeeland houdt morgen van 9.30 tot 11.30 uur in het Coese stadskan toor een informatiebijeenkomst voor hoog opgeleide werkzoekenden van veertig jaar en ouder. Deskundigen van onder meer UWV Werkbedrijf gaan in op proeftijdaan biedingen en stages en wat de ervaringen van werkgevers en werkzoekenden zijn. Ver der wordt gesproken over oriënterend wer ken met behoud van uitkering, loonkosten subsidies en premiekortingen. Aanmelden via Sjoerd Ypma: 06-15037960/ ypmast@zeelandnet.nl Mediamarkt houdt de hand op de knip, anderen overwegen dat. door Wout Bareman GENT - De organisatoren van de Gentse Feesten en het stadsbe stuur van Gent komen deze of vol gende week bijeen voor crisisbe raad. Aanleiding is het afhaken van een aantal grote sponsors voor de honderdzesenzestigste editie van het cultureel volksfeest, deze zomer. Elektronicaketen Mediamarkt, goed voor vele tienduizenden eu ro's sponsorgeld, heeft als eerste beslist dit jaar de hand op de knip te houden. Bedrijven als Telenet en andere grote geldschieters over wegen dat ook. Volgens organisatoren van de ver schillende pleinfestivals tijdens de Feesten wordt de komende editie een crisisuitgave'. Organisator Jo Bonte, die het mu ziekfestival Polé Polé verzorgt, heeft een groot aantal extra, kleine re sponsors nodig om het verlies van Mediamarkt te compenseren. Het zou betekenen dat hij zijn fes tivalterrein helemaal vol moet han gen met reclameborden. Dat is, vol gens hem, onbegonnen werk. Ivan Saerens van de feestelijkhe den op het Sint Baafsplein gaat noodgedwongen op zoek naar goedkopere topacts en past zo goed als zeker ook het voorpro gramma aan. Schepen van feestelijkheden Lie ven Decaluwe ziet dat als één van de weinige oplossingen. „We zou den entree kunnen gaan heffen, maar de Gentse Feesten zijn altijd gratis geweest en dat blijven ze ook", spreekt hij ferm. Voor hogere subsidies heeft de stad Gent geen budget, temeer daar vorig jaar de financiële steun al met vijftien procent werd ver hoogd tot een miljoen euro. Vorig jaar trok het tiendaagse volksfeest ongeveer anderhalf mil joen bezoekers. De Gentse Feesten, goed voor anderhalf miljoen bezoekers, dreigen deels in het water te vallen nu steeds meer bedrijven stoppen met sponsoren. mm. MM&. m -• Stad en Lande ziet helemaal niets in hogere kassen bij Sirjansland. Die zouden het landschap nog meer verpesten dan nu al het geval is. Van landschappelijke inpassing is tot dusver niets terechtgekomen. foto Dirk-Jan Gjeltema Lezingenreeks over Boeddhistische leer MIDDELBURG - In de Zeeuwse Bibli otheek start vanavond (woensdag) een lezingen- en meditatiereeks over de Boeddhistische leer van de vermaarde Indiase Meester Shanti- deva. De lezingen worden gegeven door Gen Drakpa, en zijn er op gericht in het dagelijks leven de houding te ontwikkelen van een Bodhisatt- va (vriend van de hele wereld). De reeks begint met een introduc tie, en wordt voortgezet op 18 en 27 maart, en op 1, 15 en 29 april. De aanvang is 20.00 uur. De lezin gen duren tot 21.45 uur. Jammen met draaitafel en mondharmonica MIDDELBURG - In De Spot aan de Beddewijkstraat vindt donderdaga vond aanstaande een bijzondere jamsessie plaats. Twee virtuosen, Steven de Bruyn van The Rythm Junks (mondharmonica) en dj Vin- dictiv (draaitafels en effecten) ge ven dan een workshop jammen en improviseren. Ze laten horen en zien hoe ze als muzikanten naar elkaar luisteren en op elkaar reageren. Er kunnen vragen wor den gesteld, en wie zin heeft kan ook zelf meespelen. De workshop begint om 20.30 uur. Goddelijke Komedie in Middelburg belicht MIDDELBURG - Wie meer wil weten over De Goddelijke Komedie, een groots visionair gedicht uit de veer tiende eeuw, kan vanavond (woensdag) terecht in de Loge La Compagnie Durable, Stations straat 16 te Middelburg. Daar vindt dan een lezing plaats over Dantes tocht door de Hel naar het Para dijs. De avond is op touw gezet door de Italiaanse Vereniging Dan te Alighieri, en begint om half acht. De lezing is in het Neder lands, en wordt verluchtigd met een powerpoint-presentatie. Stad en Lande vreest ernstige aantasting van het landschap. door Ton van den Nouweland SIRJANSLAND - De Vereniging Stad en Lande maakt bezwaar tegen het plan om bij Sirjansland kassen te bouwen van elf meter hoog. Zul ke kassen zijn van verre te zien en het glas zal veel schittering van het zonlicht teweeg brengen. Daar door wordt het landschap ernstig aangetast, meent Stad en Lande. De vereniging vreest dat het overal' o'p Schouwen-Duiveland mogelijk wordt zulke hoge kassen te bou wen, wanneer het bestemmings plan eenmaal is aangepast. Bij een eerdere uitbreiding van het kassenarsenaal in Sirjansland be loofden de tuinders dat het extra glas landschappelijk zou worden ingepast. „Deze dertien jaar oude belofte is nog steeds niet waarge maakt. En hoe denken de tuinders straks elf meter hoge kassen land schappelijk in te passen? Dan moet je populieren gaan planten. 'Tuinders hebben dertien jaar oude belofte nog steeds niet waargemaakt' Dat zullen ze vast niet willen. Van afspraken met tuinders komt ge woon niks terecht," zegt Aize Meintema van Stad en Lande. De glastuinders rond Sirjansland hebben zich verenigd in Sir Uni ted. In een gezamenlijke reactie op het nieuwe bestemmingsplan van de gemeente zeggen zij ruimte no dig te hebben om te kunnen over leven. Die röimte zoeken zij dit keer in de hoogte, want daarmee zijn de goede klimatologische om standigheden in de kas te maken. De tuinders willen goothoogten van zes tot negen meter en nok- hoogten van acht tot elf meter. Verder willen ze buiten de kassen warmtebuffers bouwen tot maxi maal twaalf meter hoogte. In die buffers zit heet water dat door de zon is verwarmd. Met dit water wordt de kas op temperatuur ge houden. Het nieuwe bestemmings plan maakt bouw mogelijk tot een nokhoogte van elf meter. Scheldemondraad buigt zich over reizigerstrein traject Gent-Terneuzen. door Wout Bareman BRUGGE - De Scheldemondraad gaat zich verdiepen in de mogelijk heden een reizigerstrein in te zet ten op de huidige spoorlijn tussen Terneuzen en Gent. Op dat spoor rijden nu alleen goe derentreinen. De Scheldemond raad komt in actie op initiatief van Statenlid Johan Robesin (Partij voor Zeeland). Hij is ook lid van de raad, waarin de provincies Oost- en West-Vlaanderen en Zee land zijn vertegenwoordigd. Robesin: „Er komen steeds meer signalen van de kant van de Vlaamse vakbonden, het Gentse Havenbedrijf en inmiddels ook van de Bond van Trein-, Tram- en Busgebruikers dat de inzet van een reizigerstrein niet alleen van toeris tisch, maar vooral ook van econo misch belang is voor de verdere ontwikkeling van de hele Kanaal zone. Een reizigerstrein kan ook een probaat middel zijn tegen de dagelijks files op de Kennedylaan en de Tractaatweg." De roep om een reizigerstrein klinkt vooral in vakbondskringen. De bonden zien mogelijkheden het woonwerkverkeer van een groot deel van de ruim vijfduizend fabrieksarbeiders op de oostoever van het Kanaal Gent-Terneuzen van de weg naar het spoor te ver- leggen. Doortrekking richting Axelse Vlak te en Terneuzen biedt volgens bur gemeester Jan Lonink- en Robesin - legio mogelijkheden. De vakgroep Economie van de Scheldemondraad bespreekt de plannen in de eerstvolgende verga dering.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 69