Oudere hbo'ers met hulp snel aan de slag Bruse graanhandel wil meer nachtwerk Jongeren zijn weer onder dak Passeerstroken nog beter te gebruiken S PZC Woensdag 25 februari 2009 23 Succesvol Talentplus houdt informatiesessie in stadskantoor Goes. door Frank Balkenende GOES - De netwerkgroep voor ho ger opgeleide baanzoekenden van veertig jaar en ouder telt momen teel maar drie leden, maar door de recessie kunnen dat er natuurlijk snel meer worden. „Wij merken nu nog niets van de economische neergang. Sterker nog, Talentplus blijkt gewoon een succes", zegt re giocoördinator Sjoerd Ypma. De cijfers spreken klare taal: van de dertien mensen die vorig jaar deelnamen aan Talentplus Zee land, vonden er zes een betaalde baan en vier gingen als zelfstandig ondernemer (zonder personeel) aan de slag. Eentje liet zich om scholen tot ict'er. „Binnen een jaar is 85 procent van de deelnemers te ruggekeerd in het arbeidsproces." UWV Werkbedrijf (voorheen CWI) verwijst dan ook graag door naar Talentplus, een groep hoog opgeleide veertigplussers die el kaar helpen om een baan te vin den. Je zou denken dat grijzende hbo- plussers wel eigen op kracht een nieuwe baan kunnen vinden, maar de praktijk is anders, zegt Yp ma. Werkgevers denken vaak dat ze aansluiting missen, te hoog op geleid zijn of zich (te) dominant opstellen op de nieuwe werkplek. Baanzoekenden zien soms kansrij ke sectoren over het hoofd. Daar naast biedt het UWV niet altijd meteen een reïntegratietraject aan. Talentplus kan net dat duwtje in de goede richting geven. Ypma: „Je kunt je verhaal kwijt aan lotgeno ten en, dat blijkt onze kracht, ge bruikmaken van eikaars netwerk. Wi Via de netwerkgroep Talentplus komt 85 procent van de hoger opgeleiden van veertig jaar en ouder binnen afzienbare tijd weer aan een passende baan. Zo kun je worden getipt over een baan. Netwerken is voor veertig plussers essentieel om aan een baan komen, blijkt uit onderzoek. Verder houden we oefensessies die gericht zijn op motivaties, doe len en timemanagement. Binnen de netwerkgroep wordt dus wel je actieve inbreng verwacht." Een Talentplusgroep biedt plaats aan tien tot twaalf mensen. Als zich meer deelnemers aandienen, wordt een tweede groep gevormd. Talentplus Zeeland houdt morgen van 9.30 tot 11.30 uur in het Goese stadskan toor een informatiebijeenkomst voor hoog opgeleide werkzoekenden van veertig jaar en ouder. Deskundigen van onder meer UWV Werkbedrijf gaan in op proeftijdaan biedingen en stages en wat de ervaringen van werkgevers en werkzoekenden zijn. Ver der wordt gesproken over oriënterend wer ken met behoud van uitkering, loonkosten subsidies en premiekortingen. Aanmelden via Sjoerd Ypma: 06-15037960/ ypmast@zeelandnet.nl Van Tuyl daagt Schouwen-Duiveland voor Raad van State. door Adri Klinkenberg DEN HAAG - Graanhandel Van Tuyl aan de Industrieweg in Bruinisse daagt de gemeente Schouwen-Dui veland voor de Raad van State. De gemeente legde in de nieuwe mi lieuvergunning van het bedrijf vast dat er 's nachts in de rijstmaal- derij nog maar drie uur gewerkt mag worden. Omwonenden zou den anders te veel geluidsoverlast ondervinden. Van Tuyl vindt drie uur te weinig. 'Met een uur extra zijn we al tevre den', stelde het bedrijf gisteren in Den Haag. Pas dan is het net lo nend om een personeelslid 's nachts in de rijstmaalderij aan het werk te zetten, betoogde een woordvoerder. Graanhandel Van Tuyl heeft een akoestisch bureau ingeschakeld dat concludeert dat met vier uur nachtwerk binnen de geluidsnor men wordt gebleven. De gemeente bestrijdt dit. Het meer dan een eeuw oude familie bedrijf mag daarom niet meer dan drie uur en zes minuten per nacht aan het malen zijn. De gemeente legde Van Tuyl deze beperking op na klachten van om wonenden. Maar volgens Van Tuyl maken de buren tegen alles be zwaar, waardoor elk initiatief van het bedrijf wordt getorpedeerd. Naast de beperking van het nacht werk is de gemeente Schou wen-Duiveland de graanhandelaar overigens ook terwille geweest. Het bedrijf mag negen nieuwe si lo's bouwen. Dat staat in de nieu we milieuvergunning. „Daarmee zijn onze grenzen aan de Industrieweg bereikt", zei de woordvoerder van het bedrijf giste ren. „Groter kunnen we op die plek niet groeien." De uitspraak van de Raad van Sta te over het uurtje nachtwerk volgt binnen twee weken. Rijstmaalderij Van Tuyl in Bruinis se wil 's nachts vier uur kunnen werken. De gemeente Schou wen-Duiveland gaat niet verder dan drie uur. De passeerstrook bij 's-Gravenpolder: de meeste trekkers gaan netjes aan de kant om automobilisten ruim baan te geven. foto Willem Mieras Cursus rozen snoeien in Zeeuwse Rozentuin KATS - In de Zeeuwse Rozentuin Kats kunnen geïnteresseerden de komende drie zaterdagen een cur sus rozen snoeien volgen. Op 28 fe bruari, 7 maart en 14 maart wordt 's ochtends en 's middags geoe fend met het snoeien van deze bloemen. Het advies is warme (regenkle ding, laarzen en een goede snoeischaar mee te nemen. Wie geen snoeischaar heeft, kan die bij de Rozentuin aanschaffen. Deelne men kost 16,50 euro. Aanmelden is gewenst en kan op telefoonnummer 0113-600361. Groei en Bloei over verborgen tuinleven 'S-GRAVENPOLDER - Frans van den Braken, kenner van flora en fauna, houdt morgenavond in dorpshuis Ons Dorpsleven in 's-Gravenpol- der een lezing over 'het verborgen leven in uw tuin'. Hij doet dit aan de hand van dia's van dieren en be planting in zijn eigen tuin. Daar gaat het er niet altijd zachtzinnig aan toe, zo zal blijken. Van den Braken spreekt voor de regionale Groei en Bloei-afdelingen. Leden mogen gratis naar binnen, de en tree voor niet-leden is vijf euro. Aanvang 20.15 uur. Winterwandelen in natuur rond Nisse NISSE - Kaasboerderij Ter Nisse, bakkerij-theetuin Jikkemiene en leerboerderij De Akkerwinde hou den zaterdag winterwandelingen door de natuur om Nisse. Deelne mers kunnen kiezen uit elf en ze ventien kilometer. De routes lo pen langs bovenstaande gelegenhe den. Bij iedere stop krijgen de wan delaars iets lekkers. De routes starten om 9.00 uur en 11.00 uur bij kaasboerderij Ter Nis se. De kosten zijn 5 euro. Voor meer info en aanmelden: Bakkerij Jikkemiene: 0113-231772. Duidelijkere borden op wegen bij Poortvliet en 's-Gravenpolder. door Harmen van der Werf 'S-GRAVENPOLDER - De provincie is niet ontevreden over het gebruik van de vorig jaar aangelegde land- bouwpasseerstroken langs provin ciale wegen bij 's-Gravenpolder en Poortvliet. Met duidelijkere aanwij zingsborden die vandaag langs de wegen worden geplaatst, hoopt de provincie het gebruik nog te kun nen verbeteren. Landbouwverkeer was tot de vori ge zomer taboe op de doorgaande wegen langs Poortvliet en 's-Gra- venpolder. Trekkers moesten door de dorpen rijden. Jarenlang is er voor gestreden het landbouwver keer uit de dorpskernen te krijgen, maar dan moest er wel wat aan de wegen langs Poortvliet en 's-Gra venpolder gebeuren om de door stroming en de verkeersveiligheid te waarborgen. In Gelderland was daar iets op gevonden: passeerstro ken voor landbouwverkeer. Trek- Hoewel er aanvankelijk veel kritiek was, blijken de stroken redelijk te werken kers kunnen daar even de weg af om, al rijdend, automobilisten ach ter hen te laten passeren. Het Gelderse voorbeeld is nage bootst bij Poortvliet en 's-Graven- polder. In de dorpen is het sinds dien veel rustiger geworden. En, hoewel er veel kritiek was, de pas seerstroken blijken ook redelijk te werken. Circa 85 procent van de trekkers maakt er gebruik van en zeventig procent daarvan doet dat goed. Of tewel, alle automobilisten krijgen de kans te passeren. De provincie is blij met dit resul taat, maar denkt dat het nog beter kan met duidelijkere aanwijzings borden - die vandaag dus worden geplaatst - en door een stopverbod voor niet-landbouwverkeer op de passeerstroken in te stellen. Een definitieve evaluatie volgt la ter, inclusief een onderzoek naar hoe de automobilisten en dorpsbe woners de rhaatregel waarderen. Corporatie huisvest slachtoffers brand in lege studentenflats. door Marina Kaile VLISSINGEN - Na een nacht gesla pen te hebben bij vrienden en fa milie kunnen de 22 jongeren van Foyer de Jeunesse in Vlissingen weer een woning betrekken. Wo ningcorporatie l'Escaut heeft giste ren voor nieuwe ruimte gezorgd. De jongeren verblijven tijdelijk in leegstaande studentenappartemen ten. De jongeren van de Foyer worden begeleid in het zelfstandig wonen. In hun pand in de Walstraat in Vlissingen woedde maandag een grote brand die veroorzaakt was door een frituurpan. Het pand zal eerst moeten worden opgeknapt en dat kan volgens eigenaar l'Es caut enkele maanden duren. „De schade aan het gebouw is aanzien lijk", zegt Brigitte Cleutjens van Stichting Agogische Zorgcentra Zeeland (AZZ), de stichting die de jongeren begeleidt. „De schade op de eerste verdieping is heel groot. Zo kan er op de vloeren niet méér door veel mensen tegelijk worden gelopen. Op de tweede verdieping is ook veel roetschade." Tijdens de brand maandag moes ten de bewoners het pand haastig verlaten. „Een paar mensen kwa men naar buiten in badslippers of een T-shirt. De eerste nood was dan ook zorgen voor warme kle ren voor hen. Dat is intussen ge lukt. Wat voor spullen er verder onbeschadigd uit het pand komen, is afwachten", vertelt Cleutjens. De jongeren zijn erg blij dat ze zo snel ergens terecht konden, zegt Cleutjens. „Ze hebben nu weer een eigen plekje. Dat is nou pre cies de bedoeling van ons project."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 51