Binnenland JSF levert volgens CPB weinig werk op Deeltijd-WW nieuwe fase Minister Klink keert zich tegen wijziging vaccinatie polio Carnavalsgangers in polonaise door moskee Woensdag 25 februari 2009 PZC Kinderen worden niet zelfstandig opgeroepen naar jeugdarts te gaan. DEN HAAG - Minister Ab Klink (Volksgezondheid) is niet bereid kinderen vanaf twaalf jaar op te roepen bij jeugdartsen vanwege po lio-gevaar. De SP-Kamerleden Van Gerven en Langkamp hadden Klink om zo'n maatregel gevraagd, zodat niet gevaccineerde kinderen zelf kunnen beslissen zich al of niet te laten inenten tegen polio. Mister Klink wijst er in zijn ant woord aan de Kamerleden op dat in het verleden gebleken is dat der gelijke oproepen aan jongeren niet effectief zijn. Ook blijkt dat een wettelijke verplichting tot vaccina tie 'extra weerstand kan oproepen bij groepen die vaccinatie afwijzen en daardoor contraproductief kan zijn'. Uit een vergelijking met lidstaten van de Europese Unie waar ver plichte vaccinatie wel bestaat, blijkt niet dat de werkelijke vacci natiegraad daar hoger is. Klink is dan ook niet van zins het bestaan de beleid van vrijwillige vaccinatie te veranderen. In kringen van bevindelijk gerefor meerden en bij antroposofen be staan principiële bezwaren tegen vaccinatie. Uit een kaartje dat de bewindsman meestuurde bij zijn antwoorden blijkt dat er in de 'bi ble belt', de strook van Zeeland naar Noord-West Overijssel, gebie den zijn die onder de vaccinatie norm liggen van de wereldgezond heidsorganisatie (WHO). In verschillende gemeenten in de 'bible belt' ligt de vaccinatiegraad onder de 80 procent. In totaal zijn er 128 gemeenten in Nederland die onder de 90 procentsnorm lig gen wat betreft de DKTP-vaccina- tie. Dat aantal is fors teruggelopen, want in 2006 waren dat er nog 173 gemeenten. Vanwege het aantal niet-gevaccineerden tegen polio re kent de WHO Nederland tot een land met een 'gematigd risico'. Bedrijfsleven reageert woedend op conclusie van Planbureau. DEN HAAG - Het JSF-programma leidt nauwelijks tot meer banen in Nederland. Dat schrijft het Cen traal Planbureau (CPB) over de werkgelegenheid die de bouw van het Amerikaanse gevechtsvliegtuig met zich meebrengt. De Tweede Kamer had gevraagd om een contra-expertise, nadat Pri- cewaterhouseCoopers (PWC) in een rapport had geschreven dat de JSF 16 miljard dollar aan omzet op levert en ongeveer 50.000 arbeids jaren. Het CPB vindt dat 'waar schijnlijk aanzienlijk overschat'. Het gaat om werkgelegenheid tot aan het jaar 2052. PWC veronder stelt dat in al die tijd de arbeidspro ductiviteit niet stijgt. Bovendien telt PWC werk mee in buitenland se vestigingen van Nederlandse multinationals. Dat leidt ook tot overschatting van werk bij toeleve ranciers, aldus het CPB. „De totale werkgelegenheid in Nederland zal waarschijnlijk niet toenemen door het JSF-programma", aldus het Planbureau, dat voorziet dat door de JSF alleen maar banen verschui ven. Nifarp, het samenwerkingsver band van Nederlandse bedrijven die werken aan de JSF, reageert woedend: „Absolute lariekoek," zegt Nifarp-bestuurslid Arie Kraa- ijeveld. „Alleen al de ontwikkeling van de JSF heeft ons 700 tot 800 miljoen euro aan orders opgele verd. Als het zo zou zijn dat het al leen maar leidt tot verschuiving van banen zou men aan geen en kel project nog mee moeten doen." Kraaijeveld spreekt over Het JSF-programma leidt nauwe- lijks tot meer banen in Neder land. Dat stelt het Centraal Plan bureau op grond van onderzoek naar het gevechtsvliegtuig. 'boekenwijsheid' van het CPB en een 'klap in het gezicht van de mensen van de praktijk'. De CU zei gisteren dat de Tweede Kamer in april niet meteen moet besluiten twee» testtoestellen van de JSF aan te schaffen. Het is ver standig eerst een besluit te nemen over één exemplaar in deze onze kere tijden. Defensie stelt dat de aanschaf van slechts een toestel nu en later misschien nog eentje, on mogelijk is. „Die opstelling bete kent een nee tegen de aanschaf Amerika eist de aankoop van mini maal twee testtoestellen", aldus een woordvoerder. De Defensiecommissie van de Tweede Kamer is deze week in Washington en Texas om informa tie te krijgen over de JSF. Zij heeft vooral vragen over de kosten van het toestel. Amerikaanse deskundigen raad den de commissie eerder de aan schaf van de JSF al af. Het toestel zou volgens hen te duur worden. HAAKSBERGEN - Een groepje carna valsgangers is zaterdag de moskee in het centrum van Haaksbergen in polonaise binnengelopen. Dat gebeurde tijdens de carnavalsop tocht. Het ging om een groep jon gens die van het ene op het ande re moment via een openstaande deur het gebedshuis inliep. Volgens voorzitter Mahmut CJelik van het moskeebestuur verkeer- PETER den de bezoekers onder invloed van drank. Hij vindt het een verve lend incident, maar wil' er niet veel aandacht aan besteden. „Ge beurd is gebeurd." De jongens zijn in de ontmoetingsruimte beland, maar niet in de gebedsruimte ge weest. Ze zijn door moskeegangers naar buiten geloodst. Dat is, vol gens Qelik, zonder problemen ver lopen. Werknemers leveren fors in in vergelijking met werktijdverkorting. door Hans Gertsen DEN HAAG - Minister Piet Hein Donner van Sociale Zaken wil de regeling voor werktijdverkorting (wtv) verlengen tot 1 april en daar na vervangen door deeltijd-WW. Dat instrument past volgens hem beter bij een langdurige en diepe economische crisis. De tijdelijke wtv-regeling is najaar 2008 ingevoerd op aandringen van de sociale partners. Die gingen er toen van uit dat Nederland met een relatief korte, hevige economi sche terugval te maken zou krij gen. Om te voorkomen dat bedrij ven die kortstondig onvoldoende werk hadden goedopgeleide werk nemers zouden moeten ontslaan, bedachten ze de wtv-regeling. Ondernemingen die konden aanto nen door de crisis in korte tijd meer dan 30 procent omzetverlies te lijden, mochten hun personeel tijdelijk korter laten werken. Voor waarde was wel dat ze hun werk nemers niet naar huis stuurden, maar de tijd nuttig zouden gebrui ken voor (bij)scholing. Groningen dimt 15.000 straatlantaarns GRONINGEN - Groningen wil alle 15.000 straatlantaarns op halve kracht zetten tussen elf uur 's avonds en zes uur 's ochtends. Dat levert een besparing op die gelijk staat aan het jaarlijkse energiever bruik van driehonderd huishou dens, zei gisteren een woordvoer der van de gemeente. Het gaat om een initiatief van wethouder Janny Visscher (SP). Haar plan is doorge nomen met ondernemers. Die wa ren met haar van mening dat het dimmen geen nadelige invloed heeft op de sociale veiligheid. Donner was nooit enthousiast over de tijdelijke regeling. „Het is geen Haarlemmerolie. Het is een middel met een beperkte werking en een beperkte houdbaarheids duur", herhaalde hij gisteren. Zeker nu duidelijk is dat de econo mische recessie veel dieper is dan in de herfst werd aangenomen, zijn andere maatregelen nodig. Zo als deeltijd-WW. Die maakt het mogelijk dat werkgevers een deel van hun personeel maximaal een jaar lang gedeeltelijk in de Werk loosheidswet (WW) parkeren. Ie mand die een contract voor 38 uur per week heeft, zou dan bijvoor beeld 19 uur in dienst van de baas kunnen blijven en de overige 19 uur in de WW terecht komen. De werkgever betaalt dan de helft van het salaris en voor de resterende 19 uur ontvangt de werknemer dan een WW-uitkering, ofwel 70 procent van de andere helft van het salaris. Samen komt dat neer op 85 procent van het loon. Vergeleken met de wtv-regeling, waarin het loon wordt doorbe taald, gaan werknemers er dan fors op achteruit. Werkgevers en werknemers praten nog over een mogelijke aanvulling tot 100 pro cent. SP en VVD dedaren ten onrechte kosten AMSTERDAM - De fracties van SP en VVD hebben bij de TXveede Ka mer kosten opgevoerd die niet ver goed mogen worden. De Volks krant zette daarover gisteren een document op haar website. Uit ac countantsonderzoek naar de beste ding van de budgetten door frac ties bleek dat voor 182.000 euro foutief is opgevoerd. De SP voerde 132.000 euro ten onrechte op voor onder meer radiospotjes, bumpers tickers en een internetfilmpje. De WD voerde 38.000 euro op aan onderzoek naar het 'merk WD'. Deeltijd-WW is geen prettig mid del, maar als het kan helpen om te voorkomen dat er massa-ontsla gen vallen, is het nuttig, meent Eel- co Tasma, beleidsmedewerker van de Vakcentrale FNV. „We zien lie ver dat een werkgever deel- tijd-WW regelt voor honderd me dewerkers dan dat hij er vijftig defi nitief op straat zet." Het idee is dat mensen die in deel tijd- blijven werken, sneller weer volledig aan de bak komen. Ofwel bij hun oude baas, als de econo mie weer aantrekt, ofwel bij een andere werkgever. „Zodra duidelijk wordt dat ie mand zijn oude, volledige baan niet meer terugkrijgt, kan via mo biliteitscentra worden bemiddeld naar nieuw werk", zegt Tasma. On dertussen is het de bedoeling dat werknemers in deeltijd-WW de uren die ze niet werken zoveel mo gelijk geschoold worden. Liefst op hun eigen vakgebied, maar des noods voor ander werk. Donner werkt aan speciale omscholingsbo nussen om mensen van minder kansrijke naar kansrijkere sectoren te begeleiden. Want bijvoorbeeld in het onderwijs en de zorg be staat nog altijd een schreeuwend tekort aan personeel. OM in beroep tegen uitspraak liefdeskaper ROTTERDAM - Het Openbaar Minis terie in Rotterdam heeft hoger be roep aangetekend tegen het vonnis over de zogenoemde liefdeskaper. De 38-jarige Dordtenaar deed vo rig jaar uit naam van het terreur netwerk Al Qaida een valse mel ding van een vliegtuigkaping om te voorkomen dat zijn minnares op vakantie zou gaan. Hij werd ver oordeeld tot een jaar gevangenis straf, waarvan een half jaar voor waardelijk. Het OM had drie jaar geëist, waarvan een jaar voorwaar delijk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 4