9 door zee en duinen Gezocht: vrijwilligers die cti:j dode egeltjes willen tellen Verschillende vormen zandsuppleties Onrust Ambulance verbetert zorg Zet uw foto - carnaval, strao, enz - op onze site www.pzc.nl/foto PZC Woensdag 25 februari 2009 3 COMMENTAAR Minister Piet Hein Donner van Sociale Zaken en Werkgelegenheid vindt het kennelijk nodig om steeds onrust te zaaien. Want hij pleit de laatste maanden zonder ophouden voor flinke inbreuken op de zekerheid van Nederlanders. Hij wil de ontslagbescherming verminderen. Hij laat onzekerheid over de toekomst van de WW. Hij peutert steeds aan de AOW-leeftijd. Hij doet laconiek over pensioenrechten. In deze sombere reeks kwam gisteren zijn pleidooi om de lonen te bevriezen. Het is verontrustend dat de minister geen boodschap heeft aan zijn belangrijkste taak: het bieden van zo veel mogelijk sociale zekerheid. Daaraan is juist nu behoefte. Donners beleid is een gevaar voor de loonmatiging en voor de bestedingen. Als hij aan alle zekerheden peutert en daarbij bovendien steeds braaf de kant van de werkgevers kiest, zal de begrijpelijke reflex van werknemers zijn om hun huid toch maar zo duur mogelijk te verkopen. En Donners aanpak remt de economie: met zo'n sociale partner in Den Haag móet iedereen wel voorzichtig worden met geld uitgeven. Zand op de Zeeuwse kust Dit jaar worden in Zeeuws- Vlaanderen en op Walcheren suppleties uitgevoerd. Ter hoogte van de kom van Breskens, bij Schoneveld, de Abdornispolder, de Tienhon derd Polder, Kievitte-Oost en Kievitte-West (alle te Zeeuws-Vlaanderen) wórden strandsuppleties aangebracht. In totaal 1,7 miljoen kubieke meter zand. - Ter hoogte van Nieuwesluis te Zeeuws-Vlaanderen en het Oostgat voor Walcheren wor den geulwandsuppleties uitge voerd. Bij Nieuwesluis gaat het om 3 miljoen kubieke meter zand en bij Westkapelle om 6,2 miljoen kubieke meter. Rijkswaterstaat heeft verschillende manieren om de zandsuppleties uit te voeren. Zo geldt het principe: waar het kan onder water en waar het moet op het strand. Zo worden dit jaar zogenaamde vooroeversuppleties uitgevoerd. Daarbij stort een sleephopperzuiger het zand vlak voor de kust op de zeebodem. Hierdoor ontstaat een soort zandbank die golven breekt en het zand vervolgens langzaam langs de kust beweegt. Het voordeel van vooroeversuppleties is dat ze goedkoper zijn dan strandsuppleties en vrijwel het hele jaar door plaats kunnen vinden. Gebruikers van het strand hebben er ook geen last van. Daarnaast kent Rijkswaterstaat de strandsuppleties, waarbij het zand via een pijleiding op het strand wordt gespoten. Bulldozers verdelen vervolgens het zand over het strand. En dan kent Rijkswaterstaat ook nog zogenaamde geulwandsuppleties. Het zand dient dan ter verstevi ging van de geulen voor de kust, zodat die niet verder uitslijten. Volgens Rijkswaterstaat is het aanbrengen van zand een efficiënte'methode die aansluit op de natuurlijke dynamiek van het kustgebied. Zo wordt Nederland niet kleiner en stijgt de zeebodem mee met de zee spiegel. Daarnaast kunnen de duinen blijven functio neren als primaire waterkering. Tijdens de strandsuppletie zijn delen van het strand afgesloten vanwege drijfzand of de pijleidingen die er liggen. Getracht wordt zo veel mogelijk werk buiten het badseizoen uit te voeren om overlast voor de re creanten te beperken. Om de kust op peil te houden suppleert Rijkswater staat jaarlijks twaalf miljoen kubieke meter zand. dat is vergelijkbaar met een strook zand van twee meter hoog en twee meter breed tussen Rotterdam en Bar celona en weer terug. Het zand is afkomstig van loka- ties ver uit de kust uit dikke zandlagen. DEN HAAG - Met de inzet begin de ze maand van een extra ambulan ce in Domburg is de bereikbaar heid van acute zorg voor alle bewo ners van Walcheren 'sterk verbe terd'. Dat schrijft minister Ab Klink (CDA, Volksgezondheid) aan de Tweede Kamer. Uit de brief blijkt dat nog wordt gezocht naar een vaste standplaats. De extra ambu lance is de eerste stap naar 'een goede invulling van acute zorg in Zeeland', aldus Klink. De acute zorg wordt nu in zijn geheel tegen het licht gehouden. Het Rijksinsti tuut voor Volksgezondheid en Mi lieu is daarbij betrokken. Groot onderzoek moet duidelijk maken hoe het gaat met het diertje. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - 2009 is uitgeroepen tot het jaar van de egel. Niet om dat het zo'n leuk beestje is, maar omdat het vermoeden bestaat dat het slecht gaat met de soort. De zoogdierenvereniging roept ieder een op om egels te tellen. In Zee land is de vereniging op zoek naar forensen die langs bepaalde routes dagelijks dode egels willen tellen. Het aantal doodgereden egels geeft namelijk een indicatie van de om vang van de totale populatie, zegt Eric van Kaathoven van de zoog dierenvereniging. De gegevens wor den vergeleken met die van een onderzoek dat eind jaren negentig langs dezelfde routes is gehouden. Door die te vergelijken, kan de zoogdierenvereniging vaststellen of de totale populatie is af- of toe genomen. In Zeeland zijn destijds KfJ De zoogdierenvereniging wil onderzoeken hoe het is gesteld met de egel in Nederland. De vereniging zoekt mensen die egeltjes willen tellen. veel egels geteld omdat Rijkswater staat meedeed aan het onderzoek. De vereniging zoekt tellers die da gelijks rijden op de routes Rilland- Vlissingen, Breskens-Sint Anna ter Muiden, Scharendijke-Middel- burg, Kloosterzande-Kapellebrug en Schoondijke-Ter Hole. „Daar naast willen we in beeld brengen hoe het zit met de verspreiding. Mensen kunnen - ook als ze een le vende egel zien - dat melden op onze site. Hoe meer mensen, hoe meer ogen en oren." Egels wor den, als het goed is, in maart of april wakker uit hun winterslaap. www.jaarvandeegel.nl Eigenaren van strandhuisjes vinden dat het strand bij Dishoek te smal wordt door de huidi'/£!4ge manier van zand opspuiten. foto Lex de Meester Iemand die mijn stijl tot zijn stijl maakt. Iemand die meedenkt en zich in mijn lenen uerdiept. Ik voel me begrepen. En tóch is het mijn interieur, mijn stijl! J nre Zuidweê2 Zonnem®'® Qllf- Zonnemaire ligt vlakbij Zierikzee; 50 autominuten nan Rotterdam, Roosendaal en Terneuzen. www.interieur-paauwe.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 3