Snel start bouw pand voor jeugdsoos De Sik mosselinstallatiês Oosterschelde De kosten vormen het ïn huize Blomaard-Janssens is het voetbal wat de klok slaat 18 Woensdag 25 februari 2009 PZC B door Harmen van der Werf MIDDELBURG - Mosselkwekers mo gen dit jaar in de Oosterschelde 164 hectare gebruiken om met spe ciale drijvende installaties mossel zaad in te vangen. Dat heeft het da gelijks provinciebestuur gisteren vastgesteld in een advies aan het ministerie van Landbouw. Gedeputeerde Staten stellen daar aan wel een aantal voorwaarden. Zo moet rekening worden gehou den met de belangen van andere gebruikers, zoals duikers en water sporters. Ook mag de weidsheid van de Oosterschelde niet al te erg door Carmeo van Zijl GOES - Na het eerste afspraakje met Kees Blomaard, ruim zestig jaar geleden, wist Trees Janssens meteen wat bepalend voor de rest yan haar leven zou zijn: voetbal. In 1949 trouwden ze in Goes en in derdaad: vanaf dat moment was het altijd voetbal wat de klok sloeg. Maar Trees heeft altijd be grip gehad voor de hobby van Kees. „Het is in een huwelijk altijd geven en nemen. Vaak iets meer geven, maar de wijn moet niet te waterig worden", vertelt ze met een knipoog. Kees knikt instem mend. „Soms liepen de voetbalza ken een beetje uit de klauwen en dan kon Trees ook zeggen dat het op dat moment wel genoeg was." worden aangetast door de komst van mosselzaadinvanginstallaties, kortweg mzi's. In principe juicht de provincie de komst van de installaties van harte toe, omdat de mosselsector door de inzet van mzi's minder afhanke lijk wordt van de bij natuurorgani saties omstreden visserij op mos selzaad in de Waddénzee. De sec tor bouwt met mzi's aan haar toe komst. De mzi's komen dit jaar al leen boven mosselkweekpercelen. Voor 2010-2014 staat een beleid in de steigers waarbij ook daarbuiten mzi's mogen komen. De laatste tijd speelt het voetbal een wat minder dominante rol in het leven van het Goese echtpaar. Kees en Trees zijn inmiddels 83 en 81 jaar en wonen nog zelfstandig. De klusjes in en rond het huis doen ze allemaal zelf 's Avonds is het daarom tijd voor wat werkover leg voor de volgende dag. En dat gaat niet altijd over rozen. „Vroe ger deed ik altijd alles zelf, want dan was Kees de hort op. Nu doen we veel samen en dat zorgt wel eens voor wat gebekvecht. Maar dat hoort erbij", vertelt Trees Blomaard. Kees houdt zich ook nog bezig met een andere hobby: (brood) bakken. En tussen alle be drijven door steken ze samen ook nog af en toe een sigaretje op. Goes zal vrijwel zeker de Ringbrug vervangen door een aquaduct. Het college wil dat, de meeste fracties ook. Alleen geld kan nog een struikelblok vormen. door Frank Balkenende Het plan oogt veelbelo vend, waarbij het prin cipe al eeuwen oud is. De Romeinen bouw den aquaducten om water te trans porteren. Bijvoorbeeld over een kloof In een groot en diep aqua duct kunnen schepen varen. Dat is precies wat Goes voorstaat. Het idee is een betonnen bak te plaat sen, dwars op de plek van Ring brug. Het scheepvaartverkeer op het kanaal Goes- Goese Sas vaart dan over het wegverkeer heen. Daarvoor moet de weg worden verdiept en ontstaat in feite een tunnel. Het onderzoek naar een aquaduct komt voort uit een verkeersstudie. Daaruit blijkt dat de Ringbrug nu al een blokkade is voor het wegver keer, vooral in de spits en het re creatieseizoen wanneer de brug re gelmatig opengaat voor plezier- vaarders. Ook de verkeerslichten op de kruispunten aan weerszij den van de brug werken op zijn - zachtst gezegd beroerd, tot erger nis yan weggebruikers. En het wordt alleen maar erger. Zelfs zonder ontwikkeling van wij ken als de Goese Schans (2000 wo ningen op het havenindustriege bied) en Mannee (400 woningen) groeit het verkeersaanbod op Ring baan-West en -Oost de komende jaren met 25 tot 30 procent. Niets doen betekent met de jaren lange re files. Juist een (toekomstige) wijk als de Goese Schans dwingt de gemeente ertoe de verkeersafwikkeling te ver beteren. „Je kunt de Ringbrug ei genlijk niet handhaven als je er di rect ernaast een grote wijk als de Goese Schans bouwt. Die brug blijft een te groot obstakel", zegt wethouder Rinus Dieleman (CDA, verkeer, woningbouw). De Ringbrug vervangen door een grotere, hogere brug is een alterna tief dat noch het college noch de raad verkiest. Dat kost netto bijna evenveel als een aquaduct (tien miljoen euro), maar een brug blijft altijd een flessenhals op de noorde lijke ring. Het grootste struikelblok vormt de financiering. Het aquaduct kost zo'n 16 tot ruim 17 miljoen euro. Groei en Bloei over verborgen tuïnleven 'S-GRAVENPOLDÉR - Frans van den Braken, kenner van flora en fauna, houdt morgenavond in dorpshuis Ons Dorpsleven in 's-Gravenpol- der een lezing over 'het verborgen leven in uw tuin'. Hij doet dit aan de hand van dia's van dieren en be planting in zijn eigen tuin. Daar gaat er niet altijd zachtzinnig aan toe, zo zal blijken. Van den Braken spreekt voor de regionale Groei en Bloei-afdelingen. Leden en gezins leden betalen één euro voor een consumptie, de entreevoor niet-le- den is vijf euro. Aanvang 20.15 uur. Weliswaar kan de gemeente 3,5 miljoen euro inzetten uit de exploi tatie van de Goese Schans. Dat geld was al opzij gezet voor verbe tering of vervanging van de Ring- brug. Verder zijn inkomsten mogelijk uit bebouwing van het dak van de tunnelbaan, grofweg tussen Praxis en jachthaven De Werf. Dat zou zo'n vier, vijf miljoen euro kun nen opleveren. Het is echter onze ker of daar marktpartijen voor te porren zijn. Blijft voor de gemeen te een netto-investering van 10 mil joen euro over. Dat geld heeft de gemeente niet. Er is nog geen cent voor gereserveerd. In de haalbaarheidsstudie worden bovendien nog kosten genoemd die niet zijn geraamd, maar vrij wel zeker zullen opduiken. Kosten voor voorbereiding, administratie, toezicht, omzetbelasting, grond aankopen (het oude Shell-terrein ten zuidoosten van de Ringbrug), Tommy's Gay Friendly Party in Goese disco GOES - Homo's, lesbi's en hetero's zijn vrijdagavond weer welkom op Tommy's Gay Friendly Party in de Goese discotheek Pake Sake aan de Wijngaardstraat 66. Thema van de party is deze keer: Beauty and Gla mour. Bezoekers kunnen zich la ten 'oppimpen' door een metamor foseteam van het Knapp-skincare- center en de kapsalon Martin Hair. Viola geeft een underwear fashion- show. DJ No Sugar zorgt voor de muziek, uit de jaren zeventig en tachtig én van nu. De party begint om 22.30 uur, entree vijf euro. planschade en mogelijke grondsa- neringen. In het zwartste scenario gaat dat om miljoenen. De geme'enteraad zal de knoop moeten doorhak ken. Het ontwerp van Witteveen+Bos en bureau West 8 (dat de beeldkwaliteit van de Goe se Schans bewaakt) lijkt voor de langere termijn een goede investe ring. Een aquaduct laat niet alleen het verkeer beter doorstromen, maar zorgt ook voor veiligere fiets- verbindingen. Zo rijden fietsers in deze opzet over het verkeer op de Houtkade heen, waar ze die nu nog moeten kruisen. De Houtkade moet im mers een stukje zakken om op het niveau bij de tunnelinrit te ko men. Het enige nadeel, voor zover het dat is, is dat fietsers over een ei land (waar nu de Praxis zit) naar een fiets- en voetgangersbrug wor den gedirigeerd. Dat is iets om, in Cursus reanimatie en aed in Heinkersszand HEINKENSZAND - De Eerste Hulp Bij Ongelukken-vereniging Hein- kenszand, kortweg EHBO, geeft in maart een drie avonden durende cursus voor reanimatie en deskun dig gebruik van een hartschokma- chine (oftewel aed). Dé cursus vindt plaats in het scoutingge- bouw van 't Dijkje in Heinkens- zand op donderdag 5, 12 en 19 maart van 20.00 tot 22.00 uur. Be langstellenden moeten zich voor 1 maart aanmelden. Dat kan via ehbohzand@zeelandnet.nl of 0113-403058. door Raymond de Frel KAMPERLAND - De Kamperlandse jeugdsoos De Sik ziet binnen af zienbare tijd zijn nieuwe onderko men verrijzen. Directeur Ruud de Baar van projectontwikkelaar Marsaki verwacht dat half april de eerste spade de grond ingaat. Het vroegere pand van De Sik moest wijken voor de bouw van een nieuw dorpshuis. Aanvanke lijk mikte de gemeente op een snelle bouw van een nieuwe stek voor de jeugd nabij de sportvel den. Als de bouw in de 'zomers top' van de soos zou worden gerea liseerd, zouden de activiteiten van De Sik geen hinder van de verhui zing ondervinden. Die hoop bleek ijdel, de soos zit al geruime tijd om een plek verlegen. „Door de prijsonderhandelingen tussen pro jectontwikkelaar Marsaki en een aannemer is vertraging ontstaan. Gelukkig is er nu zicht op een snel begin van de bouw", zegt wethou der Piet de Putter van de gemeen te Noord-Beveland. Marsaki-directeur De Baar maakt nog wel een voorbehoud. „We heb ben een bouwvergunning, maar een belanghebbende heeft daarte gen bij de rechtbank bezwaar aan getekend. Die procedure loopt nog, maar ik verwacht dat we hal verwege april kunnen beginnen met de bouw van de soos. Die kan dan nog voor het einde van dit jaar worden opgeleverd. Daarna is het dorpshuis aan de beurt." Het echtpaar Blomaard-Janssens uit Goes vierde gisteren zijn diamanten hu welijk. foto Willem Mieras Toekomstig verkeersplein Troelstralaan, Westerstraat en Ringbaan West Ringbaan Zaagmolenstraat Rolant Quist bron gemeente Goes artist impressions Witteveen Bos Goes gaat de situatie rond de Ringbaan en het havenkanaal aanpakken. Een aquaduct moet de onwenselijke situatie met de Ringbrug tot het verleden laten behoren. ess «sa Tracé verkeer onder aquaduct Nieuwe bebouwing Bestaande bebouwing méfflÊÈÊ Fietspad TV-toren Begraafplaats

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 34