In de tang genomen 1 IL Bediening sluizen op afstand Spelletjes PZC mm De krant 5 weken voor 15 euro! 2 Woensdag 25 februari 2009 PZC H» ERNST JAN BOZENDAAL Vrijdag is het zo ver. Dan verschijnt Killzone 2, het nieu we spel voor de Playstation 3. De Amsterdamse ontwik kelaar Guerilla heeft jaren gewerkt aan de computerani matie waarin een shooter op de planeet Helghan - een soort interstellair Irak - de gevreesde keizer Visari opjaagt. Wereld wijd verheugen miljoenen gamers zich op deze real life hunt. Het commerciële geweld rondom Killzone 2 heeft de lancering - afgelopen vrijdag - van een ander staaltje Nederlandse com putertechniek volledig overschaduwd. In de Abdij in Middel burg presenteerden de provincie, de Hogeschool Zeeland en Het Zeeuwse Landschap de serious game longeren Natuur. Het gaat om 'een gecombineer- n- de virtuele en fysieke zoektocht Dierenactivisten en naar de schat Jn Zeeland, Met hertenjagers kunnen deze 'nieuwe vorm van natuur beleving'wordt geprobeerd'de elkaar te lijf gaan Zeeuwse natuur zo toegankelijk en leefbaar mogelijk te maken, specifiek voor jongeren'. Da's wel het minste, lijkt me. Als dit spel uitkomt - de verwachting is in 2011 - zijn in één klap allé Zeeuwse proble men opgelost. Jongeren kunnen voortaan van het landschap genieten zonder hun natuurlijke habitat - een beeldscherm - te verlaten. Maar ook dierenactivisten en hertenjagers kunnen elkaar in een real life hum virtueel te lijf gaan, in plaats van op parkeerplaatsen eikaars auto's te bekrassen, zoals nu. Niemand wordt nat als het regent, de ZLM hoeft geen verzekeringsgeld uit te keren en geen geschoten hert gaat dood. En wat te denken van een virtuele Hedwige waarin een Zeeuwse boer de gevreesde minister Verburg onschadelijk moet maken voordat zij de hele boel onder water zet? Waarin een Zeeuws Kamerlid boosaardige Belgen ervan moet weer houden de Westerschelde steeds verder te verdiepen? Reserveer 'm nu bij bol.com: Luctor et Emergo 1. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91,4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118-43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162,4460 AD Goes T: 0113-31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145,4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111- 45 4651 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118-43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs, Educatie, Onroerend Goed T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.ni/lezersservice of bel: 088-013 99 10 Toets 1bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over LezersExtra Maandag t/m vrijdag: 08.00 -17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda lezersservice@pzc.nl U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging- Abonnementsprijzen Maand 23,50 (acceptgiro n.v.L) Kwartaal 66,25 (acceptgiro €69,25) Jaar €254,00 (acceptgiro €257,00) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Rijkswaterstaat begint op 9 maart met het opspuiten van de stranden. De Strandvereniging Dishoek pleit namens de recreanten voor een andere aanpak. door Maurits Sep en René Schrier Elk jaar moeten ze weer een stukje opschuiven, de strandhuisjes bij Dishoek. De duinen groeien door zandverstuiving steeds wat aan en rukken op in de richting van de zee. En de zee snoept op haar beurt telkens een beetje van het strand af. En dus zitten de strand huisjes klem; ze komen steeds dichter bij de vloedlijn te staan. „Wij vrezen dat binnenkort een aantal strandhuisjes niet meer ge plaatst kan worden", zegt secreta ris K. Krijger van de Strandvereni ging Dishoek en omgeving. „Aan het eind van de zomer van 2008 stond het water bij hoogtij al tot aan de huisjes." Vooral de manier waarop Rijkswa terstaat de stranden ophoogt, zorgt voor problemen, waar schuwt de vereniging in een brief aan de voorzitter F. Hamelink van het Zeeuws Overleg Waterkerin gen. „Die rijdt de recreatie in de wielen. Rijkswaterstaat voert de zandsuppletie nu uit bij de hoog- waterlijn. Wij willen dat ze dat m Afstandsbediening nu veilig en vanaf volgende week operationeel. door Jeffrey Kutterink MIDDELBURG - De Roompotsluis (Neeltje lans), Grevelingensluis (Bruinisse), Zandkreeksluis (Kats) en Bergsche Diepsluis (Tholen) worden vanaf maandagmiddag centraal bediend vanuit het Tops- huis op Neeltje lans. Rijkswaterstaat Zeeland vindt het systeem nu veilig en betrouwbaar. Rijkswaterstaat wil de bediening van al haar Zeeuwse sluizen en bruggen centraliseren. Het open doen en sluiten moet voor 2012 ge beuren vanuit twee plaatsen: Neel tje lans en Terneuzen. Als eerste zou de bediening van de doen bij de laagwaterlijn." Dan wordt het strand namelijk een stuk breder, legt Krijger uit, en is er weer genoeg ruimte voor zowel de eigenaren van de strandhuisjes en de strandpaviljoens als voor de mensen die gewoon een dagje naar het strand komen. Dat het de vereniging ernst is, mag blijken uit de verzendlijst, waarop ook de ministers van Vrom, LNV en Economische Zaken staan, én drie directeuren van Rijkswater staat, de provincies Zeeland en Zuid-Holland, de waterschappen, de Zeeuwse kustgemeenten en de Stichting Strandexploitatie Wal cheren. Het probleem doet zich nu namelijk voor aan de zuidwest kust van Walcheren maar, voor spelt de Strandvereniging Dishoek e.o., over een tijdje ook op andere plaatsen langs de Nederlandse kust. Rijkswaterstaat, verantwoordelijk voor de zandsuppleties, kent het probleem van de Strandvereniging Dishoek, bevestigt woordvoerder E. de Feijter. „We zijn er ook mee bezig, er is overleg gaande. We slui ten absoluut onze ogen niet voor hun zorgen." Deskundigen van de dienst kijken ook naar het verzoek van de Strandvereniging om de stranden niet meer bij de hoogwaterlijn maar bij de laagwaterlijn op te spuiten. Of dat mogelijk is, moet dus nog blijken. Op de uitkomsten van zowel het onderzoek als het overleg kan De Feijter niet vooruitlopen. „Eerst vier kleinere sluizen per Pinkste ren vorig jaar overgaan naar het Topshuis. Maar de invoering is in het afgelopen jaar tot drie keer toe uitgesteld. „Dat had te maken met de came ra's", legt André Eversdijk van Rijkswaterstaat uit. „Er zat te veel vertraging in de beelden, waar door het systeem niet veilig en be trouwbaar genoeg was. Nu is de vertraging minimaal." Ook bleken er niet genoeg came ra's te staan, waardoor er onvol doende zicht was op de situatie bij de sluizen. Rijkswaterstaat Zeeland bedient vanaf volgende week vier sluizen op afstand vanuit het Topshuis op Neeltje Jans. De andere sluizen volgen voor 2012. moet onze staatssecretaris, Huizin- ga, antwoord geven. Wij leveren vanuit alle diensten daarvoor de benodigde informatie." Wel wijst De Feijter erop dat Rijks waterstaat met de zandsuppleties zorgt voor de veiligheid van men sen achter de duinen. „Het gaat er om dat iedereen binnendijks dro ge voeten houdt. En die strand huisjes staan buitendijks. Dat we ten de eigenaren ook, en dat is nu eenmaal een risico." Een risico bovendien dat niet ver valt omdat gemeenten en water schappen toestemming hebben ge geven voor de plaatsing van de huisjes, meent Rijkswaterstaat. Ei genaren worden gewezen op de ri sico's van die locaties buiten de duinen, op het strand, vlakbij het water. De Strandvereniging Dishoek pleit niet alleen voor een andere vorm van zandsuppletie, ze dring ook aan op haast. Dus niet wachten tot 2010 of later, maar zo snel moge lijk het strand bij Dishoek verho gen. „Dit jaar, in combinatie met het werk aan de kust door het wa terschap voor het project Zwakke Schakels, zou helemaal mooi zijn", merkt Krijger op. Daar voelt Rijkswaterstaat echter niks voor. „En daar hebben we een solide verhaal", reageert De Fe ijter. „Wij kijken primair naar de veiligheid van de waterkering. En die is daar - misschien helaas voor de strandvereniging - nog in orde. En ons budget is natuurlijk ook niet van elastiek." Inmiddels zijn extra camera's ge plaatst. Tot nu toe werden de vier kleinere sluizen lokaal bediend. Dat verandert vanaf volgende week. Eversdijk: „De eerste dagen zullen er voor de zekerheid nóg sluiswachters lokaal aanwezig zijn. Daarna gaat het centraal vanaf Neeltje jans. Overigens blijft het mogelijk om elke sluis lokaal van uit het sluiswachtershuis te bedie nen." Stap voor stap wordt de bediening van alle sluizen en bruggen van Rijkswaterstaat in 2010 en 2011 ge centraliseerd Behalve dat de slui zen op afstand worden aange stuurd, worden ze voortaan ook 24 uur per dag bediend. Dat is vol gens Rijkswaterstaat een verbete ring voor de beroeps- en recreatie vaart. Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 66,25 per kwartaal (NA14) een vast abonnement met betaling per accept van 69,25 per kwartaal (NA14) ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P5) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088-013 99 10 Woonplaats Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. RekeningnummerHandtekening Een voorbeeld van strandsuppleties voor Walcheren. Hier wordt een vooroeversuppletie uitgevoerd. foto Lex de Meester foto Roland de Jong

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 2