In de Verbandkamer noteerde ze wie Verzet tegen skatepleintje Vlissingen opent echt én digitaal zorgloket 1 8 Woensdag 25 februari 2009 PZC W „Mijn vrouw is nog veel te goed voor Ter Reede." Lang hoeven Willem (86) en Milly (81) Lobbezoo-Briët niet na te denken over de vraag hoe lang zij hun huisje aan de Zeewijksingel in Souburg al hu ren. „Zestig jaar," klinkt het trots uit de deuropening. „Vanaf het be gin dat deze huisjes er staan. Maar van de eerste bewoners zijn alleen wij en Verberkmoes nog over. De rest is allemaal nieuw." Toch is de gezellige sfeer nog niet verloren, zegt Willem. „En ik heb hier alles: mijn volkstuintje, mijn schuurtje om wat te klussen. Maar ja, voor mijn vrouw is het niet zo prak tisch meer. Die trap, hè... We staan op de urgentielijst voor een gelijk vloers appartement in het Spaans Kwartier, aan de President Roose- veltlaan. Ideaal hoor, boven het zorgsteunpunt. Morgen horen we het. Eigenlijk zouden we naar Ter Reede gaan, maar daar is zij nog veel te goed voor." Omdat ze zo trouw zijn aan l'Escaut, heeft die hen en andere vaste klanten uitge nodigd voor een vaartochtje. „Leuk, maar daar hebben we met onze handicap natuurlijk niet veel aan," lacht Lobbezoo. „Maar ze zor gen goed voor ons hoor, bij l'Es caut. Wij hebben er nooit proble men mee gehad." „Als er wat is, dan bellen we en dan komen ze gewoon." Vroeger zag het buurtje rond de Bloemenlaan in Vlissin- gen er helemaal anders uit, kan Laurens Poerstamper (87) zich nog goed herinneren. „Toen wa ren er niet eens trottoirs. Maar een mooie laan is het altijd gebleven." Vijf kinderen hebben hij en zijn vrouw Annie in het huis grootge bracht. „Dat ging goed, je wist niet beter. Het is ook gewoon een heel fijn huis. Vooral mijn vrouw heeft het erg naar haar zin. We wonen er al 58 jaar. Het is echt een fijne wijk, nooit gemier of iets. En gezel lig, met Nel van hiernaast." Het is dat zijn vrouw niet meer zo goed ter been is, anders zouden ze „Waar anders vind je een huurflat met zeezicht?" Trouw aan de woningbouw corporatie, dat zeker, maar hoe lang ook alweer? „Eens denken... we hebben eerst nog twee jaar bij mijn schoonmoeder ingewoond, daarna zeven jaar in de Nijverheidsstraat, daarna gin gen we daar naar een bovenwo ning en hier zit ik alweer 28 jaar. Poeh, maar hoe lang? Lang! Dat so wieso." Fijn, dat ook. Nelly Schot (83) wist het gelijk, toen het complex aan de Commandoweg in Vlissingen werd gebouwd. Vlak achter de zee, lekker dichtbij de stad. Daar wilde ze wonen. Haar man aanvankelijk Willem en Milly Lobbezoo zijn trou we klanten. foto's Ruben Oreel er nooit meer weg willen. „Oh, we hebben al een kamer in Ter Reede kunnen krijgen, hoor", vertelt me neer Poerstamper, „maar die lag precies op het noorden. Nu heb ben we 's morgens zon voor en 's middags zon achter. Ideaal! En de dokter zegt ook: hulp krijg je hier ook. Dus zolang het goed gaat, blij ven we lekker zitten." En l'Escaut? „Prima, prima. Nooit trubbels mee gehad. Maar wij zijn niet van die moeilijke mensen. Als er wat is, dan bellen we en dan ko men ze gewoon. Voorheen huur den we het huis van de christelijke woningbouwvereniging, maar we merken geen verschil." Meneer Poerstamper en zijn vrouw huren al 58 jaar bij l'Escaut. niet. „Die wilde zijn zolder niet kwijt. Hij is nogal een knutselaar, vandaar. Toch heb ik ons ingeschre ven. Natuurlijk heb ik mijn man meegekregen! Achteraf was hij er nog blij mee ook." Wat wil je ook, met zon uitzicht? Vanuit de huis kamer kijkt ze zó de Schelde op. „Ja, waar vind je nou zo'n huur flat? Nergens. Ik zou niet weg wil len. Zolang ik kan lopen, blijf ik hier. Ja hoor, de woningcorporatie bevalt ook goed. Ik zou niet weten hoe het beter moet. Wij zijn ook maar gewone mensen. Zo; en nu ga ik kegelen. Dat kan hier lekker aan de overkant, in de Oude Stad." Nelly Schot wil nooit meer weg uit haar huurflat met zeezicht. Honderd jaar l'Escaut, dat is geen honderd jaar l'Escaut. Het is een eeuw Vlissingse woningbouw. Honderd jaar wonen en werken. Het is de geschiedenis van een stad. door Wendy van den Hurk Zelf bestaat l'Escaut nog maar zeven jaar. Een sa menvoeging van Basco en Schelde Woongroep, met de klank van de eerste corpo ratie en de betekenis van de twee de. En die kwamen op hun beurt voort uit de Vereeniging tot Verbe tering der Volkshuisvesting -ofwel VVV- Goed Wonen, Sint Wille- brord... Noem maar op. En zoals veel in Vlissingen begon het natuurlijk allemaal bij de Schel de. Maar ook de gasfabriek, de elek tra tinfabriek, de stoomvaartmaat schappij, de stoomschoenfabriek en stoomwasscherij De Volhar ding hadden huizen nodig voor hun werknemers. Ze werden lid van de VW, die in 1909 was opge richt. Honderd jaar geleden. Rond die tijd ontstonden arbei derswijken. Eerst de Tachtig Pla gen met 91 woninkjes met elk één verdieping en een open zolder, achter het oude arsenaal, later 't Ei land en toen de ultieme arbeiders wijk: de Rooie Buurt. De wijk waar de saamhorigheid vanzelf kwam met een PZEM-hoek, een Scheldehoek, een PSD-straatje. Soort bij soort. Als beambte hoef de je dan ook niet te rekenen op een woning voor arbeiders, tenzij niemand die wilde. De personeelsafdeling van de Schelde zorgde voor de verdeling, ook onder werknemers van ande re bedrijven. Die kregen evenveel huizen als de hoeveelheid aande len die ze hadden. En wilde een werkgever een huis hebben, dan belde die de Schelde. Het was zelfs zo dat bij nieuwe bouwplannen wel eens wérd aangegeven welke woningen voor welke aandeelhou der bedoeld waren. Een aantal hui zen in de Van der Swalmestraat, bijvoorbeeld, was voor werkne mers van de gasfabriek. Je was met gelijkgezinden onder elkaar. En dat ging goed. Vanaf 1918 hield de huisbezoekster van de Schelde het allemaal in de gaten. Van 1943 tot 1975 was dat Zuster De Priester. In de Verbandkamer noteerde ze wie wilde verhuizen, en waarom. Naarmate de jaren vorderden, ver anderde het huurbeleid. In 1930 werden alle woningen aangesloten op het 'Electrisch Net' van Vlissin gen en vanaf 1949 hoefden huur ders geen toestemming meer te vragen om plafonds en muren te mogen witten. Sterker: ze werden geacht hun huis bij te houden. Pas in 1984 viel de huistoewijzing in handen van de corporaties. In dat jaar verviel ook de regeling, waarbij de huur van het loon werd afgehouden. Huurders kre gen steeds meer vrijheid. Tegenwoordig kiezen klanten hun eigen woning uit. Via internet, met één druk op de knop. De corporatie, vroeger een se- mi-overheidsinstelling met be heerstaken, is een commerciële in stelling geworden. En Vlissingen is van zeventig procent huur en der tig procent koop omgeslagen naar bijna het omgekeerde. „Ja, we zijn een projectontwikke laar", zegt l'Escaut-directeur Jan van. Beekhuizen. „Wat wij moeten doen is zorgen dat de klant krijgt waar die om vraagt. En die wil ei gen bezit. In de wijken waar nog veel huurhuizen zijn, proberen we de leefbaarheid te bevorderen. Ook dat is onze taak." l'Escaut viert feest Voor de aandeelhouders is er donderdag 5 maart in CineCity een symposium over empower ment. Zelfredzaamheid dus. Voor de seniorenhuurders is er op donderdag 28 mei een feestochtend in zorgcentrum Ter Reede. De Zeeuwse Muzi kanten van Arduin treden op, eri later nog Imca Marina. Voor alle huurders is het zater dag 13 juni groot feest op de voetbalvelden aan het Baskens- burgplein. 's Ochtends treedt Djumbo op, daarna DJ Mental Theo en 's avonds is er een Royal Dance Party. Verder staan er kraampjes en zijn er spelletjes voor de kinderen. Ter ere van het 100-jarig jubi leum wordt een magazine ge maakt, een fotoboek en een website over de activiteiten. door Maurits Sep VLISSINGEN - De gemeente Vlissin gen opent vrijdag 27 februari twee nieuwe loketten voor iedereen die vragen heeft over zorg, wonen en welzijn. Het ene is een digitaal lo ket op internet, het andere een echt loket waar mensen zelf naar toe kunnen en waar iemand in het echt aanwezig is om antwoord te geven op vragen. Het digitale zorgloket is vanaf vrij dag te vinden op www.vlissin- gen.nl/loket. Het echte zorgloket wordt ingericht in de Stadswinkel - dat zijn de informatiebalies in het stadskantoor. Eén van die ba lies is speciaal ingericht voor vra gen over het aanbod van alles wat met zorg te maken heeft in de ge meente Vlissingen. Daar is ook in formatie te vinden over woningen waar zorg wordt aangeboden. Men sen die een vergelijking willen ma ken tussen de verschillende organi saties die zich bezighouden met zorg, wonen en welzijn, kunnen ook bij de loketten terecht. Het zorgloket in het stadskantoor is geopend tijdens kantoortijden ('s ochtends vrije inloop, 's mid dags alleen op afspraak). De twee zorgloketten worden vrij dag om 16.15 uur officieel geopend door de wethouders Frans Prins en Jacques Suurmond. www.vlissingen.nl/loket Gemeente Vlissingen ging gesprek met bewoners uit de weg door Adirie Klinkenberg VLISSINGEN - Bewoners van de Bur gemeester van Woelderenlaan vre zen dat de bouw van een skate pleintje vorig jaar in park West duin de aanzet is tot verdere be bouwing van het park. „We zijn volgende maand door de gemeente uitgenodigd voor een bijeenkomst over de vestiging van reptielenzoo Iguana in het park", zei omwonende Guy van Thiel dinsdag bij de Raad van State. De gemeente Vlissingen heeft daar nog steeds serieuze plannen voor. Elf bewoners van de Burgemeester van Woelderenlaan uitten gisteren in Den Haag hun ongenoegen over het skatepleintje dat door de gemeente is aangelegd. Vlissingen zegt dat de omwonenden daar niets tegen kunnen ondernemen. Er zijn geen vergunningen voor nodig die aan de rechter kunnen worden voorgelegd en de skate- voorziening past binnen de park bestemming, aldus de gemeente. De rechtbank in Middelburg heeft het standpunt van de gemeente be vestigd. De bewoners vechten de ze uitspraak nu in hoger beroep aan bij de Raad van State. „Waarom bent u niet eerst gaan praten met de omwonenden. Ze hebben daarom gevraagd in een brief', vroeg staatsraad C. Schuyt. Vlissingen heeft zich er volgens Schuyt gemakkelijk van af ge maakt door de brief te .negeren en de omwonenden niet-ontvanke- lijk te verklaren. 'Een erg formele insteek', erkende de woordvoerder van de gemeente. De buurtbewoners vrezen overlast en vinden ook dat het skateplein tje het groene karakter van het park aantast. Met de komst van Iguana wordt de aantasting groter, zeggen ze. „Daar gaan we dan ook tegen in beroep", aldus Van Thiel. Uitspraak over de skatevoorzie- ning binnen enkele weken. PFi Vlissingen heeft een skateplein aangelegd in park Westduin. Dat was tegen de zin van omwonen den. Die willen nu de komst van reptielenzoo Iguana blokkeren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 20