Obama, een zwarte Roosevelt GELDZAKEN 1 2 Woensdag 25 februari 2009 PZC door Corné van Zeijl &ix: AtéÊÊ' De fiscus let scherp op uw vrijgevigheid Obama's eerste maand zit er op. Voor de Amerikanen is het even wennen. Een president dieper voor uit komt dat hij fouten maakt, kortom een echt mens is. Dat hebben we bij Bush nooit gezien. Steeds meer worden de vergelijkingen getrokken met de jaren dertig. Wellicht terecht. De koersdalin gen en de economische verwach tingen van toen en nu lijken erg op elkaar. Ook toen kreeg Wall Street de zwarte piet toegescho ven. Bankiers waren toen zo on populair dat bankrovers als Bon nie Clyde volkshelden wer den. Gelukkig hebben we nu het voorbeeld van de jaren dertig Vandaar dat ook vaak de vergelij king met Roosevelt wordt ge trokken. Dat is op zich logisch. Roosevelt en Obama zijn beiden Democraat en allebei beloofden ze verandering in een tijd van zware crisis. Beiden hadden de meerderheid in de regering. Al leen was er bij Roosevelt zo'n duidelijk besef van de crisis (37 procent van de arbeiders was werkloos) dat ook de Republikei nen zonder discussie met zijn plannen instemden. Roosevelt pakten de zaken vanaf het begin grondig aan. Direct gingen alle banken dicht, om te voorkomen dat iedereen zijn spaargeld weg zou halen. De ban ken mochten pas weer open als overheidsambtenaren de zaak hadden gecontroleerd en goed bevonden. Slechts tweederde van de banken mocht de deuren weer openen. Roosevelt introdu ceerde ook het deposito garantie stelsel (waarin de overheid spaar tegoeden tot een bepaald maxi mum garandeert). Daarnaast werd er een enorme hoeveelheid wetten aangeno men. De overheid werd dan ook veel machtiger en groter. Het aantal ambtenaren verdubbelde in de jaren dertig. Het is logisch dat we deze ontwikkeling ook in toekomst kunnen verwach ten. We zullen weer meer ver trouwen op Vadertje Staat, zo wel hier als in de Verenigde Sta ten. Gelukkig hebben we nu het voorbeeld van de jaren dertig, zo dat we hopelijk de fouten van toen kunnen voorkomen. Zo zal men tegenwoordig minder snel een bank failliet laten gaan. Bij al deze sombere vergelijkin gen zou je bijna vergeten dat be leggers vorig jaar al heel veel somberheid voor hun kiezen hebben gehad. En als we ook daar een vergelijking maken, be looft dat veel goeds. In de perio de 1929-1932 waren onder presi dent Hoover, net als Bush een Republikein, de koersen al 81 procent gedaald. In 1933 hadden beleggers daarom grote behoefte aan hoop op herstel. Toen Roose velt die hoop bood, gingen de koersen dan ook flink omhoog. Roosevelt werd op 4 maart geïn stalleerd en in de 100 dagen daar na gingen de koersen flink om hoog. Op de dag dat Roosevelt werd geïnstalleerd, stond de Dow Jones index op 53,84. Toen het Amerikaanse Congres met zomerreces ging, stond de Dow op 105,04. Bijna het dubbele. Daar lijkt de vergelijking mank te gaan. De koersen zijn tot op heden alleen nog maar gedaald. Maar gelukkig zijn Obama's 100 dagen nog niet voorbij. We blij ven dus hopen. Jaarlijks geven Nederlanders per huishouden ruim 300 euro aan goede doelen. Die vrijgevig heid komt niet alleen voort uit liefdadigheid of compassie met charitatieve instellingen. De fiscus betaalt in veel gevallen mee en een gift kan al gauw helpen om het be lastbaar inkomen behoorlijk om laag te brengen. In het meest gunstige geval wordt, op een drempelbedrag na, 52 pro cent van alle giften aan bijvoor beeld het Rode Kruis, Artsen Zon der Grenzen of andere doelen door de fiscus betaald. Hoe gaat dat precies in zijn werk? Het tover woord bij giften en fiscale aftrek is tegenwoordig ANBI. Het aftrekken van donaties is in principe alleen mogelijk op het moment dat een organisatie door de Belasting dienst is aangemerkt als Algemeen Nut Beogende Instelling (ANBI). Zoals bijna altijd is er een belang rijke uitzondering. Periodieke gif ten aan een vereniging die niet als ANBI geregistreerd staat, kunnen in veel gevallen toch worden opge voerd als aftrekpost. Niet geheel zonder toeval is de af trek van giften dit jaar gekozen als thema waarop de Belastingdienst extra de aandacht gaat vestigen. Sinds 1 januari van vorig jaar is de regeling die toeziet op het meebe talen van de Belastingdienst aan ca deautjes voor goede doelen ver scherpt. „Mede daarom vonden wij het een goed idee om er me teen maar goed op te controleren", aldus een woordvoerster van de fis cus. „Door de focus hierop te leg gen, informeren we iedereen nog eens extra over de regels." Hoofdregel bij de aangifte van 2008 is dat alleen de bedragen kun nen worden afgetrokken die door belastingbetalers zijn geschonken aan door de fiscus -goedgekeurde instellingen. Belastingbetalers kun nen alle giften aan ANBI-instellin- gen in 2008 optellen en die vervol gens aftrekken van de totaalsom die uit box 1,2 en 3 rolt. Op de in ternetsite van de Belastingdienst is een 915 pagina's tellend overzicht geregistreerd van die ANBI's. In to taal gaat het om vele duizenden in stellingen. Een van de belangrijkste voorwaar den bij aftrek van giften aan een goed doel is dat door de belasting betaler minstens 1 procent van het drempelinkomen is weggegeven. Dat drempelinkomen is het totaal van alles wat u in box 1,2 en 3 heeft opgegeven aan inkomen, zonder de zogenoemde persoons- Belasting 2008 De fiscale aftrek van giften is dit jaar door de Belastingdienst uitgekozen als thema waarop extra gecontroleerd wordt. door Rik Elfrink illustratie Jos Diender gebonden aftrekposten. In het elektronische aangiftepro gramma van de belastingdienst wijst zich dat vanzelf Het pro gramma rekent automatisch de af trek uit. Afgezien van de 1 pro- Wanneer is een gift een gift De periodieke gift die u wilt af trekken van het drempelinko men, moet aan een aantal ei sen voldoen. In de eerste plaats moet deze vastgelegd zijn bij de notaris. Mede daar door kan deze functionaris bij het geven aan goede doelen een belangrijke rol als adviseur spelen. De giften moeten ook écht pe riodiek zijn, de Belastingdienst stelt als criterium dat voor een aftrekbare gift regelmatig (min stens jaarlijks) bedragen naar een vereniging overgemaakt moeten worden en dat deze steeds ongeveer gelijk zijn aan elkaar. Tenslotte geldt dat de gift mi nimaal vijfjaar achter elkaar ge daan moet worden en dat de ze uiterlijk bij overlijden ein digt. Voor de periode waarin de gift is gedaan, geldt dan geen drempelinkomen of maxi maal aftrekbaar bedrag. Voor periodieke giften aan ver enigingen die geen ANBI-instel- ling zijn, gelden nog aanvullen de eisen. Zo moet de betrok ken vereniging minstens 25 le den hebben, via een notariële akte opgericht zijn en inge schreven staan bij de Kamer van Koophandel. Zo'n vereniging heet in de praktijk een vereniging met volledige rechtsbevoegdheid. De vereniging mag geen ven nootschapsbelasting betalen. cent-regeling geldt dat minimaal een bedrag van 60 euro (de zoge noemde drempelwaarde) moet zijn geschonken. Pas over het meerdere kan recht op belastingaf trek bestaan. Om het nog wat inge wikkelder te maken: de bedragen die geschonken zijn aan ANBI-in- stellingen mogen alleen van het in komen afgetrokken worden zolang de giften de grens van 10 procent van het drempelinkomen niet overschrijden. Belangrijk is dat de grens van het drempelinkomen van 10 procent niet geldt voor periodieke giften aan ANBI-instellingen. Bovendien geldt voor deze periodieke giften dat ze niet per se hoeven te zijn ge daan aan een ANBI-instelling. Als ze gedaan zijn aan verenigingen, kunnen ze onder bepaalde voor waarden volledig aftrekbaar zijn, zonder dat rekening hoeft te wor den gehouden met het drempelin komen. Giften van belastingbetalers hoe ven niet altijd in geld te worden ge daan om ook daadwerkelijk als gift te worden aangemerkt. Onder meer een kwitantie kan in dat ge val als bewijs dienen. „Om teleur stellingen te voorkomen, is het goed bij twijfel vooraf contact met de inspecteur op te nemen. Daar voor hebben we capaciteit beschik baar, dus maak er gebruik van", al dus de woordvoerster van de fis cus. Voor bedragen in geld kan een bankafschrift als bewijs dienen. Wie kosten maakt voor een ANBI of vereniging die aan de eisen vol doet en daarvoor geen vergoeding heeft gekregen, kan de kosten ook als gift opvoeren. Denk daarbij bij voorbeeld aan de vergoeding van autokilometers, waarvoor per kilo meter 20 cent mag worden afge trokken. Ook de werkelijke kosten van bijvoorbeeld een taxirit kun nen gelden als kosten voor een ANBI en zijn om die reden moge lijk aftrekbaar. Bij alle giften geldt volgens de Be lastingdienst dat nooit sprake mag zijn van een tegenprestatie van de ontvanger. „Zodra er een tegen prestatie tegenover staat, is geen sprake van een gift. Als je bijvoor beeld een boek koopt waarvan de opbrengst ten goede komt aan een goed doel, bestaat er geen recht op aftrek meer", stelt de woordvoer ster van de Belastingdienst. www.belastingdienst.nl Reageren? geld@wegener.nl Corné van Zeijl is fondsmanager bij SNS Asset Management. President Roosevelt gaf in de jaren dertig de Amerikanen de hoop waar ze behoefte aan hadden. foto ANi

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 12