Amsterdammer laat buurtje onder de V! Herbouwen past in grote RWS bekijkt of ze woningmarkt kan 'smeren' A58 gaat een weekend dicht 22 Dinsdag 24 februari 2009 PZC B 'Op een gegeven moment ben je even in een andere wereld. Dan kén je al die winkeltjes. Het gaat steeds meer leven' Amsterdammer Lukas de Jong reist de laatste maanden regelmatig op en neer naar Middelburg. Op zoek naar verhalen over de .bakkerij van zijn overgrootvader. Wat begon als een speurtocht, is uitgegroeid tot een virtuele reconstructie van het vooroorlogse buurtje. door Selma Osman Het heeft zijn nieuwsgie righeid altijd geprik keld. Een eigenzinnige overgrootvader, die aan de voet van de Lange [an in Mid delburg een bakkerij had en werd verdreven door de grote brand van 17 mei 1940. Op zijn zoektocht om meer te weten te komen over bak ker Abraham van Dijk, raakte Lu- kas de Jong enthousiast. Zo erg zelfs, dat hij het plan heeft opgevat om een vervlogen deel van de stad te reconstrueren. Als het aan De long ligt, kunnen we over pakweg een jaar een wan deling maken door het Middelburg van zeventig jaar geleden. Op zijn website, welteverstaan. Maar wel zo levensecht dat je bijna de geu- Detail van een schilderij van de kunstenaar E.A. Jansen uit de jaren dertig met links op de hoek de bakkerij van Abraham van Dijk. Lukas de Jong op de plaats waar vroeger de bakkerij van zijn overgrootva der stond in de verdwenen straten rond de Lange Jan. foto Ruben Oreel olgend jaar, op 17 mei, is het zeventig jaar geleden dat een groot deel van het historische centrum van Middel burg werd verwoest. Het Zeeuws Archief, de PZC en Lu kas de long werken samen aan een project om het oude stadscentrum digitaal te herbouwen zodat vol gend jaar iedereen op zijn compu ter kan zien hoe de verdwenen straten en wijken er uitzagen, wie Corporatie onderzoekt aankoop huizen van particulieren. door Frank Balkenende en Rob Paardekam COES - De Regionale Woning bouwvereniging Samenwerking (RWS) gaat na of ze kan helpen de stokkende regionale woningmarkt een duwtje te geven. Een mogelijkheid is bijvoorbeeld kleinere, niet al te dure woningen van particulieren aan te kopen en te verhuren of via de koopgarant- formule weer aan de man te breng en. De verkoper kan zo sneller zijn huis kwijt, beschikt over kapitaal om een nieuwbouwwoning te fi nancieren en krijgt wellicht makke lijker een hypotheek. „Het zijn nog maar prille ideeën. We onderzoeken allerlei mogelijk heden om de woningmarkt in be weging te houden en of die haal baar en betaalbaar zijn", zegt Henk Bekker, sectormanager woonservice van de RWS, die ac tief is in de gemeenten Goes, Ka- pelle en Noord-Beveland. Om de gevolgen van de kredietcri sis op te vangen, zoekt de RWS de oplossing niet in het eerder uitvoe ren van onderhoud, omdat daar voor vaste cycli bestaan. De corpo ratie zoekt het eerder in het nog 'nadrukkelijker, in de markt zetten van de koopgarantformule, waar bij starters op de woningmarkt on der voorwaarden een huis kunnen kopen met een korting van 25 pro cent. Verder onderzoekt de corpo ratie verschillende vormen van ga rantstelling bij aankopen van wo ningen die de RWS en aan haar ge lieerde projectontwikkelaar Mar- saki laten bouwen. Bekker onderstreept dat aanne mers indirect van dergelijke 'smeermiddelen' kunnen profite ren. „Als corporatie vinden we het van belang dat vooral de scholing van leerlingbouwvakkers niet in gevaar komt. Dat zou op de lange termijn wel het geval kunnen wor den. Als straks de crisis voorbij is, moet er wel voldoende goed opge leid bouwpersoneel zijn." Bij woningcorporatie R B Wo- Aankoop van particuliere huizen, garantstellingen en meer koopga- rantformules. Corporatie RWS be kijkt diverse mogelijkheden om de woningmarkt te smeren. nen, die actief is in de gemeenten Borsele en Reimerswaal, wordt vol gens directeur Peter Bevers voorlo pig geen paniekvoetbal gespeeld. Hij zegt dat de onderkant van de woningmarkt nog bijzonder goed loopt, doelend op de huurwonin gen die de corporatie van de hand doet. De nieuwbouwcomplexen vormen een ander verhaal. „Daar loopt het wat stroever", aldus Be vers. „Daarom bekijken we of we wellicht de koopgarantformule kunnen inzetten." Die formule houdt in dat kopers een fikse korting krijgen op hun woning, maar die bij verkoop wel terug aan moeten bieden aan de corporatie. Winst of verlies wordt gedeeld. „Daarmee kunnen we po tentiële kopers wellicht over de streep trekken." MIDDELBURG - De A58 is in mei een weekend afgesloten. Van vrij dag 8 mei 19.00 uur tot maandag 11 mei 7.00 uur is er tussen Hein- kenszand (afslag 36) en Middel burg (afslag 39) geen verkeer moge lijk. Dat komt door werkzaamhe den aan de N57 door Rijkswater staat. Deze weg loopt van de noordkant van Middelburg tot de A15/N15 ten westen van Rozen burg (Europoort). De weg wordt heringericht om de veiligheid te vergroten. Naast het werk aan ver schillende wegen wordt er in de eerste helft van 2009 ook een nieuw spoorwegviaduct gebouwd. Hierdoor rijden er gedurende twee weekenden geen treinen tus sen Vlissingen en Goes. Het gaat om 14 en 15 maart en 4 en 5 april.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 66