Mantelzorger vraagt geen vrij 4 dagen Berlijn PZC Dinsdag 24 februari 2009 5 Angelique van de Laar met haar 5-jarig zoontje Dylan. Die ziet maar voor 30 procent en moet intensief worden begeleid. Op school, op de sportvereni ging, op straat en ook thuis. foto Hennie Keeris/GPD Slechts 19 procent van de 1,7 miljoen mantelzorgers maakt gebruik van het wettelijke zorgverlof. De rest heeft er geen recht op of durft niet. Een op de drie neemt daarom vakantie op om zorg te kunnen bieden. door Jacqueline Steenwijk en Eveline Domevscek Elke twee maanden heeft de 33-jarige Angelique van de Laar uit Hees wij k-Dinther overleg op de school van haar 7-jarige zoontje Dylan. Hij heeft maar 30 procent van zijn gezichtsvermogen en moet intensief worden begeleid. Niet alleen op school, maar ook op de sportvereniging, op straat en ook thuis. „Toen wij erachter kwamen dat hij zeer slechtziend was, stonden we meteen voor een enorm pro^ bleem. We wilden allebei blijven werken. Maar voor de begeleiding van Dylan moesten we te veel vrije dagen opnemen. Zonder een goeie regeling zouden wij nooit meer samen op vakantie kunnen", vertelt Van de Laar. Het echtpaar besloot aangepaste werktijden aan te vragen. En dat lukte. „Ik besef dat ik geluk heb. Ik kon een goeie regeling treffen omdat ik bij de overheid werk. In het bedrijfsle ven is dat toch een heel ander ver haal", zegt Van de Laar. Ze spaart haar zorgverlofdagen nu door iede re week structureel drie uur over te werken. Ook haar man doet dit. Een wettelijke zorgverlofregeling hoeft ze niet. „Ik kan toch niet nog meer vragen? Als ik meer da gen nodig heb, dan neem ik daar voor wel vakantiedagen op." Gêne om zorgverlof aan te vragen. Zeker 40.000 mantelzorgers heb ben het, blijkt uit onderzoek van het Sociaal en Cultureel Planbu reau en het Centraal Bureau voor de Statistiek. Van alle 1,7 miljoen mantelzorgers die langdurig zorg bieden, blijkt slechts 19 procent van hen het wettelijke recht op zorgverlof op te vragen. Maximaal twee weken per jaar mo gen werknemers die zorg moeten bieden aan een partner, kind of ouder, tegen minimaal 70 procent van hun loon verlof opnemen. Daarna mogen ze zes weken onbe taald verlof opnemen. Van de mantelzorgers die bewust geen zorgverlof aanvroegen, deed 39 procent dit niet uit een vorm van schaamte. „Ze willen hun col lega's niet voor het hoofd stoten. Anderen niet opzadelen met hun werk", bevestigt directeur Arie Ou- werkerk van Mezzo, de belangen behartiger van mantelzorgers. „Ook durven sommige mantelzor gers geen verlof op te vragen om dat ze vrezen dat dit gevolgen kan hebben voor hun carrière. De cul tuur is er in veel bedrijven niet naar om hier openlijk over te pra ten." Maar zonder dat extra verlof lopen veel mantelzorgers zichzelf voor bij. Eén op de vijf zegt de combina tie werken en zorg nauwelijks aan te kunnen. Volgens het SCP geeft 10 procent het werk er zelfs tijde lijk of helemaal voor op. Een op de drie mantelzorgers neemt vakantie om zorg te kun nen bieden. Des te schrijnender vindt Ouwerkerk de situatie voor de mantelzorgers die helemaal geen gebruik kunnen maken van een zorgverlof. Volgens het SCP gaat het om zeker 20 procent van de mantelzorgers. Zij zorgen voor buren of vrienden. En die catego rie valt niet onder de wettelijke re- geling. - Alleen werknemers die hulp aan familieleden bieden mogen be taald verlof opnemen. Mezzo pleit daarom voor een verruiming van de wet. „Het kabinet wil dat men sen steeds langer zelfstandig blij ven wonen. Maar dat kan alleen als zij ook informele zorg van naas ten krijgen. En dat zal in toene mende mate door buren of kennis sen gegeven moeten worden om dat steeds meer Nederlanders al leenstaand zijn en geen partner of kind in huis hebben." Daarnaast zouden werkgevers meer mogelijk heden moeten bieden door flexibe le arbeidstijden aan te bieden. „Daar is nog een heleboel te win nen", zegt Ouwerkerk. Op dit mo ment heeft een op de vier mantel zorgers een regeling met zijn werk gever kunnen treffen. Te weinig, Maatwerk Naar schatting nemen nu onge veer 600.000 mantelzorgers vakantiedagen op om iemand te verzorgen. Volgens mantelzorgkoepel Mez3 zo moet het zorgverlof voor al le mantelzorgers gelden, niet al leen voor directe familie zoals nu nog het geval is. De PvdA en Christenllnie vin den het idee sympathiek, maar twijfelen aan de haalbaarheid. De SP wil een 'mantelzorgre geling' in cao's opnemen. De WD wil mantelzorg daarente gen niet formaliseren. Soms heeft een werknemer an nex mantelzorger meer aan een individuele oplossing in overleg met de werkgever. Voorbeelden: Aangepaste werktijden. Vroe ger of juist later beginnen, een langere pauze of werken op an dere tijden. Meer werken in minder da gen waardoor werknemers een dagdeel vrij hebben in de week. Tijdelijk een baan met ie mand delen. Thuiswerken en telewerken, de mogelijkheid om thuis of onderweg te werken. Overuren sparen en opnemen bij onverwachte zorgsituaties. Bron: www.werkenmantelzorg.nl) vindt Ouwerkerk. Ook Linda Rig- ters van FNV Bondgenoten wil meer aandacht voor de combinatie van mantelzorg en werk. „Ook mensen die voor vrienden en ken nissen zorgen, moeten kortdurend zorgverlof krijgen, niet alleen fami lieleden," zegt ze. Of deze groep ook langdurend zorgverlof moeten kunnen opne men, durft Rigters nog niet te zeg gen. „Uit onderzoek blijkt dat voor al mensen met een ziek kind of partner hier langdurig zorg aan hebben. Bij vrienden en kennissen is dit minder het geval." Mariet Feenstra, secretaris sociale zaken van MKB-Nederland, ziet niets in een wettelijke uitbreiding van de zorgverlofregeling. „In het midden- en kleinbedrijf zijn de lijntjes tussen werkgever en werk gever erg kort. Het is eenvoudiger om hierover afspraken in de ar beidsvoorwaarden vast te leggen." Vertrek vrijdag 6 en 20 maart Vertrek vrijdag io april Inbegrepen: Vervoer per Oad Comfort Class Touringcar 3 overnachtingen o.b.v logies ontbijt Stadstour Afscheidskoffietafel In unieke Dgl samenwerking met: REIZEN Inbegrepen: Vervoer per Oad Comfort Class Touringcar 3 overnachtingen o.b.v logies ontbijt Stadsrondrit en wandeling Afscheidskoffietafel Inbegrepen: Vervoer per Oad Comfort Class Touringcar 3 overnachtingen o.b.v logies ontbijt Stadstour Afscheidskoffietafel In unieke samenwerking met: IR El ZE NI In unieke IQ^brl samenwerking met: IOeTzen] Het bruisende hart van Frankrijk is zonder twijfel Parijs, met de Champs-Elysées als levendige slagader. Een bezoek aan de 'Lichtstad' is letterlijk en figuurlijk een belevenis. En met wie kunt u dit beter ervaren dan met de Parijs-specialist bij uitstek! Berlijn laat zich het best omschrijven als een stad met een diep verleden, gegoten in een nieuw jasje. Naast monumentale gebouwen en musea kent Berlijn een trendy en levendig centrum. Berlijn is een stad om beleefd te hebben. In Praag staat de eeuwenoude geschiedenis nog steeds midden in het leven. In deze sprookjesachtige stad vindt u talrijke theaters, restaurants, bierhuizen, wijnkelders en winkels. Ontdek het zelf; de 'Gouden Stad' Praag is een bezoek meer dan waard. Niet inbegrepen reis: en/of annuleringsverzekering calamiteitenfonds a 2,50 uitgaven van persoonlijke aard optionele excursies administratiekosten prijs is o.b.v. 2-pers. bezetting ft. Ga voor boeking of meer informatie naar uw dichtstbijzijnde Globe Reisburo bel 0900-8482 (0,15 pm) of kijk op www.globereisburo.nl és

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 5