Telussa zwaait aan Yvonne Wisse als Istvan Bakx keert vandaag weer terug op het veld Lenie Verwei-Filius kan niet zonder haar duiven 32 Dinsdag 24 februari 2009 PZC S Middelburger voelt zich prettig bij Turncentrum Sportstad Heerenveen. door Roeland van Vliet BUNSCHOTEN - Turner Jeffrey Telus sa liet zaterdag in Bunschoten op de rekstok zomaar een Kovacs met dubbele salto zien, een uitermate spectaculair vluchtelement. „Toen ik nog bij de Turncombinatie Zuid West Nederland zat, kon ik dit nog niet", zei de achttienjarige Middelburg, die sinds oktober bij Turncentrum Sportstad Heeren veen zit. „Ik pik hier heel veel nieu we dingen op." Telussa was bij TcZWN altijd de enige topsporter. Als hij bij Harry Stapel trainde, was er geen gelijke om hem heen. In Heerenveen, één van de bolwerken in het mannen- turnen, wordt hij opeens wel om ringd door tal van toppers. Epke Zonderland, in augustus nog deel nemer aan de Olympische Spelen, is één van hen. „De sfeer is hier heel prettig", vertelde Telussa na afloop van de eerste EK-kwalifica- tiewedstrijd. „Ik heb nu niet alleen een band met een trainer, maar ook met een heel team." De Middelburger geldt in Neder land als groot talent. Dat hij er aan komt, liet hij zaterdag in Bunscho ten zien. Op bijvoorbeeld vloer moest hij alleen Jeffrey Wammes voor zich dulden. En aan rekstok zwaaide hij als nooit tevoren. Die Kovacs ging tijdens de wedstrijd weliswaar twee keer mis, maar in de warming-up voerde Telussa het element wel goed uit. „Het was dus niet te hoog gegre pen", stelde Gerard Speerstra, zijn Met deelname aan EK indoor is eerste doel 2009 gehaald. door Roeland van Vliet MIDDELBURG - Yvonne Wisse is één van de vijftien Nederlandse at leten die volgende week meedoen aan het Europees kampioenschap indoor in Turijn. De Vlissingse meerkampster ontving gisteren een uitnodiging van de Europese atletiekbond. Haar wedstrijddag is op vrijdag 6 maart. Samen met Eelco Sintnicolaas, een zevenkamper, werd de Walcherse als laatste aan de Oranje-equipe toegevoegd. Voor de meerkampers gold namelijk niet een limiet, maar was een plek bij de top vijf op de geschoonde indoorranking nodig. De peildatum was gisteren. Wisse stond met 4536 punten op de derde plaats bij de vrouwen, Sintnicolaas vond zich met 6036 punten terug op de eerste plek bij de mannen. Jolanda Keizer en Eugene Marti- neau, die ook meerkamp als specia liteit hebben, kregen al eerder een invitatie voor Turijn op basis van hun outdoorprestaties. Beiden wa ren aanwezig op de Olympische Spelen van Peking. Wisse ontbrak daar vorig jaar omdat het haar niet lukte om zich te kwalificeren. Bij haar laatste limietpoging in Albi gaf zij na zes onderdelen op. Voor Wisse, die uitkomt voor De Spartaan uit Lisse, wordt het haar eerste Europese titelstrijd. Ze was er al wel eens bij op een wereld kampioenschap outdoor, in 2007 in Osaka. Daar eindigde ze na ze ven onderdelen als zestiende. Met haar deelname in Turijn heeft de in Amsterdam woonachtige atlete één van haar twee belangrijke doe len voor 2009 gerealiseerd. Het an dere doel is het WK outdoor, dat in augustus in Berlijn is. De complete Nederlandse afvaardi ging bestaat uit Patrick van Luijk (60 meter), Wouter de Boer (800 meter), Dennis Licht, Ate van der Burgt en Bas Eeffing (allen 1500 meter), Gregory Sedoc (titelverde diger op de 60 meter horden), Mar- tijn Nuijens (hoogspringen), Euge ne Martineau, Sintnicolaas (bei den zevenkamp), Yvonne Hak (800 meter), Marije te Raa (1500 meter), Denise Kemkers en Melis- sa Boekelman (kogelstoten), Jolan da Keizer en Wisse (beiden vijf kamp). De ploeg reist op 4 maart af naar Italië. Naast het EK indoor streeft ze venkampster Yvonne Wisse ook naar deelname aan het WK out door dat in augustus in Berlijn wordt gehouden. Aanvaller van Kortrijk eindelijk fit na achillespeesblessure. door Barry van der Hooft VLISSINGEN - Na bijna twee maan den blessureleed maakt Istvan Bakx vandaag bij KV Kortrijk zijn rentree op het trainingsveld. De 23-jarige aanvaller raakte begin ja nuari geblesseerd aan zijn achil lespees, moest langer dan ver wacht revalideren, maar rekent er op volgende week weer te kunnen spelen. „Ik wil zo snel mogelijk weer mijn niveau halen." Na het succesvolle seizoen 2007/2008, waarin Kortrijk kam pioen werd en naar het hoogste ni veau in België promoveerde, is de ze jaargang er één van ups en downs voor Bakx. In de voorberei ding raakte de Vlissinger gebles seerd aan zijn buikspieren en net na de jaarwisseling aan zijn achil lespees. „Door het slechte weer werkten we de eerste trainingen na de winterstop in het bos en in de zaal af', vertelt Bakx. „De vol gende dag vertrokken we naar Spanje en daar begon die achil lespees op te spelen. Hij bleek geïr riteerd en dat is niet zo'n bijzonde re blessure. Maar het herstel heeft langer geduurd dan ik had ver wacht." De afgelopen weken zat hij vanwe ge zijn revalidatie van maandag tot vrijdag in Antwerpen. „Een uur of drie per dag moest ik allerlei oefe ningen doen en werd ik behan deld." Vandaag meldt hij zich tot zijn eigen opluchting weer in Kor trijk. „Als je geblesseerd bent val je er toch een beetje buiten. Zo voelt het tenminste. Maar ik weet dat het zo werkt in het voetbal. En ze ker als je niet bij je eigen club reva lideert." De komende maanden worden belangrijk voor zijn voet baltoekomst, want het contract van Bakx bij Kortrijk loopt af Hij is dus transfervrij en daarmee voor veel clubs een interessante speler. Zelf zegt hij zich er nog niet zo druk over te maken. „Het belangrijkste is dat ik de komende maanden nog een paar lekkere wedstrijden kan spelen. Voor de winterstop heb ik een paar keer goed gespeeld, maar het verwach tingspatroon was ook hoger. En als je dan niet scoort, lijkt het in- Istvan Bakx viert met de Zeeuwse vlag om zijn schouders de promotie van KV Kortrijk naar het hoogste Belgische niveau. foto Bart Vandenbroucke eens of je slecht speelt." Afgelopen jaar toonden onder meer De Graaf schap en Zulte-Waregem interesse Istvan Bakx traint vandaag na bijna twee maanden weer mee met de selectie van KV Kortrijk. De Vlissinger is hersteld van een achillespeesblessure. en werd Bakx nauwlettend in de gaten gehouden door andere clubs. Toch is het niet zeker dat hij Kortrijk aan het eind van dit sei zoen de rug toekeert. „Als de club met mij verder wil en me alsnog een nieuw contract aanbiedt, speel ik volgend seizoen misschien ge woon nog voor Kortrijk." Melkster (71) nog steeds actief ondanks haar handicap. door Fred Rabout WISSENKERKE - Alles in huize Ver wei aan de Dorpsdijk in Wissen- kerke ademt duivensport. De wan den zijn behangen met Delfts blau we borden, behaald bij diverse kampioenschappen. Decimeters hoge bokalen geven een aantal we reldtitels aan. Op tafel ligt het blad 'Duifke Lacht'. Lenie Verwei-Filius (71) was ver knocht aan haar duiven. Was ze niet te vinden op haar hokken aan de Dorpsdijk, dan kon je haar wel bereiken in het clublokaal van de Blauwe Doffer aan de Torendijk in Kortgene. Totdat die voor haar zo zwarte nacht in november 2005 aanbrak. Zelf kan ze het zich niet meer herinneren, laat staan vertel len. Dat doet echtgenoot Johan. „We hadden 's avonds nog naar het voetbal op de tv gekeken. Een uur of elf naar bed. Midden in de nacht valt haar hand bij mij op het kussen. Ik zeg nog: 'wat doe je Le nie'. Probeerde haar wakker te ma ken, maar toen ik het licht aan deed was het meteen duidelijk. He le mond scheef en in katzwijm. Gelijk de hulpdiensten gebeld. Die waren er hier in deze uithoek bin nen een kwartier." Een verstopping in de halsslagader was de diagnose in het ziekenhuis in Goes. Een jaar revalidatie volg de. Lenie bleef aan de rechterkant verlamd. Verbaal gaat het een stuk minder. Wat bleef zijn de lach en haar duiven. Gelukkig heeft ze ook haar man Johan en dorpsgenoten 'Vrouwen kunnen veel beter met dieren omgaan dan mannen' René van de Zande en Ton Ka poen. Er zijn vier camera's met hun 'blik' op de duivenhokken opge hangen, zodat Lenie via een tv-scherm binnen de blauwe en ge schelpte witpennen op het hok kan zien neerdalen. Johan: „Ze ziet ze binnen vaak eerder dan ik buiten. Dan tikt ze op het raam. Of ik het wel gezien heb. Ook gaat er, als er elektronisch geklokt wordt, binnen.nog een alarm. Op die. manier kan ze haar geliefde sport toch nog beoefenen." Johan, nu 72 jaar, was tot zijn veer tigste duivenmelker. „Dat heb ik meegekregen van mijn vader. Ik herinner me nog dat we na de ramp van '53 door duivenliefheb- bers uit Yerseke werden geadop teerd. Ieder door de ramp getrof fen dorp kreeg destijds 'duiven- steun' van een ander dorp. We kre gen duiven van ene Zoetewei. Zo- ben ik er in gerold. Toen ik op mijn veertigste een week van huis moest voor mijn werk heeft Lenie het overgenomen. Met veel meer fanatisme dan ik. Ze is ook een be tere melkster. Vrouwen kunnen veel beter met dieren omgaan dan mannen." In haar 'zelfstandige' periode werd Lenie meerdere keren kampioen van het Rayon 4. Haar renstal staat nog altijd ingeschreven onder de naam Lenie Verwei-Filius. Sinds 2005 zijn de rollen dus weer omgedraaid. Johan verzorgt de die ren en stopt ze na samenspraak met Lenie in de mand. „René en Ton korven de duiven in en doen de rest. Zonder hun steun zou het niet meer lukken. Zulke dingen kunnen op Wissenkerke gelukkig nog in 2009".

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 50