Deskundigen in VS raden koop JSF af 'Hulp komt niet terecht in de armste landen' Crisisverkoop Steeds meer elektriciteit wordt 'Strengere straf opgewekt op duurzame manier kwakzalvers' 4 Dinsdag 24 februari 2009 pzc ui/ww. Jen F Aanschafprijs van straaljager loopt volgens experts nog fors op. door onze correspondent Frank Hendrickx WASHINGTON - Defensiedeskundi- gen in de VS voorspellen dat de aanschafkosten van de Amerikaan se straaljager F-35 Joint Strike Figh ter (JSF) uiteindelijk veel hoger zul len uitvallen dan nu gedacht. „De JSF is een verschrikkelijke mis koop voor Nederland." Dat zal de Amerikaanse defensiespecialist Winslow Wheeler, die ruim dertig jaar werkzaam was als onderzoe ker in het Amerikaanse Congres, vandaag T\veede Kamerleden voor houden. De Nederlandse parlementsleden hopen tijdens hun vierdaags be zoek meer duidelijkheid te krijgen over de JSF, mogelijk de grootste militaire bestelling uit de historie. De cruciale vraag: wat zullen de 85 toestellen kosten die Nederland wil aanschaffen? De cijfers lopen enorm uiteen. In 2002 raamde Ne derland de productiekosten nog op 37,2 miljoen dollar per stuk, nu staat de teller al op 49,5 miljoen dollar. Het Amerikaanse hoofd van het JSF-project, generaal Charles Da- vis, sprak onlangs opeens van een gemiddelde kostprijs van tachtig tot negentig miljoen dollar. Defen siespecialist Wheeler gaat echter van een nog hoger bedrag uit. „Uit interne cijfers van het ministerie distilleer ik een kostprijs van 120 miljoen dollar." De meeste specialisten zijn het er over eens dat de prijs hoe dan ook nog zal oplopen. „Nederland moet minstens 25 procent optellen bij de officiële prijs die het Pentagon nu geeft", zegt Michael O'Hanlon, rwj Defensiedeskundigen in de VS voorspellen dat de JSF nog fors duurder wordt. Een vaste prijs be dingen, wat Nederland graag wil, zal niet lukken. defensiespecialist bij het Brook ings Institute. „Dit soort projecten blijken altijd duurder dan ge dacht." Pogingen van Nederland om nu al een vaste prijs af te spre ken voor het toestel noemt O'Han lon 'moeilijk'. „Er zijn gewoon te veel onzekerheden." De economische crisis heeft de twijfels over het JSF-project verder aangewakkerd. Analisten verwach ten dat de regering Obama als be zuiniging minder )SF-toestellen gaat afnemen. Dat zal gevolgen hebben op de kostprijs, zo erken de zelfs de projectleider, generaal Davis. „Als er twee JSF's minder worden besteld, gaat de prijs van de overige toestellen met drie mil joen omhoog." Wheeler meent dat er voldoende goedkope alternatieven zijn, zoals* het moderniseren van de huidige F-16's. „Er is geen reden een over haaste beslissing te nemen. Een conflict met een vijand die over een serieuze luchtmacht beschikt, is nu niet aan de orde." 'f.i SjasËErv ANDELST - Een autobedrijf in Andelst gebruikt de term crisisprijzen om te adverteren. De auto-industrie kampt internationaal met zeer slechte verko pen. Uit onderzoek bleek onlangs dat bijna de helft van de Nederlandse au tobezitters de aankoop van een nieuwe wagen uitstelt. foto Jacqueline de Haas/ANP den haag - De productie van duur zame elektriciteit is vorig jaar ten opzichte van 2007 gestegen met 1,5 procent tot 7,5 procent. Dat komt vooral door de groei van de pro ductie uit windenergie en biomas sa, meldde gisteren het Centraal Bureau voor de Statistiek. De productie uit windenergie lag vorig jaar een kwart hoger dan in 2007. Er zijn meer windturbines in gebruik genomen. De in Neder land opgewekte duurzame elektri citeit wordt gebruikt om afnemers van groene stroom te voorzien. Omdat de vraag het aanbod over treft moet er veel groene stroom worden geïmporteerd. De grote elektriciteitscentrales gebruikten in 2008 ruim een kwart meer bio massa dan in 2007. Dat was nog wel veel minder dan in 2005 en 2006. Toen was de subsidierege ling ruimer. AN STRAATEN DEN HAAG - Alternatieve Artsen die de gezondheid van hun patiën ten schaden, kunnen hogere straf fen krijgen. De Inspectie voor de Gezondheidszorg kan hen gelas ten hun praktijken te staken. Mi nister Ab Klink (Volksgezond heid) wil dat bij wet regelen, meld de hij gisteren aan de Kamer. Nu geldt het schaden van de gezond heid door een arts nog als een overtreding, met hoogstens drie maanden cel of een boete tot 3700 euro. Klink wil dat het als misdrijf geldt, te vergelijken met mishande ling en dood of zwaar lichamelijk letsel door schuld. De straften hier voor zijn dan maximaal negen jaar cel of een boete van 74.000 euro. Ontwikkelingseconoom constateert gemakzucht bij hulporganisaties. door Lianne Sleufjes Nijmegen - Internationale ontwik kelingsorganisaties helpen dezelf de landen. „Zo vallen de armste landen buiten de boot", zegt Dirk Jan Koch, „terwijl armoedebestrij ding toch een hoofddoel van een ontwikkelingsorganisatie is." De ontwikkelingseconoom onder zocht de afgelopen drie jaar 61 in ternationale ontwikkelingsorgani saties. Favoriete landen zijn Tanza nia, Kenia, Zambia en Nicaragua. Volgens Koch is twee derde van de onderzochte niet-gouvernemente- le hulporganisaties in Tanzania en Nicaragua actief De 'lievelingen' ontvangen tot wel twintig keer zo- jTJ Internationale hulporganisaties geven hun geld aan dezelfde lan den. Ze kiezen vaak voor de mak kelijkste weg, waardoor zeer ar me landen niet aan bod komen. veel hulp per hoofd van de bevol king in vergelijking met zeer arme landen als Jemen, Ivoorkust en de Centraal Afrikaanse Republiek. In deze landen is slechts een handje vol hulporganisaties werkzaam, stelt Koch die donderdag promo veert aan de Radboud Universiteit Nijmegen op het onderwerp 'blin de vlekken op de kaart van hulpge- bieden'. Koch: „Veel clubs zijn afhankelijk van de financiering van overhe den. Meer dan de helft van hun budget komt daar vandaan. Die overheden geven zelfhulp aan be paalde landen en hulporganisaties volgen die keuze." Volgens Koch geldt voor non-pro- fit organisaties hetzelfde als voor bedrijven: de meeste hebben de voorkeur voor een bepaald gebied omdat daar geschoold personeel en infrastructuur aanwezig is. „Ze beginnen meestal niet graag vanaf de grond. Bij de keus tussen er gens gaan zitten waar je al iemand kent of waar je niemand kent, valt de keus meestal op het bekende." Euk H£,pAp .../sio pENkT lEPMerw pat vE EÊN 30NOÊ AAezv AAM oe WAAK <3£%LA<SEN HEBr Thom Hoffman bezet Leonardoleerstoel TILBURG - Thorn Hoffman geeft de komende maanden college aan de Universiteit Tilburg. De acteur, fo tograaf en documentairemaker be zet de Leonardowisselleerstoel van de Faculteit Geesteswetenschap pen. Die is voor mensen met een dubbeltalent. Hoffman geeft on der meer een masterclass over Eduard Douwes Dekker. Volgend jaar is het 150 jaar geleden dat diens Max Havelaar verscheen. Run op Haagse mussenvilla's DEN HAAG - Honderden mussen krijgen een nieuw dak boven het hoofd, nu de gemeente Den Haag 'mussenvilla's' subsidieert. Sinds de aftrap van de actie afgelopen vrijdag, zijn alle tweehonderd aan geboden huisjes verkocht. Het ge meentebestuur heeft daarom nog eens achthonderd exemplaren be steld. Mussen kunnen in steden steeds moeilijker broedplekken vinden. Voorrang geven aan kat wordt niet beboet ROTTERDAM - De Schiedammer Cees Schuurmans krijgt geen boe te voor het negeren van een groen verkeerslicht. Dat bepaalde de kan tonrechter in Rotterdam gisteren. Schuurmans zei te hebben ge wacht tot een kat was overgesto ken, maar de politie had geen kat gezien en gaf de man een boete. De rechter heeft de Schiedammer nu het voordeel van de twijfel ge geven. Haagse maakt amok na weigeren taxirit DEN HAAG - Een 33-jarige Haagse dacht zondag dat de politie ook wel even voor taxichauffeur zou kunnen spelen. Toen de agenten zeiden dat ze toch echt met de taxi moest en een van hen er een voor haar belde, liep de vrouw boos naar de achterkant van het bureau. Daar vernielde zij een zijspiegel van een politiewagen en duwde zij twee motoren van agenten om. De vrouw is aangehouden. Groene komeet siert avondhemel UTRECHT - Komeet Lulin is deze en volgende maand met een goede verrekijker of telescoop te zien aan de avondhemel. C/2007 N3, zoals de komeet in wetenschappelijke kringen heet, is groen en deze week het helderst, zei een woord voerder van stichting De Koepel. De komeet bevindt zich in de buurt van de planeet Saturnus en de ster Regulus in het sterrenbeeld Leeuw. Meisje gewond door vuurwerkbom VECHEL - Een 3-jarig meisje is zon dagmiddag aan het eind van de car navalsoptocht in het Brabantse Veghel gewond geraakt door een vuurwerkbom die onder een wa gen lag. Door de klap liep het meis je aan haar gezicht verwondingen op. Dat meldde de politie gisteren. Het meisje is in een ziekenhuis aan haar verwondingen behan deld. Later vond de politie nog twee vuurwerkbommen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 4