Van ene staat in handen van andere staat Nuon in zee met Zweedse energiereus Minister ziet overname zitten- REISBEREIDHEID WERKZOEKENDEN NEEMT AF PZC Dinsdag 24 februari 2009 1 5 LEEUWARDEN - Nuon komt voor een groot deel in handen van de Zweedse energieonderneming Vat- tenfall. De Zweden kopen een be lang van iets minder dan vijftig procent in het Nederlandse ener gieconcern. De Zweden leggen 3,5 miljard euro op tafel. De overname van Nuon past in de strategie van de Zweden om uit te groeien tot een leidende energie onderneming in Noord- en Noord west-Europa. Buiten Zweden is Vattenfall al actief in Denemarken, Duitsland, Finland, Polen en Groot-Brittannië. Met een omzet van ruim vijftien miljard euro is Vattenfall de op vier na grootste producent van elektriciteit in Europa en de groot ste producent van warmte. De winst bedroeg vorig jaar ruim 1,6 miljard euro. Het concern telt 32.000 medewerkers en is volledig in handen van de Zweedse staat. Nuon haalde vorig jaar met ruim tienduizend medewerkers een om zet van 6,1 miljard euro en een winst van 765 miljoen euro. Het zette afgelopen zomer een belang van 40 procent in de etalage. Dat besluit vloeit voort uit de verplich ting voor energiebedrijven om zich te splitsen in een commer cieel handelsbedrijf en een net werkbedrijf dat in overheidshan-- den moet blijven. Door deze opdeling staan de com merciële Nederlandse energiebe drijven machteloos op de vrije Eu ropese energiemarkt. Onlangs al nam het Duitse RWE Essent over. DEN HAAG - Minister Maria van der Hoeven (Economische Zaken) toont zich in een reactie op de overname van Nuon tamelijk posi tief. Zij wijst erop dat de situatie anders ligt dan bij de overname van Essent door RWE. „Vattenfall heeft in Zweden geen hoofdtransportnetwerken en heeft de transportnetwerken die het in Duitsland bezit in de ver koop. Dat vormt dus wat mij be treft geen hinderpaal voor een"** overname." Ook de gefaseerde aan pak, ofwel het op termijn verko pen van een meerderheidsbelang, spreekt Van der Hoeven aan. Nuon-topman Oystein Loseth (r) en zijn collega Lars G. Josefsson van Vattenfall steken de duimen omhoog na een persconferentie in Amsterdam. Energie concern Nuon komt op termijn helemaal in handen van het Zweedse Vattenfall. foto Marcel Antonisse/ANP Overname Nuon toont gevolgen Nederlands liberaliseringsdrift. DEN HAAG - De Nederlandse ener giebedrijven zijn nog maar nauwe lijks overgeleverd aan de vrije markt, of de buitenlandse energie leveranciers nemen ze één voor één over. Waar het Duitse RWE zijn oog al liet vallen op Essent, komt Nuon definitief in handen van het Zweedse Vattenfall. Vattenfall - waterval in Nederland se vertaling - is volledig in handen van de Zweedse staat. De overna me toont de gevolgen van de libe raliseringsdrift in Nederland: in plaats van de Nederlandse, mag Nuon nu verder onder de Zweed se staatsparaplu. Wel heeft Vatten fall zijn energienetwerk en leveran ties gesplitst, net als Nederlandse energiebedrijven verplicht zijn. Vattenfall heeft duurzaamheid tot heid van twee centrales in Zwe den staat nogal ter discussie. Het ergste incident deed zich voor in juli 2006. Toen werd een reactor van een centrale stilgelegd na een stroomstoring. Volgens een voormalige ontwer per van de centrale was het een zeer ernstig incident. Hij sprak van het ergste geval sinds Tsjer- nobyl. Maar zowel de Zweedse nu cleaire veiligheidsautortiteiten (SKI) als de leiding van de centrale ontkende dit. Ruim veertig procent van zijn elek triciteit komt uit kolencentrales van Vattenfall. Topman Lars Josefs son, fervent jager, die zegt het bes te voor te hebben met de natuur, is heel pragmatisch. „Niet de kolen zijn vervuilend, maar de uitstoot van CO2 is het probleem." Die CO2 vangt en slaat Vattenfall voor een groot deel op, een techniek die in Nederland overigens voor de nodige discussie zorgt. Kerncentrale Kruemmel in Geesthacht (Duitsland). Energieconcern Nuon- komt op termijn in handen van Vattenfall. foto Maurizio Gambarini/ANP hoofdpunt van de bedrijfsstrategie gemaakt. Het bedrijf streeft naar een uitstoot van nul schadelijke stoffen en investeert hier miljoe nen euro's in. Alleen kan de Zweedse opvatting over wat duur zaam is en wat niet nog wel eens botsen met de Nederlandse over tuiging over hoe schone energie wordt geproduceerd. Een heel klein deel van Vattenfalls elektrici teit komt uit turf, een goedje dat in Nederland al ruim dertig jaar niet meer wordt gebruikt. Ruim een derde van de stroom haalt Vattenfall uit zijn zeven kern centrales. Kernenergie ligt erg ge voelig in Nederland en de veilig- Maar liefst 60% van de werknemers wil binnen een half uur op het werk zijn. Niet voor niets dus dat wij bij het Nationaal Onderzoek Arbeidsmarkt als oriëntatiebron nummer 1 uit de bus komen. Alle vacatures in de PZC worden daarnaast ook doorgeplaatst op JobTrack.nl. Neem voor meer informatie contact op met een van onze arbeidsmarktadviseurs T (055) 538 80 00 óf kijk op www.wegenernieuwsmedia.nl. uw werk ons regionale bereik WGGGN6R NieuwsMedia

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 15