De grootste sloppenwijk van 1 O Dinsdag 24 februari 2009 PZC Een sloppenwijk of krottenwijk is een wijk waar mensen wonen die door geldgebrek of woningnood geen betere woning kunnen krij gen. Vaak zijn ze van het platte land naar de grote stad getrokken om werk en een beter bestaan te vinden. De hutwoningen zijn vaak opgebouwd uit bouwafval. Overal ter wereld zijn sloppenwij ken. De eerste ontstonden in Bra zilië, waar dakloze mensen hutach tige onderkomens op de berghel lingen bij grote steden bouwden. In totaal leven 1 op 6 (meer dan 1 miljard mensen) mensen in krot ten, voornamelijk in Derde Wereld landen. Wereldwijd gaat het om een derde van alle stadsbewoners. Vooral de sloppenwijken in Brazi lië, Indonesië en Zuid-Afrika zijn bekend, maar ze komen ook in an dere landen van Afrika, Zuid-Ame- rika en Azië veel voor. In Nederland en België bestaan geen sloppenwijken meer. Elders in Europa wel, bijvoorbeeld in Na pels en Sevilia. Vlak voordat je per vlieg tuig landt in Mumbai (Bombay), zie je vanuit het raampje een eindeloze vlakte met kleine hutjes van hout, golf plaat, blauw zeil en alle andere materialen die maar voor handen zijn. Dat is Dharavi, het decor van de Oscar-winnende film Slumdog Mil lionaire en de grootste sloppen wijk van Azië. Dharavi golft zo'n 210 hectares door het heuvelachtige hart van India's economische hoofdstad en is een thuis voor ongeveer één miljoen mensen. Ondanks de grote armoede, zitten zij be paald niet bij de pakken neer. Zo bestaat er een levendige recycle- industrie waar bijna 200.000 mensen hun geld verdienen. In heel Dharavi bestaat een geschat aantal van 15.000 eenkamerfa- briekjes en er is bijna niets te vin den wat niet wordt verwerkt voor hergebruik. Met name plas tic, dat door bewoners van Dhara vi in heel Mumbai in alle mogelij ke vormen wordt verzameld. Deze bedrijvigheid is ook de re den dat de bewoners van Dhara vi zich keren tegen renovatieplan nen van de regering. Onder de naam 'Visie Mumbai' willen de autoriteiten Dharavi van de kaart vegen om er flatge bouwen voor de sloppenbewo- ners neer te zetten en warenhui zen in de rest van het gebied. Door deze rigoureuze plannen zouden duizenden hun werk ver liezen, want ook alle huisvlijt in Dharavi zou met de renovatie op lossen. Hoewel de regering en projectontwikkelaars blijven vol houden dat ze het beste voorheb ben met de bewoners van Dhara vi, geloven die dat het alleen maar een centenkwestie is. De sloppenwijk ligt immers centraal in de stad en dus is de grond er heel erg duur. „Dharavi is een goudmijn gewor den in het hart van Mumbai. Het gaat niet om de armen, het gaat alleen maar om geld verdienen", Sloppenwijk Een vrouw wast haar kind in Azië's grootste sloppenwijk Dharavi, in het centrum van de Indiase stad Mumbai, waar de film Slumdog Millionaire werd opgenomen. foto Adeel Halim/Hollandse Hoogte

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 10