Australië herdenkt slachtoffers Ruim 6300 gevangenen in Birma vrijgelaten 74 doden in mijn China Grensovergang Gaza even open PZC Maandag 23 februari 2009 9 RAFAH - Een aanhanger van Harnas begeleidt een grenspost ging gisteren tijdelijk open om studen- overgang bij Rafah is de enige waar Israël het vrouw en haar dochter in het zuiden van de Ga- ten en zieken een kans te geven uit het afgeslo- niet voor het zeggen heeft. Mogelijk blijft de zastrook naar de grensovergang met Egypte. De ten Palestijnse gebied te vertrekken. De grens- post drie dagen open. foto Abed Rahim Khatib/EPA Voortaan 1 minuut stilte op 7 februari, de dag dat de branden begonnen. melbourne - Australië heeft giste ren de meer dan tweehonderd mensen herdacht die de afgelopen weken zijn omgekomen bij de bos branden. In Melbourne kwamen duizenden mensen bijeen in de Rod Laver Arena, het belangrijkste stadion van het tennistoernooi Au stralian Open. De aanwezigen stonden niet al leen stil bij het menselijke drama, maar ook bij de inzet van brand weerlieden en vrijwilligers. „Moed is een brandweerman die onver schrokken en onverzettelijk voor Zuid-Koreaanse breekt record langzingen seoul - Een Zuid-Koreaanse huis vrouw heeft het nieuwe wereldre cord marathonzingen gevestigd. De 54-jarige Kim Sun-Ok zong meer dan 76 uur achter elkaar in een karaokebar in de Zuid-Kore aanse hoofdstad Seoul. Dat is ruim een uur meer dan het vorige re cord. Kim zong meer dan 1283 lied jes. Ze mocht na elk liedje dertig seconden pauzeren en na een uur vijf minuten. Toeriste gedood bij bomaanslag in Caïro caïro - Een bomexplosie bij een café in de Khan el-Khaïil bazaar in het middeleeuwse centrum van Cairo heeft gisteravond aan een Franse toeriste het leven gekost. Zeventien mensen raakten ge wond, voor het merendeel buiten landers. De bom ontplofte bij een café naast de Hussein-moskee. Een tweede bom in de omgeving werd onschadelijk gemaakt. de poorten van de hel staat", zei de Australische premier Kevin Rudd. Hij benadrukte dat de ge troffenen er niet alleen voorstaan. „De grote Australische familie staat aan jullie zijde." Ook deed de premier de toezegging de gemeen schappen opnieuw op te bouwen. „Steen voor steen, huis voor huis, school voor school, kerk voor kerk en gemeenschap voor gemeen schap", aldus Rudd. De premier kondigde aan dat op 7 februari, de dag dat de branden be- [W Australië heeft gisteren de 208 slachtoffers van de bosbranden herdacht. Premier Kevin Rudd wil voortaan elk jaar op 7 februari een minuut stilte. Pater Damiaan wordt op 11 oktober heilige vaticaanstad - De Belgische pa ter Damiaan (1840-1889) wordt 11 oktober heilig verklaard. Hij wordt de patroonheilige van de aidspa- tiënten en melaatsen. Paus Bene- dictus XVI heeft dat zaterdag be kendgemaakt. Damiaan de Veus- ter, in 1840 in het Vlaamse Treme- lo geboren, werd bekend om zijn werk onder de melaatsen in Ha waï. Hij stierf zelf ook aan lepra. gonnen, in het vervolg in Australië elk jaar een minuut stilte in acht wordt genomen. De dag staat be kend als zwarte zaterdag. De Britse koninklijke familie, die ook in Australië op de troon zit, sloot zich aan bij de woorden van Rudd. Namens koningin Elizabeth II prees prinses Anne de 'veer kracht, vindingrijkheid, moed en onbaatzuchtigheid' van de Austra liërs. Het gevaar in het zuiden van Au stralië is nog niet geweken. Meer dan twintig dorpen en steden ver keren in hoge staat van paraatheid nu de bosbranden daar steeds dich terbij komen. De inwoners krijgen het advies op tijd te vluchten. Veel slachtoffers blijken namelijk te Toch dertig jaar voor Al-Mansouri teheran - De mensenrechtenacti vist Abdullah al-Mansouri, die zo wel de Nederlandse als de Iraanse nationaliteit heeft, is in Iran ver oordeeld tot dertig jaar gevangenis straf De Nederlandse ambassa deur in Teheran heeft gisteren na herhaald aandringen een monde linge bevestiging gekregen van dit vonnis van de Iraanse autoriteiten. Al-Mansouri werd beschuldigd van terrorisme. Obama wil halvering begrotingstekort washington - De Amerikaanse president Barack Obama wil het enorme Amerikaanse begrotingste kort (1,3 biljoen dollar) in de ko mende vier jaar meer dan halve ren. Dat heeft een Amerikaanse re geringsfunctionaris anoniem laten weten. Obama wil dat bereiken door onder andere de allerrijksten zwaarder te belasten en de oorlog in Irak te beëindigen. lang te hebben gewacht voordat ze vluchtten. De branden waren dit jaar intenser en verplaatsten zich sneller dan van tevoren was inge schat. Daardoor was het onmoge lijk om de brand af te wachten. Tientallen mensen zijn in hun au to gestorven tijdens een vluchtpo ging- De bosbranden hebben een ge bied van 450.000 hectare in de as gelegd. Dat is bijna net zo groot als de provincie Noord-Brabant. Ze ker 1800 huizen werden verwoest. In totaal kwamen 208 mensen om het leven. Aanvankelijk werd ge vreesd voor driehonderd doden, maar de meeste stoffelijke over schotten lijken te zijn gevonden, meldden reddingswerkers. Grootschalige fraude met rijbewijzen Polen warschau - In Polen zijn 46 men sen gearresteerd wegens fraude met rijexamens.. Examenkandida ten die voor hun rijexamen waren gezakt, konden tegen betaling van omgerekend twee- a vijfhonderd euro toch een rijbewijs krijgen. On der de arrestanten zijn examinato ren, rij-instructeurs en eigenaren van rijscholen. De verdachten han gen celstraffen oplopend tot acht jaar boven het hoofd. Italië pakt verkrachters voortaan harder aan rome - De Italiaanse regering neemt strenge maatregelen tegen verkrachting. Op groepsverkrach ting, kindermisbruik en moord na verkrachting volgt automatisch een levenslange gevangenisstraf Verdachten moeten hun proces voortaan in de cel afwachten. Ook maakt premier Berlusconi de weg vrij voor ongewapende burgerpa trouilles in Italiaanse wijken. Negentien politieke tegenstanders profiteren van amnestyregeling. rangoon - De Birmese junta heeft in het kader van algemene amnestie ruim 6300 gedetineer den op vrije voeten gesteld, onder wie minstens negentien politieke gevangenen. Mensenrechtenactivis ten en een woordvoerder van de partij Nationale Liga voor Demo cratie (NLD) hebben dit gisteren gezegd. De in Thailand gevestigde Assistan ce Association for Political Priso ners (AAPP) zei dat in totaal ne gentien politieke gevangenen op vrije voeten zijn gesteld: drie le den van de NLD en zestien ande ren, onder wie monniken die in 2003 werden opgepakt nadat zij een donatie van een voormalig juntalid aan hun klooster hadden geweigerd. AAPP-secretaris Tate Naing noem de de vrijlating 'een show' en zei dat zich onder de vrijgelaten perso nen geen beleidsmakers of belang rijke oppositiefiguren bevinden. Mensenrechtenorganisaties schat ten dat er in Birma minstens 2100 politieke gevangenen zijn, onder wie NLD-leider Aung San Suu Kyi, die onder huisarrest staat. Toen de junta in september 9002 gevangenen vrijliet, waren daar slechts twaalf politieke gevange nen bij. taiyuan - Door een gasexplosie in een Chinese kolenmijn zijn giste ren 74 mijnwerkers om het leven gekomen. Dat meldden Chinese staatsmedia. De bergingswerkzaamheden zijn afgerond en iedereen zou zijn ge vonden. In eerdere berichten werd nog gerept over tientallen vermis te kompels. De ontploffing vond plaats in de omgeving van de stad Taiyuan, de hoofdstad van de noordelijke pro vincie Shanxi. Op dat moment zouden meer dan vierhonderd mijnwerkers in de ondergrondse gangen aan het werk zijn geweest. Het gaat om een van de ergste on gevallen sinds in december 2007 105 mensen omkwamen bij een ex plosie in een Chinese mijn. In de mijn van de Shanxi Coking Coal Group zijn in de afgelopen tien jaar geen ongevallen gebeurd, meldde staatspersbureau Xinhua. In Shanxi wordt een derde van de Chinese kolen boven de grond ge haald. China is de grootste produ cent van kolen in de wereld, maar heeft ook de gevaarlijkste mijnen. In 2008 kwamen in het hele land meer dan drieduizend kompels om het leven. Critici zeggen echter dat het aantal slachtoffers veel ho ger ligt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 9