VS-China: alleen de economie telt RBS splitst en stopt ABN in 'slechte bank' Serviërs blokkeren hervorming Bosnië "24 uur per dag, 7 dagen per week service aan huis En sinds ik m'n Bipper heb zeg ik er altijd bij: gegarandeerd." PZC Maandag 23 februari 2009 7 Mensenrechten spelen geen rol in relatie, aldus minister Clinton. PEKING - Washington en Peking moeten samenwerken om de we reldwijde financiële crisis teneinde te brengen en de Chinezen moe ten vooral in de Verenigde Staten blijven investeren. Dat zei de Ame rikaanse minister van Buitenland se Zaken, Hillary Rodham Clin ton, gisteren in een tv-interview in de Chinese hoofdstad. Clinton legde er tijdens ontmoe tingen met de Chinese president Hu Jintao, minister van Buiten landse Zaken Yang Jiechi en pre mier Wen Jiabao de nadruk op dat de grootschalige Chinese investe ringen in Amerikaanse staatsobli gaties een goede zaak waren en blijven. Minister Yang zei dat China zijn buitenlandse investeringen - met 1,95 biljoen dollar 's werelds groot ste - veilig wil zien en met de VS zal blijven samenwerken. „Wij zitten in hetzelfde bootje", al dus Clinton. „En, gelukkig roeien we in dezelfde richting." Clinton legde tijdens haar bezoek aan de Chinese hoofdstad Peking de nadruk op economische zaken, klimaatverandering en veilig heidsproblemen. Voorafgaand aan het bezoek liet zij weten dat voor de mensenrechten hooguit een bij- De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Clinton beperkte zich in gesprekken met de Chinese overheid tot louter economische onderwerpen. rolletje weggelegd zou zijn. Een uitlating die haar in kringen van mensenrechtenactivisten niet in dank werd afgenomen. „We ken nen eikaars standpunten daarover nu wel", zei Clinton. Clinton sprak afgelopen zaterdag vooral met functionarissen van de Chinese regering. Gisteren had zij op de Amerikaanse ambassade ont moetingen met vrouwelijke advo caten, academici, milieuactivistes, gezondheidswerkers en onderne mers. Actievoerders klaagden dat de poli tie tijdens het tweedaagse bezoek van Clinton aan China dissiden ten extra controleerde. Sommigen kregen huisarrest opgelegd. Ver scheidene van hen zijn onderteke naars van Charta 08, een oproep voor meer respect voor burgerrech ten en politieke hervormingen in China. Het bezoek aan China was het laat ste van Clintons rondreis door het Verre Oosten. Gisteren keerde ze terug naar de Verenigde Staten. Ze bracht eerder bezoeken aan Japan, Indonesië en Zuid-Korea. LONDEN - Royal Bank of Scotland (RBS) zal een deel van de activitei ten van ABN Amro die het con cern vorig jaar in handen kreeg on derbrengen in een zogeheten slech te bank. Dit schreven verschillen de Britse kranten dit weekeinde. Volgens The Sunday Telegraph zal RBS zich opsplitsen in een gezond en een ongezond deel. In de slech te bank worden voor 341 miljard euro slechte bezittingen, zoals Amerikaanse hypotheken, onder gebracht. Ook de Aziatische en Au stralische onderdelen van ABN ko men in deze slechte bank. Met de creatie van de slechte bank wil RBS helderheid verschaffen voor investeerders en werknemers over wat de slechte en de goede delen van de bank zijn. Het is de bedoe ling dat de slechte onderdelen wor den afgestoten. RBS voerde een bankentrio aan dat ABN Amro in 2007 opkocht. Naast RBS zaten ook het Bel gisch-Nederlandse Fortis en de Spaanse bank Santander in het trio dat ruim 71 miljard euro betaal de voor de Nederlandse bank. RBS heeft in 2008 een verlies gele den van 20 miljard pond. Openlijk wordt gepraat over mogelijkheid van een nieuwe oorlog. SARAJEVO - Ruim dertien jaar na het vredesakkoord van Dayton wordt in Bosnië weer openlijk ge praat over de mogelijkheid van een nieuwe oorlog. De Bosnische Serviërs dreigden gisteren zich uit alle federale staatsorganen terug te trekken en op die manier de lande lijke overheid lam te leggen. Dit nadat de Bosnisch-Servische premier Milorad Dodik zaterdag boos was weggelopen uit overleg met de leiders van moslims en Kroaten. De drie etnische groepen hebben onoverbrugbaar lijkende geschillen over een hervorming van de grondwet. „Als wij het niet eens worden, blijft: alleen de optie oorlog", aldus moslimleider Sulej- man Tihic, die daaraan toevoegde: „Dat wiltoch geen normaal mens!" Tijdens de oorlog in Bosnië.van 1992 tot 1995 vielen meer dan hon derdduizend doden. Sinds die tijd hebben de twee enti teiten, Republika Srpska en de moslim-Kroatische federatie, ver gaande autonomie. De EU eist juist een versterking van de centra le overheid als voorwaarde voor verdere toenadering tot Brussel. De» Serviërs willen daar niets van weten: zij willen juist een uitbrei ding van hun mogelijkheden om beslissingen op landelijk niveau te blokkeren. Ook willen ze de mogelijkheid krij gen zich af te scheiden van Bosnië, met het oog op aansluiting bij 'moederland' Servië. De moslims vormen bijna de helft van de Bosnische bevolking van vier miljoen, de Serviërs een derde en de Kroaten vijftien procent. De moslims waren de drijvende kracht achter de afscheiding van Bosnië van Joegoslavië in 1992. De Serviërs in Bosnië wilden niet in een door moslims gedomineerd Bosnië leven en begonnen op hun beurt een afscheidingsoorlog. PEUGEOT VOORDEEL OP DE BIPPER. Tijdelijk krijgt u bij de Bipper, International Van of the Year 2009, een reparatie- en onderhoudscontract voor maar I cent per kilometer. Kijk op peugeot.nl voor meer informatie over de aanbiedingen op de Bipper. Een bedrijfsauto van Peugeot is nu eenmaal heel betrouwbaar. Zo kunt u uw klanten zonder problemen de service bieden die u ze graag wilt bieden. Tijdelijk biedt de Peugeot-dealer extreem veel voordeel op de Bipper en op de Partner, Expert en Boxer. Bovendien zijn alle modellen momenteel uit voorraad leverbaar. Kijk voor de voorwaarden op peugeot.nl en kom snel langs voor een proefrit! PEUGEOT BEDRIJFSAUTO'S. VAN PROFESSIONALS, VOOR PROFESSIONALS. De Peugeot Bipper is er vanaf 8 990,-, excl. btw. bpm, kosten rijklaarmaken, verwijderingsbijdrage en leges. Operational adviesleaseprijs vanaf 289.- excl btw, excl. vervangend vervoer, looptijd 48 mnd/20.000 km per |aar De aanbiedingen zijn geldig bij aankoop van een nieuwe Bipper uit voorraad van 16 februari tot en met 31 maart 2009 Wijzigingen voorbehouden. - K. de Vries, slotenmaker. De Peugeot Bipper. Heel betrouwbaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 7