AZ heeft Stef Nijland doet zijn vader pijn Aanvaller Suarez mist voor zwalkend Ajax de mooiste kansen FC Twente heeft wind in de rug Mentale opsteker voor NEC 26 Maandag 23 februari 2009 PZC topscoreHSHEM 1. El Hamdaoui (AZ, foto) 20, 2. Berg (FC Groningen) 15, 3. Pranjic (SC Heerenveen) 14. Theo Janssen ROTTERDAM - Bij FC TWente lijkt momenteel niets fout te kunnen gaan. De ploeg van trainer Steve McClaren won na de stunt bij Olympique Marseille in de Uefa Cup (o-i) gisteren ook bij het stug ge Sparta (1-2). Twente had in Rotterdam echter over geluk niet te klagen. De ploeg leek af te stevenen op 1-1, maar middenvelder Theo Janssen knal de zijn ploeg in de negentigste mi nuut naar de winst. Daardoor blijft Twente tweede in de eredivi sie en kan het met vertrouwen toe werken naar de thuiswedstrijd te gen Olympique Marseille, donder dag. FC Twente miste in Rotter dam de klasse die er afgelopen donderdag was in Frankrijk, maar maakte op basis van het aantal kansen de meeste aanspraak op de winst. Al na vier minuten stond er 0-1 op het scorebord. Sparta-verde- diger Sander van Gessel gleed de bal na een voorzet van linksbuiten achter zijn eigen doelman. De bezoekers raakten mede door het onvoorspelbare fluiten van de Belg Gumienny geïrriteerd en lie ten Sparta terugkomen. Gumien ny eiste na een half uur de hoofd rol op toen hij een overtreding op Ruud Knol bestrafte met een penalty. Knol maakte zelf de 1-1. In de tweede helft ging het duel ge lijk op, met de beste kansen voor Twente. Op de late treffer van Jans sen had niemand op het Kasteel meer gerekend. UTRECHT - NEC heeft aansluiting gehouden bij de plaatsen vijf tot en met acht, die aan het einde van het seizoen goed zijn voor de play-offs om Europees voetbal. De 2-0-zege bij FC Utrecht is boven dien een morele opsteker voor de ploeg van Mario Been, die woens dag in de derde ronde van de Uefa Cup nog met 3-0 klop kreeg van Hamburger SV. NEC profiteerde een kwartier voor tijd van een fout van doel man Michel Vorm. De internatio nal liet een vrije trap van Youssef El-Akchaoui uit zijn handen glip pen (0-1). Invaller Joel Tshibamba maakte het een paar minuten later af: 0-2. Voor Utrecht-trainer Ton du Chati- nier komt met deze nederlaag een einde aan zijn ongeslagen status. Sinds hij Willem van Hanegem in december was opgevolgd, had Du Chatinier nog niet verloren. Amsterdammers verslaan met kunst- en vliegwerk Volendam. door Jop van Kempen AMSTERDAM - Wel zes enorme kan sen had Luis Suarez, maar hij kwam niet verder dan één doel- puntje. Met een frommelgoal van Thomas Vermaelen erbij was het voor Ajax net genoeg voor een wankele zege op Volendam: 2-1. „Dit komt echt amateuristisch over", aldus Marco van Basten. „Ja, de moeilijkste kans maakt hij", stelde Van Basten droogjes vast. „Maar als je zoveel kansen mist en je raakt de bal voorin al na één tel kwijt, dan kan ik niet tevre den zijn over Suarez." Met tien goals en evenzoveel assists was de 21-jarige Uruguayaan tot aan de winterstop de productiefste aanval ler in de Amsterdamse gelederen, maar in de zeven wedstrijden na de korte onderbreking zijn daar slechts drie goals en twee assists bijgekomen. En niemand heeft de plaats van Suarez ingenomen. „Als de men sen die het verschil moeten maken niet thuis geven, hebben we het moeilijk", vond Van Basten. „Eigenlijk is dat al zo sinds het be gin van het seizoen." Ajax kan de haperende productie van Suarez niet opvangen. Klaas-Jan Huntel- aar is verkocht aan Real Madrid en diens aangewezen opvolger Dario Cvitanich kampt al weken met een bovenbeenblessure. Zodoende beschikt Ajax niet over een scoren de spits. Ook topaankoop Miralem Sulejma- ni (ruim zestien miljoen euro) worstelt te veel met zichzelf om aanspraak te kunnen maken op die rol. Ook voor zijn elftal had de trainer na de wanvertoning tegen Volen dam geen vergoelijkende woorden over. Nadat Ajax via een doelpunt van Vermaelen in de 75ste minuut op een 2-1 voorsprong was geko men, mochten de Amsterdam mers van geluk spreken dat de ge lijkmaker uitbleef Doelman Maar ten Stekelenburg wierp zich goed voor een schot van Rowin van Zaanen en Meivin Platje raakte de paal. Hoewel Ajax na de beroerde her vatting van het seizoen zeges boek te op Feyenoord (2-0), Fiorentina (1-0) en Volendam, hangt de vlag er nog steeds somber bij in Am sterdam. Los van het feit dat de kansen op het kampioenschap al bijna zijn verkeken, voetbalt het elftal van Van Basten simpelweg niet goed. Ajacied Thomas Vermaelen (r) komt te laat om het Dominique van Dijk van Volendam moeilijk te maken. foto Olaf Kraak/ANP El Hamdaoui tekent voor zeventiende zege zonder tegentreffers. door Ruud Ramler ALMELO - Winnen wordt gewoon voor AZ. Toch wil Louis van Gaal die realiteit graag enigszins nuance ren. „Want eigenlijk is het heel on gewoon wat we doen", zei de trai ner zaterdagavond na de negen tiende competitiezege, uit tegen Heracles Almelo: 0-2.. Hij doelde op de samenstelling van de basisformatie die door schorsingen van Stijn Schaars en Kew Jaliens wéér anders was. En binnen het half uur moest de kop loper ook nog eens verder zonder David Mendes da Silva. De interna tional voelde in volle vlucht in eens pijn aan zijn hamstrings. Van daag moet uit onderzoek de ernst van de blessure blijken, maar nor maal gesproken is AZ zijn mis schien wel meest multifunctionele speler vier tot zes weken kwijt. Waarmee het aantal mutaties op nieuw verder opliep. Maar voorals nog voelt de lijstaanvoerder geen andere dan fysieke schade. De Deense gelegenheidsback Simon Poulsen kreeg zelfs de complimen ten en Van Gaal betrok ook Nick van der Velden in zijn hulde. Weer twee reguliere bankzitters die met hun komst het niveau van de selectie niet omlaag haalden. „Wie ik ook opstel, ze spelen altijd een goede wedstrijd", zei de trai ner. „Daar neem ik mijn petje voor af Want eigenlijk kan het niet en is het heel bijzonder." Maar ongewoon is al langer regel maat geworden in een seizoen waar hooguit de treffers van El Hamdaoui traditioneel zijn. De dubbele productie van de clubtops corer, die zijn totaal op 20 bracht, was goed voor de zeventiende overwinning zonder tegengoals dit seizoen. Waarmee niet alleen een nieuw clubrecord werd gevestigd. Door de uitglijder van Barcelona hebben de Alkmaarders nu ook de langste serie zonder nederlaag in handen binnen heel Europa. Louis van Gaal koos in Almelo voor de Simon Poulsen-variant. Omdat hij zo het middenveld dat een dragende rol speelt bij de kop loper in tact kon laten. Bovendien was de test in Jong AZ de trainer zo goed bevallen dat hij het zater dagavond met de Deen aandurfde als linksback in een defensie die de geschorste Kew Jaliens miste. Heracles kon de verdediging, die voor de elfde keer van samenstel ling was veranderd, niet noemens waardig testen. De beste kans werd de thuisclub aangereikt door een fout van Kees Luijckx. Vojtech Schulmeister mikte in de handen van de onverstoorbare AZ-doel- rnan Sergio Romero. Veel waarde hecht Van Gaal aan wat hij omschrijft als een fantas tische selectie. „Het topsportkli maat dat ik vorig jaar miste bij AZ is terug in de kleedkamer." Het gelijmde collectief heeft daar de tweedeling verjaagd. Alle spe lers denken weer op dezelfde ma nier over hun werk. Iedereen kent zijn plek en weet wat te doen, waar ook op het veld. Er zijn geen dissonanten voor wie de muziek uit de iPod boven de woorden van hun trainer gaat. Van Gaal voelde vorig seizoen hoe de normen en waarden die hij zo hoog acht, hem ontglipten. „Hij heeft dat misschien te laat onder kend maar ook echt wel ingegre pen", weet directeur voetbalzaken Marcel Brands zich van het ramp jaar te herinneren. „Alleen toen hij het weer wat losser liet, liep de discipline opnieuw weg." Dat er te genwoordig niet alleen óp maar ook zeker buiten het veld wel weer sprake is van een topsportkli maat wordt intern ook opgehan gen aan de aanwezigheid van Sho- ta Arveladze. De voormalige spits die na een indrukwekkende car rière bij AZ werkt aan een toekom stige trainersloopbaan, wordt in het grote geheel als belangrijk be stempeld. „Hij staat heel dicht bij de groep", weet Brands. „Waar ie- dereen hem kent en respect voor hem heeft. We hebben jonge spit sen en daarom is Shota bewust aangetrokken. Maar hij heeft óók bij de trainer een aparte status." Alles bij elkaar maakt dat er bij AZ weer in wij-vorm wordt gespro ken en 'ik' niet langer wordt geac cepteerd. W* AZ boekt bij Heracles zijn zeven- tiende competitiezege zonder te gentreffer. De ploeg mist enkele vaste waarden, maar dat is aan het resultaat niet te merken. Jonge PSV'er staat aan basis van onverwachte zege op FC Groningen. door Jan Mennega GRONINGEN - „Sorry pa", zegt Stef Nijland. Het is ergens tussen het veld en de kleedcabines dat hij zijn vader tegenkomt. Nijland se nior geeft zijn zoon een hand en drukt hem liefdevol aan zijn borst. De algemeen directeur van FC Gro ningen is apetrots op zijn voetbal lende nazaat. „En ik ben ook blij voor Stef dat hij een groot aandeel heeft gehad in de overwinning van PSV, maar ik baal natuurlijk enorm van onze nederlaag." FC Groningen-PSV bevindt zich al in de laatste minuut van de extra tijd, als Stef Nijland op de linker flank wordt aangespeeld. Vlak daarvoor heeft zijn trainer Dwight Lodeweges hem ingebracht als ver vanger van Balazs Dzsudzsak. Van uit zijn ooghoeken ziet hij Danko Lazovic, een andere invaller, posi tie kiezen. In één vloeiende beweging legt hij de bal panklaar op het hoofd van de Serviër die alleen nog maar hoeft te knikken om de doelman van FC Groningen het nakijken te geven: 0-1. „De gelukkigste ploeg heeft: gewon nen", vindt Stef Nijland. „Het had net zo goed de kant op kunnen gaan van FC Groningen." Stef Nij land is een kind van FC Gronin gen. Op dertienjarige leeftijd kwam hij binnen bij de club waar van hij al fan was. Hij doorliep alle jeugdelftallen en werd vorig sei zoen door trainer Ron Jans toege voegd aan de eerste selectie. Vlak voor aanvang van deze competitie trok PSV hem aan. De landskam pioen legde vier miljoen euro voor hem op tafel. De toeschouwers in de Euroborg 'Ik wist me na die voorzet eigenlijk niet goed een houding te geven' weten van zijn liefde voor FC Gro ningen en verwelkomen Stef Nij land bij zijn entree met een be schaafd applaus. „Ik heb dat heel erg op prijs gesteld", zegt de 20-ja- rige aanvaller, die - op zijn beurt - met respect voor het publiek rea geert nadat hij de assist heeft gege ven waaruit Lazovic raak kopt. Hij draait zich om en juicht niet. „Ik wist me eigenlijk niet goed een houding te geven", laat hij later we ten in de interviewruimte van de Euroborg. „Ik had een dubbel ge voel. Als je in de blessuretijd van een wedstrijd de voorzet geeft waaruit het winnende doelpunt wordt gescoord, ga je normaal ge sproken uit je dak van vreugde. Nu vond ik dat niet passend. „Stef', vult Hans Nijland aan, „heeft het de laatste tijd niet ge makkelijk gehad. Hij krijgt weinig speeltijd. Voor hem is dit natuur lijk geweldig, maar nogmaals, voor ons is dit een heel zure nederlaag. Ik vind het ook een onverdiende nederlaag en we worden er in de strijd om de vierde, vijfde plaats ook door teruggeworpen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 56