Damherten, Arabieren, PvZ wil coördinatie centrum voor crisis Carnaval even verstoord Muziek PZC De krant 5 weken voor 15 euro! 2 Maandag 23 februari 2009 PZC WIM HOFMAN We weten nu wie Darwin is, we weten van mutaties, van Weismanianisme, van het neo-Lamarckisme, van Stephen Jay Gould, die geen vooruitgang zag. En nu lees ik een boek van de hoogleraar neurologie Oliver Sacks (1933) dat Musicofilia heet. In het boek beschrijft hij hoe mensen met de ziekte van Parkinson, Alzheimer, het syn droom van Gilles de la Tourette, afasie en andere neurologi sche aandoeningen een heilzame werking van muziek onder vinden. In zijn inleiding, ik ben nog niet veel verder, heeft hij het over het raadsel dat muziek is. Over het wonderlijke ver schijnsel dat er mensen zijn die muziek maken en anderen die luisteren naar tonale patronen L, -I zonder enige betekenis. Huilen IS dan wat je Volgens mij begint muziek in doet. En je begint in eerste instantie bij kleine kinde ren. Ooit ontmoette ik Dick Hil- een mineur akkoord. lenius (1927 -1987), de bioloog, auteur en musicus, in Middel burg. Hij zette me op het spoor. We kregen het over muziek en in het bijzonder over waarom muziek die in mineur staat, de luisteraar treurig maakt. „Dat komt", zei hij, „omdat je als baby al in mineur huilt en huilen doe je omdat je je niet goed voelt. Op degenen die het gehuil horen werkt het onherroepe lijk. Ze weten wat het betekent: ze hebben immers zelf ook zo gehuild." En zo kom ik, doorredenerend, op de gedachte dat muziek is uitgevonden door kleine kinderen. Ze komen uit een warme moederschoot, waarin ze dromend in een zeetje van warm water zweefden. En dan moeten ze opeens een an dere wereld in, waar het koud is en leeg en vreemd. Huilen is dan wat je doet. En je begint in een mineur akkoord. En dan zit je van meet af aan tot over je oren in de muziek. Wonder lijk blijft het wel. Ach, ik doe maar een gooi, en dat is mijn goed recht, want in mijn jeugd studeerde ik theologie en dan leer je hoe verzinsels kunnen worden opgesmukt. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91,4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118-43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113-31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4651 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs, Educatie. Onroerend Goed T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088-013 99 10 Toets 1bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over LezersExtra Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda lezersservice@pzc.nl U kunt uw abonhement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 23,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 66,25 (acceptgiro €69,25) Jaar €254,00 (acceptgiro €257,00) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl door René Schrier MIDDELBURG - De Partij voor Zee land in Provinciale Staten vindt dat er een coördinatiecentrum moet komen voor een praktische aanpak van de problemen die de kredietcrisis met zich meebrengt, zonder dat daarvoor een duur bu reau voor wordt ingeschakeld. In dat crisiscentrum kunnen sugges ties en ideeën worden verzameld, informatie worden ontvangen en verstrekt en acties gecoördineerd en met spoed in gang gezet. Dat schrijft de partij in vragen aan het college van Gedeputeerde Staten. Daarin geeft de PvZ nogal af op het college. Gedeputeerde Staten krijgen het verwijt dat ze wel pra ten maar niet veel doen: „In Zee land houdt het dagelijks bestuurs college de bevolking vooral voor, dat we elkaar niet de put in moe ten praten en dienen te beseffen dat je als overheid zo weinig kunt doen om het tij tot bedaren te brengen, laat staan te keren." De PvZ neemt liever een voor beeld aan het provinciebestuur van Noord-Brabant, de Zeeuwse gemeentebesturen en de water schappen. Zo vraagt de PvZ of die initiatieven aanleiding zijn voor GS 'om het beperkte aantal actie punten op het crisislijstje van uw College aan te vullen?' OUD-VOSSEMEER - Dorpshuis De Vossekuil in Oud-Vossemeer is vrijdagavond rond kwart over elf korte tijd ontruimd vanwege een brandmelding. In het dorpshuis werd op dat moment carnaval ge vierd. Na het afgaan van het brandalarm werd direct de ontruiming van het gebouw ingezet. Niet veel later kon het feest wor den hervat. De brandweer van Tholen constateerde dat er twee brandmelders handmatig waren in geschakeld. Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 66,25 per kwartaal (NA14) een vast abonnement met betaling per accept van 69,25 per kwartaal (NA14) ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P5) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050, 5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 - 013 99 10 Woonplaats Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaal zorgvuldig om met persoonsgegevens. In hel colofon treft u nadere informatie Carnavalsoptocht in 't Kraaienist. door Raymond de Frel 'S-HEERENHOEK - Alle leutvierende Zeeuwen hebben het afgelopen weekend hun best ge daan om er tussen alle opvallend uitgedoste mensen toch nog uit te springen, in Zeeuws-Vlaanderen ging het er doldwaas aan toe in plaatsen als Hulst en Sas van Gent, op de Bevelanden was 's-Heerenhoek (Paerehat) als vanouds één carnavalsbol werk. Honderden mensen togen gistermid dag naar Paerehat om de carnavalsoptocht te bewonderen. Arabieren, giraffes, legopop petjes t.i damherten lieten zich er van hun mooiste kant zien. Een dag eerder trok de optocht in Lewedorp ('t Kraaienist) veel be kijks. Daar opende boer Poppelaars (beter bekend als gedeputeerde) als ringrijder offi cieus de gereconstrueerde Postweg. Ook in Kwadendamme (Pikpot), Goes (Hanzehat) en Oud-Vossemeer (Gróót Pesóót) is het de ze dagen feestneuzen en malle pakken troef De grote belangstelling bij de optochten staat haaks op de reacties op een stelling op de PZC-website. Meer dan 80 procent van de stemmers gaf aan dat carnaval op de Bé- velanden en Tholen weinig voorstelt. O zie ook video's Sas van Gent en 's-Heeren hoek en weblog Prins Carnaval op www.pzc.ni/camaval fotoalbum carnaval op www.pzc.nl/foto zie voor video gereconstrueerde Postweg in Lewedorp op www.pzc.nl/bevelanden De carnavalsoptocht in Paerehat.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 2