Waardering voor knotwilg Dominicus gaf generaal Knox verblijf •u Lilian Daling van het aantal scholieren PZC Maandag 23 februari 2009 1 7 Lucien Boerjan in het zonnetje gezet als natuurvrijwilliger. door René Schrier NIEUWVLIET - Een flinke rij kale knotwilgen langs de St. Bavodijk nabij Nieuwvliet. Dat is het resul taat van de jaarlijkse vrijwilligers- dag van de stichting Landschapsbe heer Zeeland. Maar ook niet onbelangrijk: enkele vrijwilligers hebben zaterdag twee steenuiltjes gezien. En dat is leuk meegenomen op een zonnige vroe ge voorjaarsdag. Ongeveer 120 vrijwilligers kwa men bij elkaar om een stuk natuur onder handen te nemen. Deze keer in West-Zeeuws-Vlaanderen. In dat deel van Zeeland staan nog veel knotwilgen. Daar is de direc teur van de stichting Foort Min- naard dan ook niet ontevreden over. Was enkele decennia geleden nog de actie 'redt de knotwilg' no dig, tegenwoordig staan er weer heel wat. In heel Zeeland trou wens, voegt Minnaard er aan toe. Inmiddels is het bewustzijn dat kleine landschapselementen be langrijk zijn zo ver toegenomen dat particulieren en boeren deze elementen op waarde weten te schatten en ze ook onderhouden. En dan gaat het niet alleen om knotwilgen maar bijvoorbeeld ook hoogstamfruitbomen. Natuurbeschermingsvereniging 't Duumpje is al ruim 30 jaar met knotten bezig, vertelt Sjaak Her man. Eerst met de hand. Toen be scheiden met één motorzaag en daarna met inzet van steeds meer materiaal en vrijwilligers. De knot wilg is belangrijk omdat er zich veel organismen op en in nestelen. Maar ook omdat de boom niet zo snel kaprijp is als andere bomen. De vrijwilligers komen vooral uit de buurt van de Zeeuwse steden, meldt Minnaard. Dat betekent minder aanbod op Schouwen-Dui- veland en bijvoorbeeld West-Zeeuws-Vlaanderen. Al ma ken daar de actieve natuurbescher mingsorganisaties veel goed. Op merkelijk is wel dat het vooral mensen van boven de 30 zijn die zich aanmelden. Daarom proberen de natuurbeschermingsorganisa ties de belangstelling op te wekken van scouts, scholen en jongeren die maatschappelijke stages uit moeten voeren. De stichting Landschapsbeheer Zeeland reikte zaterdag op de vrijwilligersdag voor de dertien de keer de gouden Jirizaag uit aan een natuurbeschermer. Overigens knotten de vrijwilligers zaterdag niet alleen bomen. Ze hebben ook hoogstam fruitbomen geplant en meidoornhagen afge zet. Daarnaast was de vrijwilligersdag de gelegenheid om een natuurbe schermer in het zonnetje te zet ten. Deze keer iemand uit West-Zeeuws-Vlaanderen. 't Duumpje had vier kandidaten ge nomineerd: Petrus van 't Westein de, Heieen Kesteloo, Jan de Zwart en Lucien Boerjan. Deze laatste ging met de eer strijken omdat hij al - vaak vanaf de oprichting - in allerlei besturen, werkgroepen en clubs zit die met natuurbescher ming te maken hebben. Hij kreeg de gouden Jirizaag die al weer voor de dertiende maal werd uitge reikt. Dat gebeurde aan het eind van de vrijwilligersdag op het land goed van de familie De Zwart. Voorzaten van Zeeuws geslacht leverden kleine bijdrage aan historie VS. door Lillian Dominicus Mijn voorouders hebben een bescheiden bijdrage geleverd aan de geschiede nis van de VS, ontdekte ik deze week tot mijn eigen verrassing. Lezer Dies Martens wees me op het Vanderveer-Knox House dat in Pluckemin, New Jersey is ge bouwd. „Je maakt wat los met je trip 'naar Amerika", schreef hij en daar heeft hij zeker gelijk in! Dies heeft me van zoveel informatie voorzien dat ik er een groot artikel aan zou kunnen wijden. Jacob Vanderveer, 'een kleinzoon van Cornelius Jansz Dominicus Van derveer, bouwde het huis tussen 1772 en 1778. Uit stamboomonder zoek is gebleken dat de meeste Do- minicussen uit Zeeland afstam men van Cornelis Janse Domini cus uit Kloetinge. Een nazaat van hem, Cornelis, is in 1657 door 'een seecker voorgevallen ongeluck' uit Zeeland gevlucht, naar het Nieuw Amsterdam van Peter Stuyvesant. Het opvallende is echter niet het Vanderveer huis zelf, maar het feit dat het huis in de winter van 1778 en 1779 als onderkomen is ge- Steeds minder kinderen ingeschreven op Zeeuwse basisscholen. door René Schrier MIDDELBURG - De krimp, terugloop van het inwonertal, in Zeeland be gint duidelijk te worden. Het aan tal scholieren op basisscholen daal de in Zeeland vorig jaar met 436 leerlingen ten opzichte van het jaar er voor. Dat is een percentage van 2. De daling zat er eerder in. Ook in 2007 daalde het aantal leerlingen op de Zeeuwse basisscholen, maar toen ging het nog om een aantal van 222 jongens en meisjes. In totaal zaten in 2008 in Zeeland 35.282 kinderen op een basis school. De meeste kinderen gaan naar het openbaar onderwijs. Dat zijn er 11.003. Daarna volgt het protes tants christelijk onderwijs met 10.248 leerlingen. Op de derde plaats in Zeeland staan de katholie ke basisscholen met 6574 leerlin gen. Daarna komt het reformato risch onderwijs met 4109 kinde ren. Daarna de gereformeerde scholen met 1312 scholieren. Ver volgens het algemeen bijzonder onderwijs met 978 leerlingen, het samenwerkend pc en rk onderwijs met 841 leerlingen en tot slot de vrije school met 217 leerlingen. De daling van het aantal leerlin gen deed zich opmerkelijk genoeg juist voor in de zuidelijke provin cies Zeeland, Limburg en Noord-Brabant en in de provincie Groningen. Stabiel bleven Drenthe, Flevoland en Friesland en de groei van het aantal basisschoolleerlingen zat in Gelderland, Overijssel, Noord-Hol land, Zuid-Holland en Utrecht. In Limburg zorgt de ontvolking al langer voor forse klappen. Omgere kend naar een gemiddelde baisschool verdwijnen daar onge veer vijftien basisscholen per jaar. In Noord-Brabant begint dat ook aan te tikken. Kijkend naar de zuilen verliest het openbaar onderwijs opnieuw leer lingen. Alleen in de groeiprovin- cies Utrecht en Noord-Holland wist het openbaar onderwijs winst te boeken. Het katholiek onderwijs krijgt weliswaar stevige klappen in voor al Limburg en Noord-Brabant, maar weet dat in andere provin cies goed te maken met een groei. Ook de vrije scholen zitten lande lijk - niet in Zeeland - in de min. bruikt door generaal Henry Knox en zijn gezin. Knox assisteerde George Washington, die uiteinde lijk de eerste president van de VS zou worden, in de strijd tegen de Britten. Knox stond bekend om zijn kennis over artillerie, Washington kon hem daarom goed gebruiken. Washington had in die tijd met zijn leger kamp op geslagen bij het naburige Plucke min, New Jersey. De Amerikaanse Onafhankelijkheidsoorlog duurde van 1775 tot 1783. Het huis staat nu in een museum. Verslaggeefster Lilian Dominicus reist door het noordoosten van de Verenigde Staten op zoek naar Zeeuwen en hun sporen in het land schap. Haar weblog is te vinden op de volgende link: www.pzc.nl/blogs. Op 12 februari 2009 is door (t.k.-) deurwaarder N.A. Polderman op ver zoek van Transport- en Containerbedrijf Wielemaker B.V., gevestigd te Middelburg, aan S. Flohil, zonder bekende woon- of verblijfplaats binnen Nederland en daarbuiten, aan het parket van de Officier van Justitie te Middelburg aan de Kousteensedijk 5, betekend een vonnis d.d. 12 januari 2009 gewezen door de Rechtbank te Middelburg, in welk vonnis is S. Flohil is veroordeeld tot betaling van een geldsom. Een afschrift van dit exploot kan wor den verkregen bij onderstaand gerechtsdeurwaarderkantoor. Buys Partners B.V. Ondernemersweg 5 4691 SLTholen Omdat de Gouden Jirizaag goed was opgeborgen had de uitreiking van de onderscheiding aan enthousiast natuurbeschermer Lucien Boerjan (met ge streepte trui) heel wat voeten in aarde. foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 19