Solidariteit EU op de proef gesteld Clinton haalt fel uit naar Pyongyang Paus vindt joodse grap beledigend Unep: Helft van al het voedsel gaat verloren Autovakanties in Noorwegen Lees er nu alles Over op www.reisradar.nl Méér aanbiedingen in het REIZEN katern Reizen Daar moetje naar toe. Populariteit Obama verdampt PZC Zaterdag 21 februari 2009 9 ALLAHABAD - Een arbeider in Allahabad, in de Een rapport dat gisteren werd gepubliceerd door geleide voedselketen heeft geresulteerd in een noord-lndiase deelstaat Uttar-Pradesh, rust uit op het Milieuprogramma van de Verenigde Naties 'verlies van de halve voedselproductie wereld een zak met rijst in een pakhuis van de overheid. (Unep) meldt dat inefficiëntie in de door mensen wijd. foto Rajesh Kumar Singh/AP Brussel moet zien te voorkomen dat lidstaten 'omvallen'. door onze correspondent Hans de Bruijn BRUSSEL - „Het is nu twintig jaar geleden dat Europa in 1989 werd herenigd. Wat een tragedie zou het zijn als wij toestaan dat Euro pa weer uiteenvalt." Robert Zoel- lick voorspelde donderdag in The Financial Times niet de ondergang van de Europese Unie. Maar de Amerikaanse president van de We reldbank gaf Europa wel een flinke waarschuwing. De financiële crisis leek in de Euro pese Unie tot nog toe vooral het probleem van de rijke westelijke lidstaten, waar de bankreuzen ja renlang hun mogelijkheden heb ben overschat. Maar nu ook in de minder welvarende Oost-Europese lidstaten harde klappen vallen, WASHINGTON - De populariteit van de Amerikaanse president Barack Obama verdampt. Nog maar 67 procent van de Amerikanen is te vreden over het beleid van het eer- wordt de solidariteit in de EU da nig op de proef gesteld. Morgen praten in Berlijn de rege ringsleiders van de zes rijkste EU-landen, waaronder Nederland, over de crisis. De actualiteit dwingt hen zich te buigen over maatregelen om een acute finan ciële crisis in een aantal EU-lidsta- ten te voorkomen. Twee zaken staan centraal: hoe voorkomen we dat EU-landen in financiële zin 'omvallen', en wat doen de rijkere EU-lidstaten om hun armere broe ders in Oost-Europa te helpen? Zo is de vraag of Ierland, Italië of Grie kenland nog wel aan hun finan ciële verplichtingen kunnen vol doen. Hun staatsschuld drukt als een loden last. Tegelijk vrezen vooral de Oost-Europese landen, die gewend waren aan jaren van groei, de dupe te worden. De Duitse minister Steinbrück van Financiën sprak deze week als eer ste de bereidheid van de Bondsre- ste zwarte staatshoofd van de Vere nigde Staten. Dat blijkt uit een opiniepeiling. Be gin februari sprak nog 76 procent zijn waardering uit. gering uit landen in nood te hel pen. Het moment dat Berlijn geld zal overmaken naar Rome, Lissa bon of Athene zou wel eens niet ver weg meer kunnen zijn. En de vraag daarna is: wie volgt? Nederland, dat nog steeds een van de rijkste EU-landen is? En hoe zullen de kiezers in Duitsland of Nederland het vinden als hun rege ring miljarden naar mede-Europea nen in nood stuurt, terwijl de cri sis in eigen land net zo hard toe slaat? 'Wanneer maakt Nederland geld over naar Rome, Lissabon of Athene?' Maar meer nog zal de aandacht van de regeringsleiders in Berlijn moeten uitgaan naar de Oost-Euro pese EU-landen. Sinds hun toetre ding in 2004 en 2007 maakten zij Gewonden door turbulentie een ongekende groei door - soms in de dubbele cijfers per jaar - maar zoals het gezegde luidt: wie hoog klimt, kan diep vallen. En dat is wat nu in Polen, Hongarije, Letland en Roemenië gebeurt. De nieuwe lidstaten hebben hun groei op de pof gefinancierd, met ongebreidelde leningen uit het westen, dat alles bijeen zo'n 1000 miljard euro in die landen heeft ge pompt. In sommige van die lan den is echter de volledige banken- sector in West-Europese handen. En nu die moederbanken zelf in crisis verkeren, dreigt hun hele fi nanciële stelsel ineen te storten. De Poolse regering overweegt een eigen top bijeen te roepen van lei ders van de Oost-Europese EU-lan den om tegenwicht te bieden aan het onderonsje in Berlijn. Want de Oost-Europeanen maken zich voorlopig toch maar weinig il lusies over de Europese solidari teit. Pearyweg 6, Goes, 0113-561812 www.autovermeulen.nl Minister VS benoemt tevens speciale gezant voor Noord-Korea. SEOUL - De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Hillary Clinton heeft gisteren een speciale gezant voor Noord-Korea be noemd. Zij liet de benoeming ge paard gaan met felle kritiek op Noord-Korea. De nieuwe gezant, Stephen Bos- worth, is ambassadeur geweest in Zuid-Korea. Hij moet met Zuid-Korea, lapan, China en Rus land samenwerken om Noord-Ko rea weer aan de onderhandelings tafel te krijgen. Behalve met de Noord-Koreaanse wapenprogram ma's zal Bosworth zich ook met mensenrechten en humanitaire -kwesties bezighouden. Clinton leverde in Seoul op een ge zamenlijke persconferentie met haar Zuid-Koreaanse ambtgenoot Yu Myung-hwan felle kritiek op Noord-Korea. Zij hield de macht hebbers in Pyongyang voor dat een verbetering van de betrekkin gen met de VS pas mogelijk wordt als Noord-Korea ophoudt Zuid-Ko rea te bedreigen. Pyongyang moet zijn verbale oor log en zijn provocaties en beledi gingen aan het adres van Zuid-Ko rea staken, zei Clinton. Ze doelde op geruchten dat het noorden op het punt staat een nieuwe langeafstandsraket te tes ten. VATICAANSTAD - Het Vaticaan heeft een formele klacht ingediend bij de Israëlische regering. Het voelt zich beledigd door een Israëlisch programma waarin Jezus en Maria belachelijk worden gemaakt. In het tv-programma, dat onlangs werd uitgezonden door Channel 10, neemt de presentator een aan tal christelijke dogma's op de hak, zoals de maagdelijkheid van Maria en de wandeling over het water van Jezus. Op die manier, zei de presentator, wilde hij christenen die de Holocaust ontkennen 'een lesje leren'. De opmerking is een duidelijke verwijzing naar de zaak-Wil- liamson, de bisschop wiens excom municatie onlangs door paus Bene- dictus ongedaan werd gemaakt, on danks het feit dat Williamson be weerde dat er nooit een jood in de gaskamers is omgekomen. Elke week in de zaterdagkrant Als gevolg van hevige turbulentie zijn vrijdag circa dertig vliegtuigpassagiers gewond geraakt. Tenminste twee personen zijn er ernstig aan toe. Het vliegtuig, een Boeing 747 van de Amerikaanse luchtvaartmaatschappij Northwest Airlines, was op weg van Manila naar Tokio en had 400 passagiers en 14 bemanningsleden aan boord. Het vliegtuig kwam ongeveer 30 minuten voor de landing op het Japanse vliegveld Narita (vlakbij Tokio) in zware turbulentie terecht. Vliegtuigen kunnen tijdens de vlucht hinder ondervinden van onregelmatig wervelende beweging van lucht (turbulentie), veroorzaakt door opstijgende warmte, bergen, onweersstormen of door een ander vliegtuig. -jnfographic JD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 9