Hollandse sporen in Antwerpen Antwerpen was in 1560 de grootste stad van de Lage Landen. In 1830 scheidde België zich af van Nederland. Maar er zijn genoeg Nederlandse herinneringen, ontdekte Hans Hoekstra. m reizen@wegener.nl reize? 1024-3650360 S- IsSil Zaterdag 21 februari 20 Pieter Paul Rubens kreeg les van de Leidse schilder Otto van Veen. In de Onze-Lieve-Vrouwekathedraal zijn vier kunstwerken van hem te zien, waar onder de Kruisafneming. foto PR brood met krenten of rozijnen, ver kocht door Antwerpse bakkers. In 1415 kwam de in Dordrecht gebo ren Pieter Pot naar Antwerpen. Hij stichtte in 1433 een aalmoezenhuis in de Munsterstraat (nu Grote Pie ter Potstraat) en liet daar rogge brood uitdelen aan de armen en de gevangenen. De kapel is nog te vinden op de hoek Grote en Klei ne Pieter Potstraat. Bakker Goos- sens in de Korte Gasthuisstraat is een bekend adres voor de roggever- dommekes. Aan het begin van de Hoogstraat ligt een afgebakende rechthoek met keien die ooit op de Dam in Amsterdam lagen. 'Moving the world' was in 2004 een project van Joseph Scorselo en Fenna Swart. Ze ruilden de Damkeitjes voor ste nen uit steden waar Amsterdam in het verleden een band mee op bouwde: Ankara, Antwerpen, Athene, Cairo, Casablanca, Jakarta, Kopenhagen, New York en Oslo. In Amsterdam liggen deze geruilde straatstenen bij elkaar op het Wit- tenburgerplein, als symbool voor de diversiteit van de wereld. De Nederlander Mathias van der Goes drukte in 1481 in Antwerpen het eerste boek: het Boexken van der qfficien ofte dienst der missen, sa mengesteld door Simon van Venlo. Van der Goes' drukkerij zat op de hoek van de Kammenstraat en de Steenhouwersvest. Van de eerste druk is slechts één exemplaar be waard gebleven, die wordt be waard in de Landes- und Hoch- schulbibliothek in Darmstadt. Onder de arcade van de Steenhou wersvest 31 is een gevelsteen met de tekst 'Uyt Egypten Hebbe Ik My- nen Zoon Geroepn'. Hans 't Man netje kapte deze naar het origineel op de Begijnhof in Amsterdam. De gevelsteen werd in 1993 door burge meester Van Thijn aan zijn Ant werpse collega geschonken. De Nederlandse landschapsarchi tect Ronald van der Hilst, geves tigd aan het Mechelseplein, zorgde in 2006 voor de revival van de tulp. Voor Val Saint Lambert ont wierp hij een kristallen vaas in de vorm van een tulpenbol: Bulbe. Antwerpen schonk zo'n Bulbe aan koningin Beatrix tijdens haar staats bezoek in 2006. De Belgen maak ten eerder kennis met de tulp dan de Nederlanders. De tulp kwam al in 1562 in Antwerpen aan. Een koopman vond ze als uitjes niet te eten, maar toen de bolletjes in zijn moestuin uitkwamen, werd hun sierkwaliteit duidelijk. In 1593 bracht de Mechelse koopman Joris Rye de tulp naar Leiden. De tulpen gekte in Nederland begon in 1630 en eindigde na jaren met een crash, maar de tulp bleef belangrijk voor ons land. Er wonen niet alleen ruim tienduizend Nederlanders in en rond Antwerpen, Neder landers vormen ook de grootste groep onder de toeristen. Ze spre ken dezelfde taal als de Vlamingen, maar verraden zich door het over de Vogeltjesmarkt te hebben - de Antwerpenaren zelf zeggen Voge lenmarkt. Op de Vogelenmarkt aan het Theaterplein worden op zondag ook volièrevogeltjes ver kocht, maar op deze markt is vrij wel alles te koop. De Vlaamse schilder Pieter Paul Rubens (1577-1640) kreeg les van de schilder en graveur Otto van Veen, in 1556 geboren in Leiden. Rubens was bevriend met Michiel van Ophoven, de bisschop van Den Bosch, van wie hij in 1619 een portret maakte. Rubens overleed in Antwerpen in een zeventiende- eeuws stadspaleis aan de Wapper: het Rubenshuis met Rubens' ate lier en de door hem ontworpen Vlaams-Italiaanse renaissancetuin. De wandeling eindigt op de Meir, de plaats waar de Nederlanders en Belgen op 26 oktober 1830 hun fel le scheidingsgevecht streden. De wandelgids 'Hollandse sporen in Antwerpen' is een publicatie van Toerisme Antwerpen in sa menwerking met het Consulaat Generaal der Nederlanden. De tekst is van Felix van de Laar. De gids is voor 3,50 euro verkrijg baar bij Toerisme Antwerpen op de Grote Markt en in het Cen traal Station. www.antwerpen.be q Antwerpen Brussel werpende Brabo en rond de Grote Markt zijn Antwerpse Handjes als pralines verkrijgbaar. In de gevel van de eerste verdie ping van het stadhuis op de Grote Markt kwamen in 1964 twee glas-in-loodramen met de portret ten van Willem van Oranje en ko ningin Juliana. Willem van Oranje erfde de adellijke titel Burggraaf van Antwerpen, en koningin Julia na was, net zoals koningin Beatrix nu, Burggravin van Antwerpen. De Onze-Lieve-Vrouwekathedraal (Schoenmarkt) is de grootste goti sche kathedraal van de Lage Lan den en hét monument van Ant werpen. Er zijn vier kunstwerken van Rubens te zien, waaronder de Kruisoprichting en Kruisafneming. De klokken in deze kathedraal wer den in het midden van de zeven tiende eeuw besteld bij de klokken gieters Franqois en Pieter Hemony in Zutphen. Roggeverdommekes is stevig r Ooit waren het huidi- ge België en Neder land één. Maar wie denkt dat de beide landen na de schei ding in 1830 niets meer met elkaar te maken wilden hebben, komt be drogen uit. In Antwerpen zijn over al erfenisjes van Nederlandse in vloed terug te vinden. Tijdens een speciale wandeling kan de bezoe ker die 'Hollandse sporen' terug vinden. We beginnen met de koekjes in de vorm van een hand. Ze werden ooit bedacht door de Amsterdamse banketbakker Jos Hakker. Hij kwam begin vorige eeuw naar Ant werpen en vestigde zich als banket bakker in de Provinciestraat. In 1934 bedacht hij een wedstrijd rond het maken van typisch Ant werpse specialiteiten. Het Ant werpse Handje van Hakker, een koekje met amandelflintertjes, won de wedstrijd. Het handje ver wijst naar het handwerpen. Vol gens de sage heerste ooit de reus Druoon Antigoon over de Schelde, die een zware tol eiste van elke voorbijvarende schipper. Als ie mand niet wilde betalen, hakte de reus hem een hand af en wierp die Antwerpse handjes van chocola. in de Schelde. De Romeinse sol daat Silvius Brabo vocht met de reus en overwon. De naam Ant werpen zou zijn afgeleid van Hand- werpen, al bestaat er nog een ande re verklaring: afgeleid van Andover- pis (aanwerp, oftewel tegenover aangeworpen land). Op de Grote Markt staat een beeld van de hand- redactie.reizen@wegener.nl |ig| 024-3650360 Naturist het liefst op vakantie naar Frankrijk Nederland telt naar schatting 700.000 naaktrecreanten. Hiervan kiest 85 procent voor Frankrijk als favoriete naturistenbestemming. Uit onderzoek van TNS NIPO blijkt dat Frankrijk het meest geschikte vakan tieland is voor naaktrecreatie vanwe ge het veelvoud aan naturistencam pings, het goede klimaat en de mooie omgeving. Zwemmen be hoort tijdens de vakantie tot de meest geliefde activiteit van naturis ten. www.naturisme-in-frankrijk.nl Tips om goedkoop op vakantie te gaan Vakantie hoeft helemaal niet duur te zijn. Als je een beetje avontuur lijk bent aangelegd en je geeft niet al te veel om luxe, dan kun je heel goedkoop op vakantie. Ook in het buitenland. Op de website http://15tips2.googlepa- ges.com/vakantie (zonder www) staan vijftien tips om je vakantiekos ten een beetje in de hand te hou den. Bijvoorbeeld tip 7: In Engelse universiteitssteden als Oxford en Cambridge zijn in de zomer studen tenwoningen tegen zeer lage prijzen te huur. Zeilen langs Turkse kust op klassieke zeiljachten Sailing Cruises in Comfort biedt all inclusive luxe zeiltochten aan langs de Turkse zuidwestkust en Griekse eilanden. De klassieke, houten zeiljachten (guljets) bie den ruimte aan 6 tot 16 passa giers. Vanaf april tot november wordt een gevarieerd zeilpro- gramma geboden met een keuze uit diverse vaarroutes, die de pas sagiers in overleg met de kapi tein zelf kunnen kiezen. www.scicsailing.eu Scandlines maakt vaarschema duidelijker Scandlines heeft het vaarschema naar Denemarken, Zweden, Letland en het eiland Bornholm gebundeld in individuele folders. Vakantiegan gers kunnen hierdoor overzichtelij ker het reisaanbod, de vaartijden en de prijzen van de bestemming op een rijtje zetten. Met acht verschil lende verbindingen, zegt Scandlines het dichtste routenet op de Oost zee te hebben. Vorig jaar vervoerde Scandlines 17,4 miljoen passagiers en 3,6 miljoen personenauto's. www.scandlines.de wandelroute ANTWERPEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 99