Goedkoop funshoppen in Engeland Het Britse pond staat zó laag dat Engeland eindelijk betaalbaar is. Uit heel Europa komen toeristen om voordelig te shoppen. Jan Vriend deed mee. m reizen@wegener.nl J reizen 024-3650360 PZC Zaterdag 21 februari 2009 Het megawinkelcentrum The Bullring is zo groot als 26 voetbalvelden. foto GPD Begin over een uitje naar Engeland en bedenkelij ke blikken zijn je deel. Het is daar toch hartstik ke duur? Niet meer, dus. Nu je voor ruim een euro een pond kunt kopen, wordt een uitje naar het Verenigd Koninkrijk heel betaalbaar. Tel daarbij op dat de prijsvechters onder de luchtvaartmaatschappij en de toerist voor stunttarieven naar de overkant brengen en je be grijpt dat het shoptoerisme naar Engeland in opmars is. Londen pro fiteert hiervan en ook voor Enge- lands tweede winkelstad Birming ham betekent de koersval van het pond een ijzersterke troef Overal in het nieuwe megawinkel centrum The Bullring in Birming ham (26 voetbalvelden groot, 20 miljoen bezoekers per jaar) kom je Europeanen tegen op koopjesjacht. Laptops, telefoontjes, games, kle ding en schoenen zijn hier naar verhouding zoveel voordeliger dat de scherpe koper zijn hotel en vliegreis 'eruit winkelt'. Tussen de winkelrekken bij Selfridges (ongeveer als bij ons de Bijenkorf) vergelijken twee vrou wen in onvervalst Amsterdams de prijzen. Rita en Anneke trakteren zichzelf op een paar dagen Enge land. Rita's zoon studeert in Bir mingham. Het werd hoog tijd voor een schoonmaakbeurt van zijn stu dentenkamer, vertelt zijn moeder. Dat hebben de dames even gron dig geregeld. En nu ze er toch zijn, willen ze natuurlijk méér zien dan emmers en sop. Winkelen is hun beloning. „Met zulke prijzen is het extra leuk." Na anderhalf uur tussen de rekken bestaat de oogst uit een jas, een tas, twee truien en een paar opval lende kettingen. Over invoerrech ten maken ze zich geen zorgen. Op samenzweerderige toon volgt een horeca is aanmerkelijk goedkoper dan in Nederland. Prijsvechter BMIBaby vliegt dertien keer per week vanaf Schiphol naar Birming ham: wie de gunstigste aanbiedin gen eruit pikt, vliegt voor 50 euro heen en weer. Je kunt ook met de auto de veerdienst vanaf IJmuiden naar Newcastle nemen: DFDS. Seaways stunt met aanbiedingen van 129 euro voor twee personen (met auto). Globaal gezegd: wie zich in Engeland in het nieuw steekt of een laptop aanschaft, haalt zijn minivakantie eruit. De extra toeristenomzet is in Enge land meer dan welkom, maar vormt niet meer dan een doekje voor het bloeden voor de Britse economie. Want de prijzige euro betekent dat ze alles wat ze met hun zwakke pond moeten importe ren peperduur is. Voor de gewone man werd een va kantie naar Spanje of Griekenland bijvoorbeeld onbetaalbaar. De En gelse zuidkust - waar de toeristen industrie door de buitenlandse con currentie al jaren kwakkelde - duikt voor de Britten nu opeens weer op als te behappen alterna tief Voor wie het nog kan betalen. Want de werkloosheid in Enge land neemt zorgelijke vormen aan en de huizenprijzen zijn hier en daar met een kwart gezakt. Op weg naar huis, na de koopjes jacht, komt de gedachte op dat het aardig zou zijn een flesje whisky als Engels souvenir mee te nemen. Als alles toch zo veel voordeliger is, moet nog een slag worden gesla gen. Mooi niet, dus. Thuis blijkt de godendrank bij de slijter om de hoek warempel een paar euro goed koper dan in het land van her komst. Een kwestie van accijns. Slaat de fiscus toch nog toe. w Reageren? redactie.reizen@wegener.nl gouden tip: „Als je de prijskaartjes eraf haalt, kan de douane nooit zien dat het allemaal nieuw is." Paula en Hubert de Ruijsscher uit Zeeuws-Vlaanderen zijn een week je bij vrienden in Birmingham en combineren hun toeristische uitje eveneens met het uitbreiden van de garderobe. „Eigenlijk hebben we een hekel aan winkelen", zegt Paula. „Maar nu het zo voordelig is, nemen we hier toch een jas en schoenen mee." Om hoeveel geld het bij de kassa's gaat, weet Nigel Godfrey. Als 'retail Birmingham business manager', zeg maar: opperhoofd van de plaat selijke detailhandel, heeft hij de cij fers. Godfrey vertelt dat toeristen vorig jaar 1,6 miljard pond uitga ven in het winkelhart van Birming ham. Hoewel de Britse economie klap na klap te verwerken kreeg, groeiden de bestedingen in de win kels van zijn stad met 242 miljoen pond. „Dankzij de buitenlanders met hun euro's", zegt Godfrey. „Vo rig jaar kregen we hier bijna drie miljoen Duitsers." Niet alleen de bestedingen groeiden, ook het aan tal toeristen in Birmingham nam fors toe. „Vorig jaar noteerden we een stijging van anderhalf mil joen", stelt Neil Rami, chef van Marketing Birmingham vast. „En die groei zet maar door. Dat is heel bijzonder, in een tijd waarin het grote publiek vooral lijkt te bezuini gen." Detailhandelkenner Godfrey signa leert dat veel Europeanen naar En geland komen om zuinigheid te koppelen aan een uitje: „Ze combi neren een weekendje weg met uit gebreid winkelen, waarbij ze in eer ste instantie kijken naar kleding en schoenen van Engelse merken. Maar als ze zien dat elektronica en cd's hier ook aanmerkelijk voordeli ger zijn dan thuis, gaan ze met vol le tassen terug naar hun hotels." In een elektronicazaak vertelt een verkoper opgewonden over de nieuwste snufjes op het gebied van laptops, mobieltjes en andere elek tronica. Ze zijn veel goedkoper dan Op het kantoor van de Toe risten Informatie in Bir mingham becijferen ze graag dat de uitgekiende shopper zijn reis- en verblijfskosten kan te rugverdienen. „Een kwestie van slim inkopen." Hoe? Even meereke nen: een redelijk hotel in de stad kost 40 pond per nacht. Voor 10 pond kun je er prima eten en ook koffie en wat sterkers in de Britse bij u thuis, benadrukt hij. „Je bent zeker piloot? We krijgen hier iede re dag collega's van je. Ook vracht wagenchauffeurs en stewardessen halen hier laptops en games voor thuis." Het gaat volgens een vast ri tueel, legt hij uit. „De doos en de nota blijven hier in de winkel, zo dat het bij de douane allemaal ge bruikt spul lijkt. Eentje meene men, meneer?" Glimlachend legt hij een laptop op de toonbank: „Zal ik er alvast een krasje op ma ken? Een kleintje, op de achter kant? Dan denken ze zeker dat u hem allang had."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 97