i5 reizen Supervoordelige busreizen voor u als lezer! wegnl I reizen@wegener.nl 1024-3650360 pZC Zaterdag 21 februari 2009 Suriname Suriname is een makkelijk land. De officiële taal is Nederlands: alleen in sommige Chinese winkels spreekt men geen Nederlands. Je kunt overal veilig fietsen. Belangrijk is vooraf medisch advies in te winnen over onder meer vaccinaties. Dat kan bij de GGD of via www.lcr.nl KLM en SLM vliegen om de dag van Schiphol naar de internationale luchthaven van Suriname. Fietsen kunnen mee met de KLM-vluchten, maar moeten vooraf aangemeld worden. Kosten: 80 euro per fiets voor een enkele reis. De fiets mag inclusief de verpakking niet meer wegen dan 20 kilo. Voorwaarden op www.klm.nl Link bij reisinformatie via bagage naar sportuitrustingen. De internationale luchthaven ligt op 45 kilometer van Paramaribo. Zorg vooraf voor een transfer (met de fiets) en een overnachting. 'Fietsen in Suriname' verhuurt fietsen en organiseert fietstochten: www.fietseninsuriname.nl De agent in Nederland is Suriname Holidays. Suriname Holidays kan een transfer vanaf de luchthaven regelen en biedt een keuze aan accommodaties: www.surinameholidays.nl Bert Sitters, de auteur van dit ar tikel, geeft zaterdag 26 februari een lezing over zijn Surinamereis op de Fiets en Wandelbeurs in de Amsterdam-RAI. RAI vol fietsers Wie alvast fiets- en wandelplannen wil maken, moet volgende week zaterdag of zondag naar de RAI in Amsterdam, als daar de Fiets en Wandelbeurs 2009 wordt gehouden. Zo'n vierhonderd standhouders brengen hun reizen, gebieden, accommodaties, arrangementen of hun buitensportartikelen onder de aandacht. Inspiratie voor korte fiets of wandelvakanties kan worden opgedaan in het Benelux Paviljoen. Daar is alles te vinden over wandelnetwerken, fietsknooppunten, thematochten, trekkershutten, natuurkampeerterreinen, boerencampings en fietscafés in binnen- en buitenland. Op de beurs staan ook tweehonderd 'ervaringsdeskundigen'. Zij hebben een plekje in speciale paviljoens voor fietsers, wandelaars en pelgrims en er is een outdoorpracticum en camping, waar de informatie vooral gericht is op materialen. Er is ook een omvangrijk lezingenprogramma dat op beide dagen in zeven zalen wordt afgewerkt. Uiteraard zijn veel fietsen te bekijken en te proberen op een daarvoor speciaal ingericht fietstestparcours. Fiets- en wandelbeurs 2009, za terdag 28 februari en zondag 1 maart, 10.00 tot 17.00 uur. RAI, Amsterdam. www.fietsenwandelbeurs.nl. Een bootje brengt fietsers naar de ov tje, een djogo noemt men dat hier. Ik kies voor een rustdag, want naast het ressort ligt White Beach. Vooral in het weekend is het hier druk met jongeren uit Paramaribo die genieten van het leven rond het hagelwitte-strand met een de cor van kokospalmen. Eenmaal buiten de poort van White Beach fiets ik weer door het dagelijkse leven van de multicultu rele samenleving. In de dorpjes wis selen kerkjes, moskeeën en hindoe tempels elkaar af. Bij een 'prik- punt' staat een verpleegster in haar keurig gestreken uniform uit de ja ren '50 te wachten op patiënten. Veel leven speelt zich buiten af Op weg naar Onverwacht fiets ik langs de kolossale bauxietfabriek van Paranam. Hele gebieden zijn af gegraven voor de productie van alu minium. Wat staat mij te wachten in Onverwacht? De verrassing lijkt mij het voormalige spoorwegsta tion. Ooit reden treinen van Para maribo naar het binnenland. Voor namelijk om goudzoekers te ver voeren, maar de aanleg van het gro te Brokopondo stuwmeer zorgde ervoor dat een groot deel van de spoorweg onder water kwam te lig gen. De overgebleven stoom- en dieseltreintjes staan weg te roesten. Niet ver van Zanderij passeer ik een aantal dorpjes van boslandcre olen. Zij moesten hun natuurlijke woonomgeving verlaten toen het stuwmeer volliep. In tegenstelling tot anders inwoners van Suriname komen zij schuchter over. Fotogra feren is uit den boze, want een bos kant van de Commewijne. foto Rob de Vries landcreool vreest dat je er met zijn ziel vandoor gaat als hij op de plaat wordt vastgelegd. Bij Zanderij houdt het asfalt op en rijd ik op een ondergrond van stof en zand. Een toevallig passerende vrachtwa gen bedekt mij met een dikke laag stof. Gelukkig is het slechts 3 kilo meter naar Cola Kreek: een ont spanningscentrum voor families, met ook hier huisjes te huur. Je zwemt echt in water met de kleur van cola. Niet door vervuiling, maar door bepaalde bladeren, die gezond zijn voor het menselijk lichaam, zo wordt mij verzekerd. Op de terugreis ga ik net voor Paramaribo over de gloednieuwe brug bij Ham burg naar Groningen. Langs de Sa- ramacca Rivier geniet ik van de groentetuin van Suriname. Dit is een van de rijkste gebieden van het land. In een bocht van de Sara- macca streken in 1845 de eerste Ne derlandse kolonisten neer. Zij ga ven de nieuwe nederzetting de naam Groningen. Nog altijd is het Surinaamse Groningen met het be stuurscentrum van rode baksteen tjes niet meer dan een vlekje op de kaart, maar er hangt wel sfeer langs het waterfront. Na het fietsen, is luieren in de hangmat nu onderhand een tradi tie. Roy van het River Breeze re sort waarschuwt mij voor de vol gende dag naar het westen: „Bij Boskamp is een laatste restaurantje en daarna kom je 50 kilometer niets meer tegen." Het klopt, in het eerste deel zit nog Calcutta. De naam geeft al aan dat de voorvaderen van de bewo ners afkomstig zijn uit India. Beel den van de hindoegoden Shiva en Ganesh sieren de tempels. Om mij heen strekt de natuur zich uit. Slan gen en leguanen koesteren zich op het asfalt in de zon, maar schieten weg voor een mens op wieltjes. Een dikke schildpad heeft minder haast en een kaaiman blijkt dood gereden te zijn. Na de brug over de Nickerie Rivier verandert het landschap plots klaps: van bos naar uitgestrekte pol ders. Ooit was dit een groot moe rasgebied, maar vanuit de land bouwuniversiteit in Wageningen werd het gebied in de jaren direct na de oorlog geschikt gemaakt voor mechanische rijstbouw. In de belangrijkste plaats die eveneens Wageningen heet, domineert het grote rijstverwerkingsbedrijf. De pelmachines staan echter door mis management al sinds vijfjaar stil en 650 medewerkers stonden op straat. De meeste gemalen om het water over de rijstvelden te verde len, werken niet meer. Ik kan het beeld van teloorgang in en rond Wageningen niet ontwijken. „Kun je niet vragen of de Nederlanders weer terugkomen om de leiding op zich te nemen?", vraagt me vrouw Hira, de eigenaresse van mijn guesthouse. Ik heb die avond veel om over na te denken. Reageren? redactie.reizen@wegener.nl Een groot deel van het leven in Suriname zich af in de openlucht. foto Bert Sitters supervoordelige busreizen 4-5 DAGEN THÜRINGEN, ERFURT Meer info? Brochure aanvragen? Boeken? www.effeweg.nl of bel 0529 - 46 96 67 Effe Weg, Postbus 23, 7710 AA Nieuwleusen. (ook groepsreizen mogelijk) Genoemde prijzen zijn per persoon en excl. Rae/veringskosten a €15, overige verzorging, entreegelden en overige toeslagen Fouten voorbehouden Vertrek: o a. 10 april, 1, 21,29 mei, 19 juni Hoogtepunten: Maastricht, Sint-Servaasbasiliek, Helpoort, wijngaard en wijnproeverij de Apostel hoeve, Mergellandroute, Valkenburg, Miljoenenlijntje, steenkolenmijn Blegny, chocolademuseum Inclusief: 3 hotelovernachtingen 3 maal ontbijt 3 maal diner Vervoer per Tourist Class touringcar Vertrek: o a. 23 mrt, 6, 13, 27 apr, 4, 21, 29.mei Hoogtepunten: stadswandeling Erfurt o.l.v een gids, Dom Severikerk, Kramerbrücke, tuinen van Erfurt, Thüringer Woud, Rudolstadt, Mariën- glashöhle, Weimar, Buchenwald. Inclusief: 3-4 hotelovernachtingen 3-4 maal ontbijt- en dinerbuffet 1 drankje tijdens het dinerbuffet Stadswandeling Erfurt o.l.v. een gids Vervoer per Tourist Class touringcar Vertrek: o a. 16,30 maart, 13, 27 april Hoogtepunten: Praag, Praagse burcht, Sint Vitus kathedraal, stadswandeling beneden- en bovenstad Praag o.l.v, een gids, boottocht rivier Moldau, Kokorindal, glasfabriek Novi Bor, Detenice, Jicin, burchtruïne Trosky. Inclusief: 4 hotelovernachtingen 4 maal ontbijtbuffet en 4 maal diner 2 maal stadswandeling Praag o.l.v een gids Ven/oer per Tourist Class touringcar Vertrek: oa. 20 maart, 25 april, 15 m< Hoogtepunten: Andorra, valleien- tocht o.l v een gids, stadsrondrit Barcelona, Seu d'Urgell, Os de Civis, panoramatocht autovrije vallei Nuria Inclusief: 7 hotelovernachtingen 7 maal ontbijt en 7 maal diner Welkomstdrankje bij aankomst in Hotel Magic in Canillo Nederlandstalige gids op dag 3 en 6 Vervoer per Comfort Class touringcar

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 95