Netanyahu moet regering vormen Rawagede wil bloedbad 1947 afsluiten Veel doden bij aanslag in Pakistan PIANO'S ACUSTICA 8 Zaterdag 21 februari 2009 PZC Nieuwe informateur roept op tot coalitie van nationale eenheid. Jeruzalem - De Israëlische presi dent Shimon Peres heeft Likud-lei- der Benjamin Netanyahu gisteren benoemd tot formateur. Netanya hu krijgt zes weken de tijd om een regering te vormen. Onmiddellijk na zijn aanstelling als formateur riep Netanyahu mi- nistér van Buitenlandse Zaken Tzi- pi Livni van de Kadima-partij en minister van Defensie Ehud Barak Nederlands financieel gebaar haalt oude wonden weer open. door Jan Lepeltak rawacede - Door de armoedige luidsprekers boven op het dorps moskeetje weerklinkt het Ara bisch, met een Indonesisch accent. Het vrijdagmiddaggebed begint in het dorpje Rawagede. Maar meneer Suparta slaat van daag het gebed over. De 49-jarige voorzitter van de vereniging van Rawagede-slachtoffers heeft be langrijk nieuws, en wacht gespan nen op drie dorpsgenoten: Artha, 'De mortiergranaten vielen om me heen. Mijn hoofd trilde, ik moest huilen' Satum en Sa'den, het zijn allen overlevenden van de Nederlandse slachtpartij op 9 december 1947. Het Nederlandse leger zocht dat jaar, tijdens de eerste Politionele Actie, verwoed naar de sluwe rebel lenleider Lucas Kustaryo. Toen het civiele bestuur in Batavia (Jakarta) vernam dat deze Indonesische le- gerkapitein zich in Rawagede be vond, stuurde het soldaten om hem te doden of te overmeeste ren. Het leidde op de bewuste de cemberdag tot de executie van 431 Indonesische mannen. Eenenzestig jaar later komen oude Indonesische mannen in batik hemden één voor één nieuwsgie rig naar het huis van Suparta ge strompeld. „Gisteren was er een ontmoeting met de Nederlandse ambassade. We hebben gepraat over een mogelijk economisch hulpprogramma, de bouw van een peuterspeelzaal en een kliniek." De langverwachte compensatie van Nederland, dat nog nooit zijn excuses heeft aangeboden, lijkt nu van de Arbeidspartij op zitting in zijn regering te nemen. Welke prijs de Likud-leider bereid is te betalen voor de deelname van Liv ni en Barak is niet duidelijk. Livni, wier Kadima bij de verkie zingen van 10 februari één zetel meer kreeg dan Likud, vindt eigen lijk dat zij premier zou moeten worden en is hoogstens bereid het premierschap met Netanyahu te delen. Beiden zouden dan de helft van de termijn als premier dienen. Barak wil minister van Defensie blijven. Dat vormt geen probleem voor Netanyahu. eindelijk te zijn gekomen. Het roept herinneringen op bij de drie oude mannen. Satum begint te ver tellen: „Toen de Nederlanders 's ochtends het dorp begonnen te be schieten, hielden veel mannen zich schuil in het water. Ik lag twee uur in de rivier. De mortier granaten vielen om me heen. Mijn hoofd trilde, ik moest huilen", zucht Satum. Hij was negen. De Nederlandse militairen verza melden die middag alle mannen op negen locaties, waar ze onder vraagd werden. De frustratie nam Als Livni de oproep van Netanya hu naast zich neerlegt, rest de Li kud-leider geen andere keus dan zijn heil te zoeken bij de ultrarecht se en religieuze partijen. Donderdag kreeg hij de steun van de ultrarechtse Yisrael Beitenu van Avigdor Lieberman. Lieberman zei dat de nieuwe regering door Neta nyahu's Likud moet worden ge- Netanyahu wordt formateur in Israël. Livni van Kadima wil niet onder zijn premierschap dienen. De ultrarechtse Yisrael Beitenu zal een sleutelrol vervullen. toe onder de geïsoleerde en moge lijk angstige Nederlandse soldaten, omdat de mannen niet de juiste antwoorden gaven over de locatie van Kustaryo. En toen begonnen soldaten de gehurkte dorpsman nen met machinegeweren neer te maaien. De drie vrienden kunnen nog steeds de namen noemen van alle vermoorde buurtjongens: „Ir- ta, Nurhadi en Kentum werden als eerste doodgeschoten." Het bloedbad is als een schaduw over het dorp blijven hangen en het gevecht om erkenning zou leid, maar dat ook Kadima verte- genwpordigd moet zijn. „We heb ben een brede coalitie nodig, met de drie grote partijen, Likud, Kadi ma en Yisrael Beitenu", zei Lieber man. Kadima behaalde bij de verkiezin gen 28 zetels in de 120 zetels tellen de Knesset, één meer dan Likud. Yisrael Beitenu eindigde vóór de Arbeidspartij met vijftien zetels op de derde plaats en kreeg daarmee een belangrijke machtspositie in handen - zonder Yisrael Beitenu is bijna geen coalitie te smeden. Livni heeft gedreigd in de opposi- vooral in Nederland plaatsvinden. De drieduizend inwoners kunnen Nederlandse hulp goed gebruiken. Er is veel werkloosheid onder jon geren, vertelt Suparta, die als een van de weinigen een succesvolle pluimvee-onderneming en viskwe- kerij heeft ontwikkeld. Hij hoopt nu met de Nederlandse ambassa de een financieel hulpplan op te stellen. „Wij zijn allemaal van een generatie die minder persoonlijk tegen de tragedie aankijken. We willen wel samen met Nederland dit hoofdstuk afsluiten." tie te gaan. Dat lijkt een loos drei gement, want de kans is groot dat Kadima in de oppositie uiteen valt. Formateur Netanyahu zij in zijn aanvaardingstoespraak in Iran de grootste dreiging voor zijn land te zien. „Iran wil kernwapens en is de grootste bedreiging van ons be staan sinds de onafhankelijkheids oorlog", aldus de rechtse Netanya hu. „De terroristische krachten be dreigen ons vanuit het noorden", waarschuwde hij, doelend op de sjiitische Libanese beweging Hez bollah. islamabad - Bij een zelfmoordaan slag op een sjiitische begrafenis stoet in het roerige noordwesten van Pakistan zijn gisteren zeker 28 mensen om het leven gekomen en ruim zestig gewond geraakt. De stoet was op weg naar de begra fenis van Sher Zeman, een sjiiti sche leider die donderdag in Dera Ismail Khan werd doodgeschoten.- Een man met een explosievengor- del blies zichzelf op temidden .van zo'n duizend deelnemers aan de stoet, zei de politie. Vooralsnog heeft niemand de verantwoorde lijkheid opgeëist. Vermoed wordt echter, dat het ge weld het werk is van extremis tische soennieten. Na de aanslag braken rellen uit, waarbij twee soennieten werden doodgescho ten en de politie werd beschoten. In Pakistan zijn de soennieten in de meerderheid. In het algemeen leeft deze meerderheid vreedzaam samen met de sjiitische minder heid. Beide bevolkingsgroepen kennen echter extremistische groe peringen die elkaar naar het leven staan. In het noordwesten van het land zijn daarnaast ook soenniti sche Taliban uit Afghanistan ac tief Ook zij plegen vaak aanslagen. Pianospelen Daar geniet ik iedere dag van Een advies op maat Acustica Piano's Vleugels Korte Huifakkerstraat 2 Breda Tel.: 076-5602423 www.acustica.nl Oesi Bouterse toch afwezig bij proces paramaribo - De Surinaamse oud-legerleider Desi Bouterse ont brak gisteren bij de hervatting van het proces tegen de verdachten van de zogenoemde December moorden. Het proces werd na een onderbre king van ongeveer een maand her vat. Eerder meldde Bouterse moge lijk toch acte de présence te geven, als zijn advocaten daar om zouden vragen. Birma laat ruim 6300 gevangenen vrij yancon - De junta van Birma zal vanaf vandaag meer dan 6300 ge vangenen vrijlaten, zodat ze vol gend jaar kunnen stemmen. Dat meldden staatsmedia gisteren. De autoriteiten laten de gevange nen vrij om 'humanitaire rede nen'. Het is onduidelijk of het ook gaat om tegenstanders van het mi litaire regime. Circa tweeduizend politieke dissidenten zitten in de cel. Fabiola ontslagen uit ziekenhuis brussel - Koningin Fabiola heeft gisteren de Kliniek Sint-Ian in Brussel verlaten. Dat is bekendge maakt via de website van het Bel gische koningshuis. De 80-jarige weduwe van koning Boudewijn werd op 16 januari in het zieken huis opgenomen met een longont steking. Fabiola is teruggekeerd naar haar woning, Kasteel Stuyven- berg in Laken. Ze zal daar de ko mende weken verder herstellen. Tamil Tijgers vallen Colombo aan colombo - De Tamil Tijgers in Sri Lanka hebben gisteravond een ver rassingsaanval uitgevoerd op de hoofdstad Colombo. Zeker twee mensen zijn omgekomen, 44 men sen raakten gewond. Twee ultra light-vliegtuigen van de rebellen kwamen op de stad afgevlogen. Eén toestel kwam op het hoofd kantoor van de belastingdienst te recht. Het leger schoot het andere toestel uit de lucht. Boze tandarts rukt prothese patiënte uit berlijn - [e geld of je tanden: een Duitse tandarts rukte het kunstge bit van een vrouw uit, omdat zij nog 700 euro moest betalen voor de gebitsprothese. Een rechter heeft de 57-jarige tandarts gisteren veroordeeld tot een geldstraf van 6000 euro wegens bedreiging met geweld en het opzettelijk toebren gen van lichamelijk letsel. De man heeft bekend, meldden Duitse me dia* gisteren. Artha (r) en Sa'den halen bloedige herinneringen op over hun overlevingsstrijd, toen Nederlanders de mannelijke bevolking van hun dorp 61 jaar geleden uitmoordden. foto Jan Lepeltak/GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 8