Prestatieovereenkomst moet verder groeien Oud-burgemeester Jo Niemantsverdriet overleden Straofeest in Noordwelle 22 Zaterdag 21 februari 2009 PZC Het ene Delfts blauwe bord is het andere niet en dat Duitse geld was toen niks waard en nu nog niet. Vijf taxateurs werken zich in het zweet bij Brusea. door Ali Pankow Zijn naam staat er wel op, maar Jan Toorop heeft dat niet zelf gemaakt hoor. „Het is een isogra- fie", zegt taxateur David Hessels. Lusan Speelman kijkt hem vra gend aan. „Dat is een soort litho grafie. Er zijn er heel veel van ge drukt. Wel naar een schilderij van Toorop natuurlijk. Uit zijn katho lieke periode. Nee, het is niet veel waard, maar wel leuk om te heb ben." Speelman is gisteren samen met een vriendin uit Burgh-Haam- stede naar de Kunst en Kitsch-mid- dag in Bruinisse gekomen. Vijf taxateurs van het Zeeuws Vei linghuis uit Middelburg zitten hier op de bovenverdieping van het Vis serijmuseum gereed om tal van voorwerpen aan hun vorsende blik te onderwerpen en vervol gens een oordeel te vellen. Kunst Kitsch is onderdeel van 'Brusea op Wintertoer', een gevarieerd programma waarmee Visserijmu seum en Oudheidskamer ook tij dens de stille winterperiode naar buiten treden. „Om van 1 oktober tot mei de deur gesloten te hou den, vonden we te lang", zegt se cretaris Barend de Lange. Hij heeft nauwelijks tijd voor een praatje. Hij moet immers de rij wachten den op de benedenverdieping in goede banen leiden. Om de zoveel minuten steekt voorzitter Ab Ver schoor bovenaan de trap twee of drie vingers op om aan te even dat Van Lange weer wat klanten door mag sturen. De toeloop is met Brusea op Wintertour tweehonderd bezoekers overweldi gend. „Ze komen van het hele ei land", zegt de secretaris. Van daarbuiten ook zo blijkt bij na vraag. „Wij komen uit Roosendaal en we lazen op internet dat dit hier was toen we op zoek waren naar veilinghuizen", laten Riet en Ed van der Zalm weten. Zij heb ben een goed gevulde koffer mee gebracht. „Dat is een Mexicaanse kofïïeservies, maar niet helemaal van zilver. Nou ja, dat dienblaadje wel", constateert de taxateur nadat hij er even aan heeft geroken. Vol gens hem is het beslist geen antiek en hij verwijst naar 'Marktplaats' als de Van der Zalms er vanaf wil len. Bij zijn deskundige buurman aan de tafel ernaast, ontmoeten zij meer enthousiasme. René de Vis ser is deskundig in het taxeren van schilderijen. Die twee klassieke portretten spreken hem wel aan. Het zijn geen Rembrandts, maar op de veiling zullen ze zeker een paar honderd euro opbrengen. „Weet je wat het is? Als je dood gaat, komt er een container voor de deur waar de meeste spullen in gaan. Dan kun je de boel beter op tijd verkopen en nog wat leuks doen met je centen", zegt Cor van Beveren (84) uit Noordgouwe. Voor dat grote Delfts blauwe bord betaalde hij zelf ooit achthonderd gulden. „Bij Jungerhans in Rotter dam", weet hij nog. „Maar buiten de winkel brengt het nu toch niet veel meer op dan tachtig euro", taxeert Hessels. „Het is niet met de hand geschilderd." Dat maakt nou net het verschil met bijna het zelfde bord van Lusan Speelman. „Dat is wel een handgeschilderde Porcelêyne Fles, dus zo'n 120 a 140 euro." Jeroen de Kuyper bekijkt met grote belangstelling de antieke broche met briljant die een oudere vrouw hem onder ogen houdt. „Heel mooi. Die is wel zeven- a achthonderd euro waard." De vrouw, die niet met haar naam in de krant wil, knikt dik tevreden. Brusea geldt als gezamenlijke naam voor het Visserijmuseum en de naast gelegen Oudheidskamer aan de Oude'straat in Bruinisse. De twee musea zijn geopend van 1 mei tot 1 oktober. Het bestuur wil sinds dit jaar de deuren ook tijdens de wintermaanden met enige regelmaat voor het publiek open stellen. Onder de noemer Brusea op Wintertour is een gevarieerd programma sa mengesteld. De Kunst Kitschmiddag vormt onderdeel daarvan. Donderdag 17 maart houdt Toon Franken, werkzaam bij het Zeeuws Ar chief een inleiding over 'De Scheepswerven in Zeeland', aanvang 19.30 uur. Het winterprogramma wordt donderdag 16 april afgesloten met de verto ning van nostalgische films tussen 14.00 en 17.00 uur. Joke Bot uit Bruinisse kreeg jaren ge leden van de tante van haar schoon moeder een groot keramisch bord met een geëmailleerde afbeelding van een komische trompetspeler in het midden. „Omdat ik clowntjes spaar", geeft zij als logische verkla ring. Sinds gisteren weet zij dat het bord uit de jaren vijftig dateert en circa tweehonderd euro waard is. Wim Bax uit Zierikzee werd door zijn vader als kind al enthousiast ge maakt voor oude tegeltjes. Hij heeft een kleine collectie verzameld, door ze op veilingen te kopen of ze letter lijk bij slooppanden uit de muur te slaan. „U hebt een paar prachtige kwadraattegels uit de zeventiende eeuw", reageerde de taxateur en thousiast. Taxateur René de Visser toont een portret, die hij gistermiddag kreeg ingeleverd voor de veiling op 7 en 8 april in Middelburg. „Dit is een sterk geschilderd portret in de stijl van de Hollandse School, daterend uit de zeventiende eeuw. Wij zullen nog proberen te achterhalen wie het schilderij heeft gemaakt en wie er is geportretteerd." Veel geld is deze voorganger van het viewmaster wellicht niet waard, maar het is wel een fraai object, vond taxateur David Hessels. Lusan Speelman uit Burgh-Haamstede kreeg het ooit aangeboden uit de na latenschap van een oude dame uit Den Haag. Zij kreeg er ook de bijbe horende series met fraaie sepia-fo- to's afgedrukt op glas bij. 'Mooie portretjes, geen Rembrandts maar NOORDWELLE - Het westerschouw- se Noordwelle maakt zich op voor de editie 2009 van het jaarlijkse st raofeest op zaterdag 28 februari. Het belooft weer een stevig spekta kel te worden in het kleine dorp. Een week voor het feest zijn al ruim 130 paarden - waaronder meer dan 100 koudbloedpaarden - ingeschreven voor het van oor sprong Keltische feest. Toeschouwers kunnen rekenen op zo'n 120.000 kilo paard dat door de smalle straatjes van het ring- dorp dendert, een kijkje nemen bij de nieuwe stravalje en - als de ruiters terug zijn van de rit over het strand en de paardenbenen zijn gewassen in zeewater - getui ge zijn van het traditionele ringste ken. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - De prestatieovereen komst tussen de gemeente Schou- wen-Duiveland en de eilandelijke woningbouwcorporatie Zeeuw- land werkt goed, maar is voor ver betering vatbaar. Dat is de belang rijkste conclusie van de evaluatie van de samenwerking. De prestatieovereenkomst dateert uit 2006 en werd in het leven ge roepen om onderlinge afspraken te maken over zaken als grondprij zen en besteding van het Investe ringsbudget Stedelijke Vernieu wing maar ook de tijdsplanning en inzet van ambtenaren voor de behandeling van bouwplannen. Op zich, zo staat in het evaluatie rapport, heeft de samenwerking meerwaarde en het advies is dan ook om er zeker mee door te gaan. Eén van de belangrijkste aanbeve lingen daarbij is om concrete af spraken te maken over te boeken resultaten. De onderlinge commu nicatie kan beter en hetzelfde geldt voor de onderlinge afstem ming van plannen. Andere aanbe veling is om de rol en taken van de accountmanager verder uit te werken. Nu is vaak niet helemaal helder wat van hem of haar ver wacht mag worden. Alles bij el kaar reden voor het college om per 2010 een nieuwe - aangescherpte - prestatieovereenkomst met Zeeuw- land op te stellen. Oud-burgemeester J.L. Nie mantsverdriet-Leenheer van de voormalige ge meente Westerschouwen is giste ren op 82-jarige leeftijd overleden. Jo Niemantsverdriet was burge meester van 1979 tot aan haar pen sionering in 1991. Ze was de eerste vrouwelijke burgemeester van Schouwen-Duiveland. ]o Niemantsverdriet stond bekend als een hele betrokken vrouw, maar ook als iemand die je niet zo maar met een kluitje in het riet kon sturen. Als het moest ging ze 's nachts met de politie op pad om de situatie met eigen ogen te bekij ken. Tijdens haar burgemeester schap pleitte ze al voor voldoende NECROLOGIE Jo Niemantsverdriet-Leenheer 1926-2 009 door Melita Lanting politie in Renesse. Ook na haar pensionering bleef ze actief Zo was ze onder meer voorzitter van de Grote of Sint Nicolaaskerk in Brouwershaven. Jo Niemantsver driet was lid van de WD en voor die partij is ze (tot haar benoe ming in Westerschouwen) wet houder geweest in Rozenburg. Ze bezocht tot op het laatst bijeen komsten van 'haar' WD waar ze regelmatig haar stem liet horen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 78