'Rookcafé' krijgt boete van 1200 euro Officiële titel hbo-student Baas snijdt in Rondreizen EGYPTE BOEK ONLINE of bel 0900-9697 is cPm PZC Zaterdag 21 februari 2009 6 Eerste veroordeling sinds invoering rookverbod in horeca. GRONINGEN - De eigenaren van het Groningse café De Kachel moeten een boete van 1200 euro betalen, omdat zij het rookverbod herhaal delijk hebben overtreden. Dat heeft de rechtbank in Groningen gisteren beslist. Zes keer betrapten inspecteurs de caféleiding erop dat ze klanten binnen liet roken. De Kachel moet ook een maand dicht als het rookverbod binnen een jaar weer wordt geschonden. De straf is conform de eis van het Openbaar Ministerie. Het is voor het eerst sinds de invoering van het rookverbod op 1 juli dat een horecazaak voor de rechter is ge sleept. De eigenaren gaan in hoger beroep tegen de uitspraak. Volgens advocaat Manuel Bloch is de minister 'helemaal niet be voegd om een vergaand besluit als het rookverbod uit te vaardigen'. „Het is onrechtmatig", zei hij. Het is algemeen bekend dat de wetgeving is bedoeld om roken en de verkoop van rookwaar terug te dringen, zei de rechter tegen de ca fé-eigenaars. Toen ze in 2005 hun kroeg begonnen, konden ze vol gens de rechtbank weten dat derge lijke regelgeving eraan kwam. Vijf keer kregen de eigenaren van de inspecteurs van de Voedsel en Waren Autoriteit (VWA) een waar schuwing, de zesde keer een pro ces-verbaal. De advocaten van De Kachel stelden dat het café al lang failliet was geweest als de eigena ren zich aan het rookverbod had den gehouden. Het rookverbod veroorzaakt al sinds de invoering onrust onder café-eigenaren. Veel Het Groningse café De Kachel is de eerste kroeg die is beboet voor het overtreden van het rookverbod. De eigenaren gaan in hoger beroep. cafébazen zijn het niet eens met het verbod en vrezen op de fles te gaan. In Groningen hebben een aantal cafés gisteren aangegeven de asbak op tafel te houden. Eigenaar Jeroen Sannes verliet gis termiddag woedend de rechtbank, maar hij zegt de uitspraak wel te begrijpen. „We hebben een wet overtreden en daar geeft de rech ter een- boete voor. Maar wat ik niet begrijp is dat hij zegt dat klei ne cafés die geen ruimte hebben voor een aparte rookruimte, maar moeten uitbreiden of verhuizen. Waar moeten ze dat dan van beta len? Hij heeft geen idee wat er speelt in de horeca", vindt Sannes. Lies van Gennip, directeur van an- ti-rookorganisatie Stivoro, is 'heel gelukkig' met de uitspraak. „Hier mee is heel duidelijk geworden: de wet is de wet." Brancheorganisatie Koninklijke Horeca Nederland vindt dat een kleine groep horeca ondernemers onevenredig wordt gedupeerd door het rookverbod. Besluit Plasterk moet einde maken aan geschil met universiteit. DEN HAAG - Mensen met een hbo-diploma krijgen een officiële titel. Minister Ronald Plasterk van Onderwijs wil voor hen de titels Bachelor of Applied Arts (BAA) en Bachelor of Applied Sciences (BASc) invoeren. Dat heeft hij gisteren bekendge maakt. Op dit moment wordt de term bachelor wel voor opleidin gen aan hogescholen gebruikt maar geldt niet als officiële titel. Het is de bedoeling dat BAA en BASc voor iedereen met een hoge schooldiploma gaat gelden, dus ook voor mensen die jaren gele den zijn afgestudeerd. Met de titels wil Plasterk een ein de maken aan een langlopend con flict tussen het hoger beroepson derwijs (hbo) en de universiteiten. De hogescholen willen dat een hbo-diploma ook een titel ople vert. Afgestudeerden kunnen zo over de grens beter aantonen wat hun papiertje voor waarde heeft. De universiteiten vrezen echter dat hun afstudeertitels worden uit gehold. Plasterk is gevoelig voor dat argu ment en kiest voor verschillende ti tels voor de universiteit en de ho geschool. Hij plaatst daarvoor de internationaal geldende term ap plied (toegepast) in de titel voor het hbo. Voor een universitair di ploma gelden de titel BA en BSc. personeel. De leaseauto moet worden ingeleverd en de telefoonvergoeding verdwijnt. Maar werken moet 'wel een beetje leuk blijven'. door Hans Gerts'en ohan, een medewerker van I een groot mediabedrijf, kreeg I vorige maand een fraai nieuw Imobieltje van zijn werkgever. Die telefoon heeft hij nodig voor zijn werk. „Ik word minstens tien keer per dag gebeld en bel zelf nog veel vaker omdat ik veel on derweg ben. Maar alle kosten bo ven de veertig euro per maand zijn voortaan voor eigen reke ning." Tot voor kort kreeg hij alle kosten van het mobieltje volledig ver goed. „Dit gaat me tientallen eu ro's per maand kosten." Bedrijven snoeien flink op allerlei extraatjes voor personeel die niet in de cao of het arbeidscontract zijn vastgelegd, weet Erik Penten- ga, cao-deskundige van de vakcen trale FNV. Zelf is hij zijn leaseauto al kwijt, net als een stuk of vijftien tot twintig collega-beleidsmede werkers en bestuurders van de vak centrale. „Bijna niemand hier heeft nog een auto van de zaak", zegt hij. Volgens Loek Bosman, belonings- deskundige van de Hay Group, zijn werkgevers vooral sinds het begin van dit jaar de stofkam door allerlei regelingen aan het halen. „In december had ik nog niet de indruk dat dit bij veel bedrijven speelde. Maar sinds januari lijken veel bedrijven echt wakker te zijn geworden en heerst er een gevoel van urgentie als het om het verla gen van kosten gaat." Mans Kuipers, arbeidsvoorwaar- denspecialist van adviesbureau Ernst Young, merkt dat bedrij ven opeens in plaats van twee man nog maar één medewerker naar een symposium sturen. „En ze proberen reiskosten te besparen door meer telefonisch te vergade ren of via videoconferenties." Er wordt volgens hem ook 'aanzien- Prachtige Nijlcruise! Cruise vanaf slechts 649 door Egypte en verwonder u over de talloze bezienswaardigheden! 8 dgn NIJLCRUISE EGYPTE v.a. 649 U vliegt van Amsterdam naar Luxor, waar u inscheept op het 5-sterren schip MS Monte Carlo (of gelijkwaardig) voor een 8-daagse cruise over de Nijl. We raden u zeker aan het optionele excursie-pakket bij te boeken! Wij nemen u dan mee naar o.a. de Vallei der Koningen, Edfu, Aswan, de enorme Highdam en het tempelcomplex van Abu Simbel. Vertrekdata: vr. van 10/4 t/m 23/10. Prijzen zijn p.p. bij 2 pers. Gegarandeerd vertrek op 3-10/4 en 1/5. Zie www.kras.nl/35689 Tot wel 150 in prijs verlaagd! KRAS.NL neemt u vanaf slechts 999 mee langs de highlights van het land van de farao's! 10 dgn HIGHLIGHTS OF EGYPT v.a. 999 Deze reis combineert de wereldstad Cairo met een prachtige cruise over de Nijl. De eerste dagen ontdekt u Cairo, met o.a. het Egyptisch Museum en de piramiden van Gizeh. Vervolgens staat er een cruise per 5-sterren schip op het programma, die u meeneemt langs imposante bouwwerken waaronder de Highdam bij Aswan, tempeleiland Philea, Kom Ombo en de Vallei der Koningen. Vertrekdata: ma. van 20/4 t/m 19/10. Prijzen zijn p.p. bij 2 pers. Gegarandeerd vertrek op 4/5 en 19/10. Zie www.kras.nl/35688 HMÜ waarom zou je verder zoeken Deze zeer complete en topreis laat u het mooiste van Egypte zien! U boekt 'm al vanaf slechts 1099! 15 dgn ROYAL EGYPT v.a. 1099 Genieten van de zon in de populaire badplaats Hurghada aan de Rode Zee. De hoofdstad Cairo is een perfecte uitvalsbasis voor een bezoek aan de wereldberoemde piramides van Gizeh. Een cruise over de langgerekte Nijl doet de vervlogen tijden van farao Ramses herleven... deze rijke geschiedenis is Egypte ten voeten uit! Vertrekdata: vr. van 3/4 t/m 30/10. Prijzen zijn p.p. bij 2 pers. Gega- randeerd vertrek op 3-24/4,1-22/5,9/10. Zie www.kras.nl/35687 Bedrijven halen de stofkam door regelingen voor hun Niet diverse egarandeerde vertrekdata. of ga naar de dichtstbijzijnde Vakantiewinkel van Is-reiZetl of Arke

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 6