Zeeland belang bij een aantrekkelijk centrum 'Nu moet de gemeente regels ook handhaven' POE P, VAN EIJZEREN 5.V. Raad van State tikt Borsele op de vingers over Het Groene Weegje Lewedorp viert alvast feest rond nieuwe Postweg BPZC Zaterdag 21 februari 2009 23 'Laat de ondernemer nou ondernemer zijn en de gemeente zijn eigen 'De gemeente is met het woord uitstallingenbeleid al vanaf het werk doen. Dat is toezicht houden' verkeerde been gestart. Over buitenpresentaties moetje het hebben' Ondernemers in de Coese binnenstad staan weifelend tegenover het nieuwe uitstallingenbeleid. De kaders blijven te strak en het toezicht te gering. door Mieke van der Jagt Dat er een beleid is, vin den de meeste onderne mers in de Goese bin nenstad prima. „Maar het zou eigenlijk een goed beleid moeten zijn." Jaap van Boven van modezaak X-ray in de Papegaai straat ziet in het oude en nieuwe beleid zoveel bepalingen die strij dig zijn met het belang van de on dernemer, dat hij er weinig ver wachtingen van heeft. „Kijk, ik snap best dat ik geen gro te ronde rekken kan neerzetten met kleding eraan. Als er dan men sen in staan te kijken, kan er nie mand de straat meer door. Een beetje ondernemer voelt op z'n klompen dat hij daar ook de klan ten geen plezier mee doet. Dat je daar kaders aan stelt als overheid, is helemaal oké. Maar dan zul je het ook moeten handhaven. Want als mijn buurman een knots van een rek buiten zet, lopen mijn klanten ook gillend de straat uit." Van Boven zou zijn bescheiden rek ook best willen inwisselen voor een bord dat naar zijn winkel verwijst. „Dat hoeft niet in de weg te staan, V f kan plat worden neergezet. Mijn zijn als het winkel zit niet op een zichtlocatie en ook niet in de hoofdroute. Je moet het hebben van je vaste klanten, van mensen die toevallig in je eta lage kijken, maar veel toeristen mis je omdat je niet duidelijk kunt maken dat je iets anders verkoopt dan de rest." De versoepeling van het uitstallin genbeleid zit 'm in een groter op pervlak van de borden, die voortaan ook door andere verko pers van eten en drinken dan de horeca mogen worden geplaatst. In juni, juli en augustus mogen on dernemers voortaan buiten zetten wat ze willen, als het maar niet hinderlijk is. Vergunningen verval len volgend jaar. Han Meerhof, die met zijn verzorg de, maar iets te brede presentatie van bloemen en tuinattributen permanent in overtreding is, zucht nog maar eens diep. „De ge meente start met het woord uit stallingen al helemaal vanaf het beleid is, is prima, maar het een goed beleid was' verkeerde been. Je moet het heb ben over buitenpresentaties. Een uitstalling is inderdaad wat je niet wilt. Maar buiten aan het publiek kunnen tonen wat voor moois je te koop hebt, maakt de stad gezel lig. Een goede ondernemer zal het zicht op zijn zorgvuldig ingerichte etalage niet laten benemen door een rommelige uitstalling." Meerhof stelt vast dat de gemeen te zich nog niet heeft kunnen inle ven in het winkelend publiek. „We gaan niet voor niks graag in Frankrijk op vakantie. Lekker slen teren door de straten en je ogen de kost geven. Goes zou zich dan buiten het zomerseizoen moeten onderscheiden door een grijs gat te worden: onbegrijpelijk!" Zelfheeft Meerhof zitting in de commissie die probeert mee te denken over het beleid in de Goe se binnenstad. „Daar hamer ik al tijd op hetzelfde: laat de onderne mer nou gewoon 7A1) fondernemer zijn J en de gemeente ook zijn eigen werk doen. Na tuurlijk kun je niet iedereen onbeperkt zijn gang laten gaan, zeker niet als de ene on dernemer de andere in zijn belang kan schaden. Daar heb je dan weer toezicht voor, de geëigende taak van de gemeente, die beter niet op de stoel van de ondernemer kan gaan zitten." Als er iemand belang heeft bij een aantrekkelijke binnenstad, vinden Van Boven en Meerhof, dan is het wel de winkelier die er zijn brood wil verdienen. door Harmen van der Werf GOES - Tom Visser, adviseur van de Goese middenstandsorganisatie OOG, had het eind vorig jaar hele maal gehad met de gemeente. „Als het zo moet", zei hij, „kunnen we beter ophouden." Op tafel lag een nieuwe verorde ning voor uitstallingen van winke liers in het centrum van Goes. En die ging OOG veel te ver. Winke liers mochten zelfs 's zomers niet meer alles buiten zetten wat ze wil len. „Terwijl wij het dan van die uitstallingen moeten hebben", kijkt OOG-voorzitter Ron Berks te rug. De harde woorden van Visser sloe gen aan. De verordening verdween van tafel en er volgde weer over leg. Met als resultaat dat de veror dening is aangepast. Berks is tevre den. Winkeliers krijgen nu wel de vrijheid in juni, juli en augustus meer buiten te zetten, als rolstoe lers en hulpdiensten er nog maar voorbij kunnen. En niet alleen ho recabedrijven mogen stoepborden wegzetten om etenswaren aan te prijzen, maar ook 'voedselgerela- teerde' winkels. OOG vindt met de gemeente Goes dat er paal en perk moet worden gesteld aan winkeluitstallingen. „Je had vroeger extreme situaties waar ook andere winkeliers last van had den", zegt Berks. „Dat kan natuur lijk niet." De gemeenteraad beslist binnenkort over de nieuwe veror dening. Die wordt zeker aangeno men. Berks hoopt één ding, dat de gemeente de regels ook goed gaat handhaven. „Je hebt er anders niks aan." Han Meerhof is met zijn iets te brede buitenpresentatie al jaren in overtre ding. foto Willem Mieras door Adri Klinkenberg DEN HAAG - De gemeente Borsele is gisteren door de Raad van State stevig aan de tand gevoeld waar om bestaande rechten op bebou wing door kwekerij Het Groene Weegje in Kwadendamme zijn uit gegumd. Borsele wil geen verdere verstening in de omgeving van de Aalweg in Kwadendamme waar de kwekerij zit. „De gemeente mag best een bouw- rlok schrappen, maar dan moet er voor de ondernemer wel geld op „afel komen", stelde staatsraad Jan Kees Bartel. In 2007 liet de Raad van State al weten dat Het Groene Weegje is benadeeld. In het nieu- ve bestemmingsplan, waarover gis- eren werd geprocedeerd, heeft de iemeente de bestaande bouwrech ten van de kwekerij weer zonder compensatie ingeperkt. Bartel: „U heeft gewoon geen zin gehad onze uitspraak uit 2007 uit te voeren." Na lang aandringen zei de woord voerder van Borsele schoorvoe tend dat 'als het nodig is' de zaak wordt rechtgetrokken. Protest was er ook van inwoners van Nisse, die zich verzetten tegen de aanleg van een fietspad langs de Drieweg, naar 's-Gravenpolder. „Waarom moet dat pad over onze grond komen, terwijl aan de ande re kant van de weg volop ruimte is?", sprak mevrouw Boonman. „We moeten straks met onze zwa re voertuigen het fietspad kruisen om onze huiskavel te bereiken. Is dat verkeersveilig?" Uitspraak binnen enkele weken. LEWEDORP - Helemaal klaar is de Postweg door Lewedorp nog niet, maar vandaag om 13.00 uur is het al wel feest. Provinciaal bestuurder Toine Poppelaars opent het ver nieuwde centrum van Lewedorp 'op spectaculaire wijze'. Hij doet dat voordat de carnavalsoptocht be gint, onder het motto 'Me tumme- re an de weg'. Bouwgroep The Next Generation heeft bewoners opgeroepen een naam te beden ken voor de brug over de nieuwe vijver aan de Postweg. Wethouder Mart de Bruijne is gevraagd mee te jureren én een naambordje op de brug te sponsoren. Hij wil dat wel, op één voorwaarde: „De nieuwe naam moet een blijvertje zijn." MECHANISATIE- CONSTRUCTIE- EN INSTALLATIEBEDRIJF 5, 6 en 7 maart organiseren wij open dagen ter gele genheid van de opening van ons nieuwe pand en de renovatie van ons bestaande pand. Tijdens deze dagen zullen er onder andere presentaties plaats hebben van: RTK GPS - tractorbesturing, 3D constructietekenen, lassen, HD plasmasnijden, hard-verspanen en voor lichting over warmtepompinstallaties voor verwar ming van huizen/bedrijfsruimtes. Wij begroeten u graag op 5 maart van 13.00 tot 21.30, 6 maart van 10.00 tot 21.30 of 7 maart van 10.00 tot 15.00. Voor meer informatie, een routebeschrijving en het complete programma: kijk op onze website: www.vaneijzeren.nl QysteibuigZI «Ss PZ Borsscto Te!. (0113)3520.10 Fax: (01131352259 Email: infoövnneizcren nl Interne;; www, vtincij;,oren.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 51