rust brengen Beslissingen vliegveld Vragenlijst over recht patiënten Handicap Gevlucht voor het carnaval Bekijk de video van 0 0 £- prins Michelangelo I. Lees de dagelijkse afleveringen in het weblog van Prins Carnaval. y mm* tew www.pzc.nl/carnaval Z' PZC Zaterdag 21 februari 2009 3 COMMENTAAR De toezichthouders van de ziekenhuizen in Vlissingen en Goes, Dick van Muiswinkel en Lieuwe Rienstra, blijven verbazen. Eerst laten ze de directeuren Hans Simons en Rob Zomer veel te lang bungelen. En nu die weg zijn, halen zij Pieter Vierhout van stal. Hij is uitgerekend de man die in Zeeland wordt gezien als aanstichter van veel ellende. Met zijn plan voor één centrum voor topklinische zorg naast drie hoofdziekenhuizen én verschillende poliklinieken zette Vierhout de discussie vijf jaar geleden op het verkeerde spoor. Daarna kwam het niet meer goed. Zeker niet nadat de strijd losbrandde over de locatie van het enige échte ziekenhuis dat uiteindelijk in de mooie plannen overbleef Vierhout heeft heel wat in zijn mars. Hij bracht bijvoorbeeld het Albert Schweitzer ziekenhuis in Dordrecht op orde. Hij lijkt nu aan te sturen op een compromis voor het ziekenhuis op Walcheren. Dat mag zo zijn. Maar voor veel Zeeuwen is hij het .symbool van een ongewenste ontwikkeling. Vierhout begint hier dus met een stevige handicap. Uitkomst onderzoek als advies aan minister Ab Klink gestuurd. GOES - Patiëntenorganisatie het Klaverblad doet via het internet onderzoek naar patiëntenrechten. Bezoekers van de website www.klaverbladzeeland.nl kun nen daar een vragenlijst invullen. Zowel (potentiële) patiënten als zorgverleners (bijvoorbeeld huis artsen, verpleegkundigen, fysiothe rapeuten) kunnen de vragen be antwoorden. De vragen gaan bijvoorbeeld over het verkrijgen van informatie, het recht op privacy, het recht op vrije keuze, over overleg tussen zorgver leners en over de afhandeling van klachten. Het onderzoek loopt lan delijk, het Klaverblad zorgt voor de Zeeuwse gegevens en de Neder landse Patiënten Consumenten Fe deratie (NPCF) verzamelt alle gege vens. Alle ervaringen van de men sen die de vragenlijst hebben inge vuld, worden gebundeld en ver werkt tot een advies aan de minis ter, die aan een nieuwe wet over patiëntenrechten werkt. De vra genlijst kan nog tot en met 8 maart worden ingevuld. Op 8 april is er in het provinciehuis een de bat over de rechten van patiënten. Wie geen internet heeft, kan van maandag tot en met vrijdag tussen 9.00 en 13.00 uur bellen met Zorg- info KLaverblad Zeeland op tele foonnummer 0113-212783. maanden een discussie met de be volking in de Zeeuwse Biblio theek. Het gaat mij niet om macht, het gaat niet om 'kampen', het gaat erom dat we uit die spi raal komen. Mensen zijn angstig en argwanend en het is de bedoe ling dat dat anders wordt." Interim-ziekenhuisbestuurder Pie ter Vierhout wil in discussie met de Walcherse bevolking. Daar naast wil hij het vertrouwen van het personeel herstellen. Voor het ziekenhuis in Goes wordt gezocht naar een financieel specialist, zegt Vierhout. „Ik ben een man van de inhoud, we heb ben iemand nodig die heel goed is in de financiële wereld." Vierhout (63) is opgeleid als chi rurg. In 1997 werd hij hoogleraar geneeskunde en management aan de Universiteit Twente. Hij is voor zitter geweest van de vereniging van medisch specialisten en inte rim-bestuurder bij het Albert Sch weitzer ziekenhuis in Dordrecht. MIDDELBURG - De provincie Zee land en niet het ministerie van Verkeer neemt in de loop van dit jaar of uiterlijk 2010 een beslissing over een aantal ontwikkelingen rond het vliegveld midden-Zee land. Het gaat om het toestaan van vluchten met een gyrokopter, uit breiding van het aantal helikopter- vluchten van vier- naar achthon derd en het aanbrengen van een lichte baanverharding. Overigens wordt wel besloten in lijn met het beleid van het ministerie. De provincie Zeeland wordt name lijk onderdeel van een proef waar bij het er om gaat dat de besluit vorming over kleine vliegvelden wordt overgeheveld van het minis terie naar de provincies. Dat zal naar verwachting voor Zeeland op 1 juli van dit jaar beginnen. Dan wordt de provincie het bevoegd ge zag voor alle luchtvaartvergunnin gen en -ontheffingen, luist het feit dat de drie aanvragen van vliegveld midden-Zeeland er liggen, heeft er toe geleid dat de provincie Zeeland is uitgekozen voor de proef Voor Mario Louwrenssen uit Oss hoeft die carnaval niet meer. Sinds een jaar of zeven is de lol er voor hem en zijn gezin (echtgenote Ingrid, zoontje Mitchel en Switch de hond) vanaf en.gaan ze liever op vakantie. Steeds weer ergens anders naar toe. Soms naar het buitenland en dit keer lekker uitwaaien in Zeeland. „We zijn met z'n vieren. Oma is ook mee", vertelt de Brabander. „Daarom zitten we ook hier. Ze durft niet te vliegen." Niet dat ze een uitgesproken hekel hebben aan het zottenfeest, verklaart Mario. „Het is gewoon niet meer zo gezellig als het eerst was. Heel veel mensen gaan op vakantie, dus is het minder druk. Er wordt tegenwoordig ook veel vaker gevochten door gasten die niet tegen drank kunnen. Verder is het mij te duur allemaal. Zeker wanneer je met een gezin gaat carnavallen. Twee honderd euro per dag ben je zo kwijt per persoon. Voor dat geld zit je een weekje op de Canarische Eilanden." foto Willem Mieras Demi, Robin (willen liever niet op de foto) en Jelle van der Coer uit het Bra bantse Zeeland hebben vrijdag op school nog gefeest, maar 's middags stond de auto klaar om af te reizen naar bungalowpark De Banjaard bij Kam perland. Alleen met moeder Petra welteverstaan. Pa komt vandaag pas. Hij moest nog werken in de eigen bakkerij. Maar dan gaat de tent ook tot en met dinsdag dicht. Wat ze dan de komende dagen moeten eten in het dorp? „De mensen leggen een voorraadje aan, voor in de vriezer. En veel van onze klanten zijn op vakantie." Carnaval is aan de ouders niet besteed, vertelt Petra. „We werken het hele jaar hard en willen ook wel eens rust. Op andere dagen komt het er niet van, dus dit is dan een mooie gelegen heid. De twee meiden en zoon Jelle denken daar toch iets anders over. Hoe wel, als ze zelf mochten kiezen...? „Kan ik niet", zeggen de jongste twee. Demi is uitgekiender: „Carnaval op vakantie!" foto Willem Mieras Vastenaovondjargon Alaaf. Carnavalsgrpet, liefst tweetonig geroepen met de klemtoon op 'aafVolgens de Keulse of Rijnlandse carnavals traditie een samentrekking van 'allen ave', vrij naar'de Romein se groet. Buutreedner. Ook wel 'ton- proater'. Eens per jaar mocht de gewone man de bestuurde- ren van onder uit het vat ge ven, oftewel ongezouten de waarheid zeggen, tot vermaak van het gemene volk. Zoals ooit de hofnar de enige was die de draak mocht steken met de koning. t» Boerenbruiloft. Paar in boeren- klederdracht wordt voor de duur van carnaval in de onecht verbonden. Restant van de hei dense vruchtbaarheidsrite bij het aanbreken van de lente. Carnaval. Heeft volgens geleer den z'n oorsprong in Latijns 'Carne vale' (vlees vaarwel) als verwijzing naar de laatste uit spatting voor de veeftigdaagse vastentijd tot Pasen. Dansmeriekes. Schalks mar cherende meisjes, stammend uit een bespotting van het Prui sisch militarisme. Dweilen. Deinend en zingend van café naar café trekken. Leuren. Maandagse gewoonte om het biergeld weer aan te vullen door wat te verkopen: borrels, een hartig visje of car navaleske versiersels, als het maar leutig aan de man ge bracht wordt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 3