Blind spart geregeld met Van Basten Vijfde functie bij Ajax PZC Zaterdag 21 februari 2009 37 Mening van manager technische zaken is belangrijk bij Ajax. door Dick Sintenie AMSTERDAM - Danny Blind is ma nager technische zaken bij Ajax. Hij faciliteert hoofdtrainer Marco van Basten, die de voetbalbaas is in de Arena. Blind: „Als mijn in put gewenst is, ben ik er. Maar mijn taken en verantwoordelijkhe den zijn duidelijk." Er is net weer een transferperiode af gesloten. Tevreden? „Redelijk. Voor Dennis Romme- dahl en John Goossens hebben we een oplossing gevonden. Zij spelen nu voor NEC. Rommedahl is verhuurd. Goossens is verkocht, maar voor hem hebben we een te rugkoopregeling gesloten met NEC. Net als voor Rydell Poepon, die nu bij Sparta speelt. Als die jongens zich goed ontwikkelen en wij zouden ze terug willen halen naar Ajax, hebben wij het eerste recht op koop voor een vastge steld bedrag." Welke spelers hadden jullie zelf nog op een verlanglijstje staan? „Rob Wielaert, en hij is gekomen. Eljero Elia wilden we ook graag halen, maar dat is niet gelukt. Ver volgens heeft Marco van Basten ge zegd dat hij met deze groep het seizoen afmaakt." Hoe is je werkrelatie met Van Bas ten? „Wij sparren geregeld, zitten elke week bij elkaar voor structureel overleg. Met Marco kun je uitste kend discussiëren over voetbalza ken. Dat doet hij niet alleen met mij, maar ook met zijn assistenten lohn van 't Schip en Rob Witsch- ge. Soms laat hij zich overtuigen en stelt hij zijn standpunt bij, soms blijft hij bij zijn eigen idee ën. Met elkaar kom je tot een be paald inzicht." Zo'n periode met drie nederlagen en een gelijkspel, kun je daarin iets voor de trainer betekenen? „Niet specifiek. Je praat even met elkaar na de wedstrijd, maar vanwege de teleurstelling is het daar eigenlijk niet het moment voor." Jij had als trainer van Ajax Martin van Geel als technisch directeur boven je. Nu ben jij meer de rech terhand van de trainer. Hoe voelt dat? „Voor dat model is bewust geko zen. Als mijn input gewenst is, ben ik er, maar mijn taken en ver antwoordelijkheden zijn duide lijk. Mijn mening doet er wel toe, ik ben onderdeel van het team. Maar ik weet mijn rol. Afstand is een koud woord, want ik loop zonder gêne de kamer van de trai ners binnen als het nodig is. Ze ge ven mij en anderen de indruk dat we dat moeten blijven doen. Deze staf is ontzettend toegankelijk. Waar ik denk: hier moeten jullie het met elkaar doen, ben ik er niet." Jullie vormen een team? „We zijn samen iets aan het doen. Iedereen is bezig met het resultaat van het eerste elftal. Als dat resul taat goed is, hebben we daar alle maal een bijdrage aan geleverd. Nu staan we derde, twaalf punten achter AZ, dat doen we ook sa men." Rik van den Boog (algemeen direc teur) heeft gesproken met Van Bas ten over zijn manier van leiding ge ven. Van Basten zegt nu dat hij zich meer moet verplaatsen in zijn spe lers. Negen van de tien trainers zou den daar niet zo openhartig over zijn. „Nee, en dat komt uit hem zelf Niemand heeft gezegd wat wel en niet naar buiten zou worden ge bracht uit die gesprekken. Marco is daar heel open in, geestelijk on afhankelijk." Hoe dicht zit jij op het team en het teamproces? Maar ik weet niet of het structu reel mis is. We hebben vier spe lers met een hamstringblessure ge had. Toevallig vier nieuwelingen: Miralem Sulejmani, Oleguer, Da- rio Cvitanich en Eyong Enoh. Die laatste twee zijn nu weer gebles seerd. We hebben gesproken over het feit dat we in samenwerking met de medische staf preventieve maatregelen moeten nemen om blessures bij deze twee spelers in de toekomst te voorkomen." Sulejmani heeft zestien miljoen euro gekost. Dat is een forse investering. Baart het zorgen hoe hij zich tot op heden manifesteert? „Nee, omdat hij voor zichzelf de norm heeft gezet bij Heerenveen Hoewel de wortels van Danny Blind in Oost-Souburg (RCS) en Rotterdam (Sparta) liggen, is hij inmiddeis vergroeid met Ajax. Momenteel is hij al aan zijn vijfde functie bezig bij de Amsterdamse club. huidige staat van Ajax? „Van Basten heeft al vaak gezegd: we hebben een ontzettend jonge ploeg. Negentig procent is onder de 22 jaar, schat ik. Dan ben je niet evenwichtig. Dat de potentie er is, daarvan zijn we overtuigd. Maar kwaliteit zit niet alleen in je benen, maar ook in je hoofd. En het hoofd van een voetballer gaat vaak beter functioneren naarmate hij ouder wordt. In die laatste cate gorie hebben we niet veel spe lers." Wielaert is daarvoor aangetrokken, maar voor hem is dit verschrikkelijk binnenkomen. „]e moet het voor hem positief vertalen. Hij maakt op dertigjarige periode functie 1986-1999 speler 2000-2004 trainer A-junioren 2003-2005 hoofd opleidingen 2005-2006 hoofdtrainer 2008-heden technisch manager „Daar zit ik te weinig op, maar mijn rol is niet primair het eerste elftal. Ik zou graag wat meer trai ningen willen zien, maar ik kom er niet aan toe." Ajax heeft in het begin van het sei zoen veel blessures gehad en nu is dat aantal opnieuw opgelopen tot elf. Hoe kan dat? „Als zaken structureel mis zijn, kun je daar de vinger op leggen. en in een behoorlijk aantal duels heeft laten zien welke potentie hij heeft. Maar hij is twintig jaar en maakt nu een sprongetje van subtop naar top, in alle facetten. Uiteraard hoopt en verwacht het publiek, en wij ook, dat hij de lijn kan voortzetten, maar hij is een jonge speler en heeft wat tijd no dig." Is Sulejmani representatief voor de Willem Adriaansens bron Rudy Boogert leeftijd een prima transfer. Hij moet niet te veel nadenken over wat er nu gebeurt, maar zich fo cussen op de doelen: in elk geval voorronde Champions League ha len en zoveel mogelijk duels win nen." Wat bevalt jou aan Ajax? „Het is niet aan mij om naar bui ten toe over spelers te spreken. Ik vind wel dat we heel veel kwali teit hebben, maar dat moet wor den vertaald naar teamprestaties. Het is een geruststellende gedach te dat het vrijwel allemaal jonge spelers zijn met langlopende con tracten. Ze kunnen beter worden en dus ook meer waard. Maar die langlopende contracten zijn toch ook bedoeld om de groep wat lan ger bij elkaar te houden. Het ligt eraan wat we daar met elkaar uit halen. De laatste weken is het wis selvallig. Tegen NEC (2-4-winst) stond er een team. De nederlagen tegen FC Groningen en Heeren veen waren niet te wijten aan de teamprestatie. Jammer dat de indi viduele kwaliteiten in die duels dan niet de doorslag gaven, zoals tegen NEC." Hoe verklaar jij de 4-1-nederlaag te gen Vitesse „Als de vorm er niet is, is het be langrijk dat je zoveel mogelijk de dingen blijft doen die je moet doen. Maar in die wedstrijd zag je heel veel spelers afwijken van hun patroon, hun taken verwaarlozen. Als je niet je normale niveau haalt, maar geen rare dingen doet, kun je nog best aardige resultaten halen." Zoals AZ? „Bij AZ zie ik toch een aantal spe lers dat, ondanks hun jonge leef tijd, toch weet hoe een team moet functioneren en wat een wed strijd nodig heeft om het resultaat te beïnvloeden. Daarbij speelt die ploeg vanuit een iets afwachtende houding en dat is gemakkelijker en minder kwetsbaar." Wat kunnen we van Van Basten ver wachten als trainer? „Wat hij nu doet, is een groot ver schil met zijn werk bij het Neder lands elftal. Marco moet nu procés sen in met spelers: begeleiden, val len,- opstaan, prikkelen, schoffe ren. Daarvan zie je pas veel later het rendement. Ik vind dat Marco goed kan luisteren naar én praten met spelers. Hij is goed geïnfor meerd over wat zich afspeelt rond om het elftal, rondom het voetbal in zijn algemeenheid, maar ook rondom zijn spelers. Dat is heel belangrijk tegenwoordig." Sulejmani woont samen in een ap partement met Darko Bodul, spits van het tweede elftal. De één is twin tig, de ander negentien. Wat vinden jullie daarvan? „Het schijnt dat Bodul goed kan koken. Maar zonder gekheid: na tuurlijk houden we dat goed in de gaten. En als er aanleiding is om te praten, of in te grijpen, doen we dat ook." Dat na het vertrek van Klaas-Jan Huntelaar geen tweede spits is geko men, betekent dat er vertrouwen is in Bodul? „Marco zegt dat Luis Suarez een goede tweede keus is achter Cvita nich. Er waren nog twee andere mogelijkheden: of we hadden een totaal ander type spits gehaald, complementair aan Cvitanich. Of een jonge spits die op termijn mis schien weer de vervanger kan zijn van Cvitanich. En die moet dan ook beter kunnen worden dan de jonge jongens die we zelf al in huis hebben, zoals Bodul en Geof frey Castillion. Er zijn namen ge noemd, er zijn spelers bekeken, maar we kwamen tot de conclusie dat we het niet moesten doen." Danny Blind: „Kwaliteit zit niet alleen in je benen, maar ook in je hoofd. En het hoofd van een voetballer gaat vaak beter functioneren naarmate hij ouder wordt." foto Ron Pichel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 39