'Achterdeur naar Europa staat nog open' PZC 35 Glamourboy Spits Roy Makaay ziet Feyenoord nog wel opkrabbelen. door Barry van der Hooft ROTTERDAM - De spits voor wie scoren een vanzelfsprekendheid leek, dook de laatste weken steeds minder op voor het vijandelijke doel. Roy Makaay roeide tegen Ajax als veredelde linksback een bal naar voren en gooide er tegen FC Groningen vol overgave een sli ding uit. Moet de sluipschutter van weleer ineens hartstochtelijk mee verdedigen van zijn trainer? „Nee", zegt Makaay gedecideerd. „Dat komt uit mezelf. Het hoort er op dit nïoment even bij." Hij doelt op de precaire situatie waarin Feyenoord zich nog steeds bevindt. Een blik op de ranglijst doet in Rotterdam pijn aan de ogen, want de twaalfde plaats is een topclub onwaardig. Elf wed strijden heeft Feyenoord nog om het seizoen van enige glans te voor zien. Makaay oogt onverstoorbaar als altijd en heeft het gevoel dat er betere tijden aankomen. „De ach terdeur naar Europees voetbal staat nog steeds open", weet de spits. „De play-offs vind ik hele maal niks, maar die kunnen ons dit seizoen nog wel goed uitko men. Ik zeg niet dat we het halen, maar ik weet wel dat we er nu qua personele bezetting beter voor staan dan de afgelopen weken. Als wij een serie neer kunnen zetten, wil ik het nog wel eens zien." Afgelopen zondag kwam hij tegen Ajax nauwelijks in scoringspositie, zoals hem dat dit seizoen vaker is overkomen. „Ik heb me in het veld wel eens eenzaam gevoeld. We creëerden moeilijk kansen, ook omdat de tegenstander zich goed op ons had ingesteld. Iedereen kent mijn kwaliteiten. Ik ben niet iemand die alleen maar in de punt van de aanval blijft hangen. Ik wil me ook eens terug laten zakken, in de bal komen. Alleen ligt het dan aan de spelers om mij heen hoe het verder wordt ingevuld." Als bliksemafleider voor Makaay haalde Feyenoord afgelopen zo Yvonne Wisse neemt geen risico's in aanloop naar EK Zaterdag 21 februari 2009 Tip? sport@pzc.nl Roy Makaay is niet van plan Feyenoord na dit seizoen te verlaten. „Ik ben niet voor niets na tien jaar terug naar Nederland gekomen." foto Robert Vos/ANP mer Jon Dahl Tomasson binnen. Door blessures heeft het duo pas een handvol wedstrijden samen kunnen spelen. Het is een gegeven waar Makaay van baalt. „Toen Jon naar hier kwam dacht ik: 'Dat kan wel eens mooi worden'. Er was meteen een klik tussen ons, alleen hebben we dat door blessures nog niet vaak kunnen laten zien. Jon is niet alleen voor mij, maar voor het hele elftal een belangrijke speler. Hij kan de rol als nummer tien perfect invullen. Op gevoel, omdat hij geen spits, maar ook geen mid denvelder is." In de zomer van 2007 was Makaay één van de aan kopen waarmee Feyenoord de vol gende stap wilde zetten. Twintig maanden verder is van de mooie plannen bijzonder weinig terecht gekomen. Toch overweegt Makaay niet om aan het eind van dit sei zoen te vertrekken. „Ik ben niet Roy Makaay ziet de selectie van Feyenoord steeds completer worden. De trainer krijgt meer keus. Daar wordt het elftal alleen maar beter van. voor niets na tien jaar terug naar Nederland gekomen. En ik ben ook niet iemand die na een min der jaar wegloopt. Zo zit ik niet in elkaar. Met de aanstelling van Ma rio Been en Leo Beenhakker is er duidelijkheid gekomen en dat zorgt meteen ook voor rust." Zijn contract loopt medio 2010 af en dan is Makaay 35. Hij kijkt al voorzichtig vooruit en bekent in de toekomst best als jeugdtrainer aan de slag te willen bij Feye noord. Voor het zover is, wil hij nog van waarde zijn voor Feyenoord. „Ik vind het moeilijk om vooruit te kij ken naar de laatste maanden van dit seizoen. Natuurlijk wil ik sco ren, want dat blijft het mooiste wat er is. Maar de resultaten van het team staan nog steeds voorop. De selectie wordt steeds comple ter, we gaan richting een vertrouw de situatie, de trainer krijgt meer keus. Daar wordt het elftal alleen maar beter van." pagina 39: Uefa geeft Feyenoord boete van 50.000 euro Danny Blind overlegt bij Ajax elke week mét Marco van Basten We worden gescheiden door een dranghek, dat eigenlijk overbo dig is. Maar regels zijn regels, en dus staat hij in de zone voor de voetballers en ik een halve meter van hem verwij derd. Het is juni 2007, de zon schijnt uit bundig en weerkaatst op zijn gouden tan den. In Langezwaag, een dorpje in Fries land dat je alleen met een vergrootglas kunt vinden, laat hij desgevraagd de vele tatoeages op zijn lichaam zien en legt uit wat de betekenis ervan is. De woorden rol len over zijn lippen. Snel en onbevangen, zoals hij ook voetbalt. Met die stijl heeft hij het publiek veroverd. Zijn sterrenstatus groeit en de coach waar hij zo'n innige band mee heeft geniet van een afstandje. Hij wil hem af en toe afremmen, want de trainer is bang dat de aandacht van de bo ze buitenwereld ten koste zal gaan van zijn prestaties. De bezorgdheid valt te be grijpen, want die ruwe diamant lijkt mak kelijk te beïnvloeden. Toch halen ze de fi nale, die in Groningen wordt gespeeld. Onderweg naar de Euroborg stop ik bij een tankstation. Op de enorme parkeer plaats erachter staan vijf auto's dicht bij el kaar, met een grote groep Surinamers er omheen. Ik ontdek zijn vader, zijn moe der is er ook en vanzelfsprekend tante He len. Zij kan zo heerlijk koken, heeft hij ver teld, maar ze zijn nu met z'n allen op weg naar het noorden omdat hij zo lekker kan voetballen. Hij moet de druk voelen, maar schudt de bewegingen, demarrages en voorzetten zonder enig spoor van twijfel uit zijn heupen, benen en linkervoet, jong Oranje heerst en wordt voor de tweede keer Europees kampioen, met hem als één van de uitblinkers. Chelsea wil hem heb ben, Real Madrid brengt een bod uit. Zijn wereld staat op zijn kop. Op de Open Dag van zijn eigen club wordt, hij uitgeflo ten door de fans. Aan de telefoon klinkt hij die avond verbitterd en terneergesla gen. Hij dreigt even later met een arbitragé- zaak, om weg te komen bij Feyenoord. De gang naar de rechter komt er niet, omdat zijn overgang naar de hoofdstad van Span je alsnog wordt afgerond. De kassa rinkelt, het Bernabeu is zijn nieuwe thuis. En voor een ventje van twintig begint hij daar ook best aardig. Maar het lekkere ge voel verdwijnt, als de fans van Real hem niet meer pruimen. Hij wordt uitgefloten en vraagt zijn trainer om even niet meer te worden geselecteerd. Zoals die oude, er varen Foppe dat na het olympisch toer nooi ook niet meer heeft gedaan. Ze zijn geen vrienden meer, het imago van de jon ge belofte loopt een nieuwe deuk op. En dan bekent hij wel eens met een psycho loog te willen praten. De ontwapenende kerel met de gulle lach is getransformeerd tot een onzekere, ge krenkte voetballer, wiens heupen, benen en voeten niet meer op de automatische piloot doen wat hij zo goed kan. Of is het kon? Zijn toekomst is in nevelen gehuld, een vervolg bij Real lijkt uitgesloten. Mis schien is hij volgend jaar wel een huurling van AZ en kan hij in de Champions Lea gue zijn ritme hervinden. De mensen die nu om hem lachen, kan hij dan de mond snoeren. En als hij weer flitst aan de linker kant, willen ze allemaal dat ene ontbreken de voetbalplaatje. Van de goedlachse Royston-Drenthe, met glimmende gouden tanden. Barry van der Hooft

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 37