Lange Jan herleven I 1 Campagne wijst op open parkeerkelders Noodpakketten via Vlissings bedrijf naar de klanten oude stad herdenking PvE P. VAN EIJZEREN B.V. Arnemuidenaar krijgt taakstraf deGOUDEN High tea w PZC Zaterdag 21 februari 2009 23 Van dit gebied resten alleen nog geheugenflarden. Ik wil proberen daar samenhang in te krijgen om ze voor het nageslacht te bewaren ren van toen weer ruikt en de klok van de Lange Jan hoort luiden. Om de reconstructie zo 'echt' mo gelijk te maken, zet hij zijn driedi mensionale plattegrond om in vir tual reality. Gebouwen krijgen oor spronkelijke maten en gevels wor den met foto's bekleed. Het zal een jaar geleden zijn dat De Jong met een afbeelding van een oude ets van Louis Heijmans aan de voet van de Lange lan stond te turen. Die hing bij zijn oma thuis aan de muur. „Ik wist wel dat er na het bombarde ment veel veran derd was. Mijn moeder had al ge zegd dat het huis er niet meer was." Teleurgesteld stelde hij vast dat zelfs het oude stratenpatroon was verdwenen. „Toen ontstond bij mij het idee om dat gebied te re construeren. Ik wilde weten hoe het in elkaar heeft gezeten." De Jong woont in Amsterdam, heeft een architectenbureau in Utrecht en groeide op in Friesland. Toch stort hij zich nu gepassio neerd op de historie van Middel burg. Zo nauwgezet, dat het Zeeuws Archief, de gemeente en de PZC al interesse hebben ge toond in zijn onderzoek. De Am sterdammer vindt het een hele eer, dat hij iets kan betekenen voor de mensen die het oude Middelburg nog hebben meegemaakt en voor toekomstige generaties. „Maar ei genlijk doe ik dit onderzoek uit in- er woonden en werkten. Een ambi tieus plan waarbij het publiek na drukkelijk betrokken zal worden. Dit initiatief sluit aan bij een nog veelomvattender project Het Verge ten Bombardement dat geleid wordt door historicus Peter Sijnke van het Zeeuws Archief wie een voorproefje wil nemen kan kijken op de website van Lukas de jong: www.lukasdejong.nl MIDDELBURG - De 34-jarige Arne muidenaar die op 20 augustus dronken het jop in Heinkenszand binnenstapte had daar - gezien zijn leeftijd - niets te zoeken. Ster ker nog, de gemeente Borsele had het hem ook verboden. Toen enke le aanwezige jongeren hem dan ook verzochten weg te gaan, voel de hij zich uitgedaagd. Een van de jongens kreeg een trap in de maag en een ander een trap in het kruis. „Ik heb me een beetje laten gaan", verontschuldigde hij zich gisteren bij de politierechter in Middel burg. Al met al kwam zijn actie hem toch op een taakstraf van veertig uur te staan. Daarnaast moet hij 28 uur deelnemen aan het project alcoholdelinquentie. teresse." Geheugenflarden. Dat is alles wat volgens De long is overge bleven van het levendige buurtje aan de voet van de Middelburgse toren. Met hulp van (oud-)Middel- burgers hoopt hij foto's en verha len over de Groenmarkt, Kapoen straat, De Wal, Koorkerkhof en omgeving te verzamelen. „Het is nog niet te laat. Nu leven er nog mensen die herinneringen hebben aan dit stadsgedeelte." Door sa- 'Door de geur van overgekookte melk, noemden ze de Kapoenstraat ook wel het 'melkoverkookstraatje' menhang te brengen in al die losse flarden, wil hij een beeld schetsen van de wijk waar zijn overgrootva der brood bakte. Abraham van Dijk leefde van 1874 tot 1954 en had een ktéine bakkerij in de Kapoenstraat. Een straatje van amper vijftig meter lang. In een buurt vol bedrijvigheid. „Je had er niet alleen winkels, er wer den ook brandstoffen verkocht. Te genover de bakkerij was een melk- pasteuriseerderij. Er hing de geur van overgekookte melk. Ze noem den de Kapoenstraat ook wel het 'melkoverkookstraatje'." De achterkleinzoon van Van Dijk sprak al met een paar mensen die de bakker of de buurt nog hebben gekend. Regelmatig bekruipt hem het gevoel alsof hij in een soort se cond world leeft. Die van de chique Reacties zijn welkom via Groenmarkt met zijn directeuren lukasdejong@hetnet.nl en rechtsgeleerden tot het Kapoen straatje waar Van Dijk achter zijn stoffige oven stond. Hij stookte houtzaagsel. „Op een gegeven mo ment ben je in een andere wereld. Dan kén je al die winkeltjes. Het gaat steeds meer leven. Er heerste een benauwende hiërarchie: wie voor een dubbeltje was geboren, werd geen kwartje." De Jong beschrijft zijn overgrootva der als een arme, maar blijmoedige bakker. „Hij was een eschatologisch christen. Een man die de bakkerij niet zo belangrijk vond, maar zich veel meer bezighield met de men sen om zich heen. Hij had in zijn bakkerskar drie vakken: een voor het gewone brood, een voor klein goed en een voor het Brood des Le vens. Dat laatste vak lag vol met evangelisatieboekjes." Van Dijk zal het niet heel erg ge vonden hebben dat de bakkerij in vlammen opging, vermoedt De Jong. „Uit een begrafenisrede blijkt dat hij met zijn hoofd al in de nieu we wereld was. Hij heeft de brood- kar en het bakken niet gemist. Tra gisch kun je zijn levensloop niet noemen. Hij zou nooit geworden zijn wie hij was als - zoals hij het zelf uitdrukte - de drukking der melk geen boter had voortge bracht." Lukas de Jong is begonnen met het digitaal nabouwen van zijn overgrootvader aan de hand van foto's en een kadastrale MIDDELBURG - De gemeente Mid delburg begint donderdag 26 fe bruari een campagne om bezoe kers van uitgaansgelegenheden in de stad te wijzen op de 24-uurs openstelling van de parkeergara ges. Vanaf donderdag worden posters opgehangen in restaurants, cafés en disco's en in de schouwburg. Er zijn vier verschillende posters. 'Niet meer nodig!' staat er steeds op te lezen, na een zinnetje over eerder weggaan omdat de parkeer garage anders gesloten is. De parkeergarages in de Middel burgse binnenstad zijn al vanaf be gin dit jaar zeven dagen in de week 24 uur per dag open. Er moet betaald worden op maandag tot en met zaterdag van 8.00 tot 18.00 uur en op donderdagavond van 18.00 tot 21.00 uur. Buiten de ze tijden is parkeren in de garages gratis. Het tarief in de parkeergara ges in het centrum is 1 euro per uur; in de garage aan de Kanaal- weg 0,75 per uur. De gemeente vfil parkeren in de kelders bevorderen. Als toeristen hun auto's stallen in de garages, blijft er op straat meer ruimte over voor de auto's van be woners, zegt de gemeente. De nieuwe parkeertarieven op straat zijn dan ook hoger dan die in de kelders. Deze tarieven (1,40 en 1,80 euro) worden in de loop van dit jaar gefaseerd ingevoerd. Ouslenbu-g2l 4454 PZ Borssele Tel. (0113)352040 Po» (0113) 352259 Email- intoOvaneijM/En.nl Internal. Vi MECHANISATIE- CONSTRUCTIE- EN INSTALLATIEBEDRIJF 5, 6 en 7 maart organiseren wij open dagen ter gele genheid van de opening van ons nieuwe pand en de renovatie van ons bestaande pand. Tijdens deze dagen zullen er onder andere presentaties plaats hebben van: RTK GPS - tractorbesturing, 3D constructietekenen, lassen, HD plasmasnijden, hard-verspanen en voor lichting over warmtepompinstallaties voor verwar ming van huizen/bedrijfsruimtes. Wij begroeten u graag op 5 maart van 13.00 tot 21.30, 6 maart van 10.00 tot 21.30 of 7 maart van 10.00 tot 15.00. Voor meer informatie, een routebeschrijving en het complete programma: kijk op onze website: www.vaneijzeren.nl Speluitleen 't Fort extra open in vakantie VLISSINGEN - Speluitleen 't Fort in Vlissingen is in de voorjaarsvakan tie extra geopend. Op woensdag 25 en vrijdag 27 februari is 't Fort open van 11.00 tot 16.00 uur. Op deze dagen worden spelletjes ge daan voor kinderen tussen vijf en twaalf jaar. Ook wordt er King and Queen competitie gehouden. Star Trek Club in Kloveniersdoelen MIDDELBURG - Leden van de Star Trek Club Nederland zijn zondag middag - in kostuum - te gast in de Kloveniersdoelen in Middel burg. Ze geven uitleg over de televi sieserie. Volkssterrenwacht Philip- pus Landsbergen houdt in de Kloveniersdoelen een ruimtevaart tentoonstelling. Die is elke woens dag- en zondagmiddag geopend van 14.00 tot 17.00 uur en elke vrij dagavond van 19.30 tot 22.00 uur. De hele maand februari: voor 2 personen incl. glaasje prosecco RESERVEREN NOODZAKELIJK: 0118-617484 voor meer info: www.degoudenbock.nl Open huis bij speciaal onderwijs MIDDELBURG - De Klimopschool (speciaal en voortgezet speciaal on derwijs aan zeer moeilijk 'lerende kinderen) en Het Springtij (spe ciaal basisonderwijs) houden op 4 maart open huis ter gelegenheid van de officiële opening van hun nieuwe gebouw. Vanaf 10.00 uur kan iedereen de scholen in vol bedrijf bezichtigen. Wethouder Huub van Klinken ver richt de opening om 12.00 uur. het wijkje van kaart. Internetwinkel Medisol groeit uit zijn jasje. door Theo Giele VLISSINGEN - Nog niet zo heel lang geleden werkte hij nog op de am bulance. Maar nu neemt zijn inter netbedrijf Medisol al zijn tijd in be slag. Edwin Roelse richtte samen met Pieter Joziasse in 2001 het be drijf op. Joziasse heeft zijn baan bij de ambulance nog wel aangehou den. Via het internet verkoopt het in Vlissingen gevestigde bedrijf AED's (hartschokapparaten), ver- bandkoffers, tassen voor medische spullen, zuurstofflessen en hulp- verleningskleding en andere aan verwante artikelen. „Het is ooit als hobby begonnen. Maar het is behoorlijk uit de hand gelopen", zegt Roelse. Sinds deze week is er een nieuwe loot aan hun webwin kel toegevoegd: de verkoop van of ficiële noodpakketten. Roelse: „Er zijn twee bedrijven die door het ministerie van Binnenlandse Za ken goedgekeurde pakketten ma ken. Omdat we al in de internet verkoop van hulpverleningsspul len zaten, zijn wij zijn door een van die twee benaderd om hun pakket te verkopen." Het gaat om witte, afgesloten waterdichte trom mels, in drie maten verkrijgbaar, gevuld met zaken die het ministe rie noodzakelijk acht in tijden van rampspoed: kaarsen, watervaste lu cifers, een eerste-hulp-set, een fluitje, een opwindbare radio zak lamp en desinfecterende gel. Hoe veel denkt Roelse er te verkopen? „Eerlijk gezegd heb ook ik me de vraag gesteld: wie koopt nu zo'n noodpakket? Maar toch. In geval van nood ben je toch wat blij als je zo'n pakket in huis hebt." Sinds Medisol de noodpakketten verkoopt, zijn er 65 de deur uitge gaan. Roelse en Joziasse verkopen de pakketten, en ook al hun ande re spullen, vanuit hun magazijn in de Mortiere in Middelburg. Daar wordt het inmiddels wel een beetje krap. Roelse en Joziasse zijn op zoek naar een andere, wat gro tere opslagruimte.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 25