Zhang Song Yins -j z,nang ^o is uit 9 spectrum IS? 'Als ik niet snel werk krijg in de stad, hebben we een groot probleem' PZC Zaterdag 21 februari 2009 Zhang Song Yin met rechts zijn akker en achter hem het vervallen aqua duct „Met 30 jaar vind ik mezelf te oud om nog een vak te leren." i t i 5 'M droom Zhengzhoupekjng CHINA Henan Hongkong naar de stad trok om er te werken. Hij vond er een baantje in de bouw, als stenen sjouwer. „Elke ochtend begon ik om zeven uur en werkte ik door tot het eind van de middag. Zwaar werk, maar het betaalde goed. Vorig jaar verdiende ik tussen de 1.500 en r.8oo yuan per maand (bijna 200 euro, red.)." Elk jaar kwam Song thuis om het Chinese Nieuwjaar te vieren met zijn familie in He Zhang. Na twee weken ging hij weer met de bus terug naar de stad voor een nieuw jaar stenen sjouwen. Tien jaar geleden kreeg hij met zijn vrouw Li Na (28) een dochtertje, Yia Yia. Het veranderde niets. Sterker, de geboorte van Yia Yia was nog een extra reden om in de stad te blijven werken. „Met mijn baan daar verdiende ik het dubbele van wat ik hier als boer kan binnenhalen", vertelt Song. Terwijl hij in de stad werkte, bewerkte zijn vrouw hun akker. Het waren moeilij ke tijden, maar achteraf wel de beste: „Toen ik in december terugging naar huis, kreeg ik van mijn baas te horen dat ik niet meer terug hoefde te komen. Vanwege de economische crisis is er geen werk meer." In zijn dorp trof hij veel lotgenoten. Mi granten die na jarenlang in de stad te heb ben gewerkt hun baan verloren. Terwijl an deren later opnieuw probeerden werk te vinden in de stad, is Song in He Zhang ge bleven. „Naast stenen sjouwen en boer zijn, heb ik geen vaardigheden. Voor mij is er nu geen werk meer." Enkele vrienden zijn wel vertrokken. „Ik bel ze bijna dagelijks om te horen of ze ook een baantje voor mij gevonden heb ben. Het heeft nog niets opgeleverd." Song vult zijn dagen ondertussen met kaar ten in het dorpshuis, een donkere, beton nen bunker bij hem om de hoek. Hij zit evenals honderden miljoenen andere Chi nezen tegen zijn wil vast op het platte land. Voor een inkomen is hij helemaal aange wezen op zijn akkertje. Het land is, zoals al het land in China, eigendom van de over heid. „Dit gaat ons niet genoeg opleve ren", wijst hij naar de verdroogde gewas sen. „Als ik niet snel werk krijg in de stad, hebben we een groot probleem." Langs de rand van Songs akker ligt de ruï ne van een aquaduct, waar al dertig jaar geen water meer doorheen loopt. Pas in juni kan worden geoogst, als het gewas de huidige droogte tenminste overleeft. Song loopt terug naar zijn huis: drie ka mers met een keuken aan een binnen plaats, die wordt afgesloten met twee gro te, groene deuren. Zijn woning'is pas drie jaar oud, gebouwd toen er nog geen vuiltje aan de lucht was. Op zijn shirt de tekst 'Make up your life, make up your dream'. „Voor mij gaat die tekst niet meer op. Mis schien als ik jonger was geweest, had ik nog wat van mijn leven kunnen maken. Met 30 jaar vind ik mezelf te oud om nog een vak te leren." Song werd geboren in het jaar dat Deng Xiaoping de deuren van Chi na openzette voor de wereld. Dat leverde vooral de steden een explo sieve welvaartsgroei op. In datzelfde jaar, 1979, kregen 227 miljoen Chinese platte landsbewoners elk 0,35 hectare grond on der hun beheer, om van te leven. Toen dat steeds moeilijker werd, trokken miljoenen mensen naar de stad voor betaald werk. Veel arbeidsmigranten zijn, net als Song, weer terug bij af „De overheid probeert wel te helpen. Zo zijn er cursussen, om je te leren effectief om te gaan met geld. Maar straks hebben we helemaal geen geld meer. De bank zegt dat je kunt lenen als je met een goed plan komt. Maar de waar heid is, dat je alleen een lening krijgt als je goede contacten bij de bank hebt." Het liefst volgt Song rijles. „Misschien dat ik dan nog trucker kan worden of zo. Maar voor die lessen wil de overheid weer geen subsidie geven, bang dat het geld ergens anders voor wordt gebruikt." En dus hangt Song nog steeds rond in He Zhang, op het platteland van de provincie Henan. De wegen worden omzoomd door vervallen gehouwen, de meeste afgesloten met een roestig rolluik. Op de akkers ploe gen boeren het land met oude, omgebouw de fietsen. Een boerengezin beheert hier gemiddeld 0,6 hectare grond. „Het leven is zwaar. Het is tot nu toe nog net gelukt om voor eten voor mijn doch ter, mijn vrouw en mijzelf te zorgen. Meer levert het land niet op. Naast dat voedsel hebben we helemaal niets meer. Het loont echt niet om op het platteland te blijven wonen. Ik moet voor een baantje snel te rug naar de stad, ook al is de lucht daar vuil en zijn de straten overvol" reageren? spectrum@wegener.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 143