Censuur is te sterk verwijt Carnaval is niet altijd leuk Ontpolderen is monnikenwerk, is gekkenwerk 1 liftoff EDITH RAMAKERS De lezersredacteur is bereikbaar per post op het adres van de Centrale Redactie van de PZC, Park Veldzigt35, Postbus 91 4330 AB Middelburg. Telefoon: 0118-434005 E-mail: Lezersredacteur@pzc.nl Het forum waarop lezers zich kunnen uiten over actuele zaken is bereikbaar via internet; www.pzc.nl EVEN De ene grap is beter dan de andere en de ene grap valt beter dan de andere. Maar een grap is pas een grap als alles van begin tot einde klopt. Zelfs met carnaval. De carnavalswagens zijn opge tuigd, de carnavalskleding is van zolder gehaald. Alle remmen mo gen los. Het is carnaval. Ter voorbereiding op het feest stond er deze week een interview met nar Kees Witkam van de Koenkelpot uit Paerehat ('s-Hee- renhoek) in de krant. Boven het stuk stond dat een nar altijd net iets meer mag zeggen. De nar schudde tal van grappen en grollen uit zijn mouw. Hij maakte het verslaggever Frank Bal kenende gemakkelijk. Bestuurders en bekende dorpelingen uit Paere hat moeten met carnaval een dik ke huid hebben, dat was duidelijk. Als Witkam met zijn staf zwaait, neemt hij geen blad voor zijn mond. „Het moet wel een leuke grap zijn, want je mag niemand kwetsen", besefte Witkam. En leuk verhaal, maar toch niet voor iedereen. Citaat uit de krant van 17 februari: „Kijk", „van stra tenmaker Van Kranenbroek is be kend dat-ie niet de allersnelste is. Daar maken wij van dat-ie nog langzamer is dan het gemeenteper- soneel en nog geen slak kan van gen." Frank van Cranenbroek belde naar de krant en sprak er met Witkam over. Van Cranenbroek was er boos en 'verdrietig over'. „De grap is geen grap als je niet weet hoe die grap tot stand is gekomen. Nu slaat het nergens op en het staat er ook nog eens gortdroog, alsof het de waarheid is." Daar kwam bij dat zijn naam ver keerd was geschreven en dat het gemeentepersoneel erbij is ge haald. „De gemeente is een belang rijke opdrachtgever van mij." Van Cranenbroek is liefhebber van car naval. „Ik zet me al 23 jaar in voor de Koenkelpot. Stroop mijn mou wen op om er een geslaagd feest van te maken. Ach, ik werk altijd hard en snel en ik weet wat ik kan verwachten met carnaval." Nee, dit is niet leuk. Zelfs niet met car naval. PZC Zaterdag 21 februari 2009 Lezersrubriek gediend bij veel verschillende meningen en inzichten Een van de vervelendste ver wijten die een krant kan krijgen, is dat zij censuur toepast. Die beschuldiging suggereert dat er kwade opzet in het spel is om een stuk niet te plaatsen. In het verwijt klinkt door dat de vrijheid van menings uiting wordt ingeperkt en dat de krant partijdig is - niet alle kanten van het nieuws belicht. Als de aan tijging klinkt, is de verstandhou ding tussen lezer en krant al danig verstoord. Brievenschrijvers hebben er moei te mee als hun bijdrage geweigerd wordt of als van een mail slechts een samenvatting in de krant ver schijnt. De teleurstelling is te be grijpen. Je schrijft om gelezen te worden. De brievenschrijver voelt zich tekort gedaan, want hij heeft er veel tijd in gestoken en zich in een kwestie verdiept. Dan doet het pijn als een briefin de prullen bak verdwijnt. De PZC biedt de lezers een eigen podium, waarop zo veel mogelijk brieven gepubliceerd worden. De ruimte voor het podium is echter beperkt. In de lezersrubriek en op de website willen we veel menin gen van veel verschillende perso nen teruglezen om de rubriek inte ressant te houden. Bij heikele kwesties voelen heel wat brievenschrijvers zich geroe pen om steun te betuigen. Brieven met dezelfde strekking stromen binnen, in de hoop dat de mening sterker wordt door de herhaling. Dit patroon deed zich recentelijk weer voor na de berichtgeving over de jacht op de damherten in de kop van Schouwen, de fusiepe rikelen van de ziekenhuizen boven de Westerschelde, de ontpoldering en ook na het nieuws van de greti ge kraai, die op zoek naar eten mensen belaagde. Lang niet alle brieven halen de krant. Hen tiental brieven over de ze kwesties heb ik teruggestuurd naar de afzender met de opmer king dat de opvatting niet tot nieu- Weigering van een lezersbrief schiet soms in verkeerde keelgat we inzichten leidt en er geen nieu we argumenten in de brief werden opgeworpen. Die weigering schoot een paar keer in het verkeerde keel gat. De krant kiest partij, is een pro-ontpolderingskrant, een partij voor de jagers, voor de dieren; kort om de krant censureert en publi ceert alleen wat haar uitkomt, luid de de kritiek. Brievenschrijvers moeten zich hou den aan regels. Een brief mag niet langer zijn dan 150 woorden, niet beledigend zijn en een mening moet nieuw, aanvullend of bijzon der zijn. Als een journalist een stuk inleven waarin geen nieuwe feiten staan, of dat niets toevoegt aan wat al over het onderwerp ge schreven is, moet hij zijn werk op nieuw doen. Want de krant - en dus ook de brievenrubriek - moe ten aantrekkelijk blijven. Ook de internetredactie krijgt vaak het verwijt dat ze censureert. Als een reactie geweigerd wordt, zou de krant uiterst links zijn, of juist extreem-rechts, dan weer voor de milieubeweging of juist voor de jagers. De krant wil zelf niet gecensu reerd worden en doet dat ook haar brievenschrijvers niet aan. POSTVAK „Onze carnavalswagen is niet tot in de puntjes afgewerkt, maar het- signaal dat we afgeven wordt altijd gewaardeerd. We hebben wei eens iets gedaan over het verzakken van onze dorpskern en over mestzakken (van to bij 10) die overal in de polder lagen, die ston ken en daar kwamen vliegen op af Onze vliegenmeppers werkten goed", zegt William van Passel uit Graauw. „Deze carnaval gaat het over de ontpoldering. We zitten er middenin." Van Passel van de carnavalsvereniging De Bolussen mailde het vol gende stuk naar de krant: „In den tijd dat wij 'de monniken' van bisdom Gent de polders moesten inpolderen, verdienden we nog geen cent. Het land van rondom Saeftinge was heel vruchtbare grond, en ook toen stonden we wel eens tot ons knieën in de stront. Er hangen nu donkere wolken boven de polder. Als wij er aan den ken, krijgen we de kolder. Leugens en feiten, niet begrijpen of veel verdriet. De waarheid op dit moment zie ik niet. Ik weet niet hoe ver we kunnen kijken. Dat komt wel uit, zal later wel blijken. Is het een leugen of een feit. Wij worden gek van al dat gezeik. Ontpolde ren is uiteindelijk monnikenwerk. Dus is het misschien wel gekken werk." Het venijn zit in de staart, zegt hij.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 13