5 spectrum Condoleezza en Hillary RUDEN RIEMENS FOTOGRAFIE avondlicht PZC Zaterdag 21 februari 2009 Wat willen wij in tijden van kredietcri sis? Geruststelling. Nu, wanneer ik krant, televisie en radio volg, dan wordt ons in grote overdoses inge wreven dat het slecht gaat. Niks geruststelling. Bijna niemand ziet licht aan het eind van de tun nel. Bij Pauw en Witteman zitten beleidsmannen en -vrouwen ordinair te kiften over de manier waarop de crisis moet worden ingedamd en opge heven. En in de kranten vertoont de crisis veel overeenkomst met voetbal: we lezen gemiddeld zeven keer per dag hetzelfde verhaal over hetzelf de probleem! Ik denk na. In mijn lange leven wisselden crises af met tijden van voorspoed, met als tussendoortje wereldoorlog II. Tijdens de vorige crisis schreef ik samen met leroen Krabbé een bezuinigingskook boek, een boek dat vele drukken beleefde en dat veel eenvoudige maaltijden behandelde, waarbij vooral gehakt de hoofdrol speelde. Ik pieker; wat staat ons nu te doen? We denken na hoe wij ons huis energiezuinig kunnen maken. Want wanneer ik naar de toekomst kijk, zie ik vooral een tekort aan fossiele brandstoffen. Gas en licht, waar halen we het vandaan? Zei Lange Jan! De kinderen van een vriendin, jong en onderne mend, hebben een klein huisje gebouwd. En ze hebben zonnepanelen op hun dak laten zetten. We schuiven samen met hen aan bij de keukenta fel van hun moeder. Haar zoon begint een enthou siast betoog over zijn warmwatervoorziening, die nu door zonnewarmte wordt geregeld. Zijn vrouw giechelt: „Hij kijkt de hele dag naar de meter, waar op we kunnen zien hoeveel elektriciteit er terug vloeit naar het lichtnet! Het betekent dat wij,naast de investering die ongeveer tien jaar bedraagt, di rect geld verdienen met onze zonneboiler." Dat is een mooi vooruitzicht, ik ga mij ook laten informeren. En daarnaast valt er ook nog veel te lachen, ik hoop dat de lezer door dit verhaal ook de mond hoeken een beetje in de lachrichting kan optrek ken! In een oude Volkskrant staan wel vijftien foto's on der elkaar van de voormalige Amerikaanse minis ter van Buitenlandse Zaken, Condoleezza Rice, op bezoek bij regeringsleiders, vice-premiers en minis ters van buitenlandse zaken van vijftien landen. Op al die foto's heeft Condo, zoals zij in de wande ling liefkozend wordt genoemd, haar mooie be nen tot ver over de knie ontbloot en sexy over el kaar geslagen: twaalf keer links over rechts en drie keer rechts over links! Zo deze lichaamstaal onder deel vormde van haar strategie de vrede in de we reld te bewerkstelligen, dan moeten wij dat Hilla ry Clinton afraden. Ook Rice's veel geroemde pianospel leverde wei nig succes op. Dick Cheney, voormalig Ameri kaans vicepresident in zijn verdediging van de Amerikaanse martelpraktijken: „Sorry mensen, een beetje water over je heen gegooid krijgen is geen martelen. Wil je weten wat martelen is? Wat dacht je van een twee uur durende piano-uitvoe ring van Condoleezza Rice!" Hij had waarschijnlijk gelijk. Ik zag een stukje film van zo'n piano-optreden van Miss Rice tijdens een afscheidsconcert bij Queen Elizabeth thuis. De ko ningin luisterde ernaar met een blik op haar ko ninklijk gelaat, waarop meer dan duidelijk stond te lezen: „We are not amused." Ik kan niet wachten om er achter te komen welke wapens Hillary Clinton in de strijd gaat gooien!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 139