3 spectrum 'Plasterk loopt met een mooi hoedje, maar doet niets belangrijks' PZC Zaterdag 21 februari 2009 ww.frankm.nl opstelling als het om de belangen van Is raël gaat." De Tweede Kamer-nestor wil het kabinet niet te hard afvallen. „Je moet oog hebben voor het ritme van een regeerperiode. Een kabinet moet veranderingen inzaaien en die later oogsten. Het beleidsprogramma beslaat 76 actiepunten, dan kun je niet vol doende scoren. Voor ons is het echter de vraag of er genoeg wordt ingezaaid." Nee, zeker niet als het gaat om de econo mie te helpen, luidt het eendrachtige ant woord daarop van FNV-voorzitter Agnes longerius en werkgeversvoorzitter Wien- tjes. Het kabinet heeft de kredietcrisis goed aangepakt, vinden beiden. Nu treuzelt het met economische herstelplannen. „Binnen Europa is onze regering de laatste die er werk van maakt", zegt longerius. Met de andere bonden heeft de FNV ver zocht om een stimuleringspakket van 7 miljard. „Mensen maken zich zorgen over hun baan, hun bedrijf krijgt geen krediet meer. Zij vragen zich af: wat gebeurt er nu voor mij? Ze zien dat ze via de belasting wel moeten bijdragen aan de redding van de banken. Pas deze week zei de premier iets over het banenverlies." Wientjes stuurt aan op een akkoord van vakbonden en regering om de economie aan de praat te houden. Een mime, ver vroegde investeringsaftrek die ook voor de bouw geldt, is volgens hem hard nodig. De vliegtaks ('een grote vergissing') moet snel worden afschaft. „De schade voor de lucht vaart is veel groter dan de opbrengst. Voor het milieu is de taks een loze maatregel." Hij ziet één mijlpaal: het akkoord over duurzaamheid dat kabinet en werkgevers sloten. „Daarmee beperken bedrijven de uitstoot van kooldioxide zonder dat het be drijfsleven op achterstand komt." Meer lof tuitingen zitten er niet in. Econoom Sweder van Wijnbergen, hoogle raar aan de Universiteit van Amsterdam en voormalig topambtenaar op het minis terie van Economische Zaken, vindt wei nig om het kabinet te prijzen. Oké, de aan pak van de kredietcrisis deed Bos - 'niet het kabinet' - goed. „Voor die tijd deed het kabinet niets. Intern is men gespannen. Het kabinet is stuurloos, een deel van de ministers faalt. Vogelaar mislukte, Cramer weet niet wat ze wil. Plasterk loopt met een mooi hoedje, maar doet niets belang rijks. Hij laat de bestrijding van de school uitval over aan een staatssecretaris." Nu de recessie aangepakt moet worden, zet het kabinet geen stappen. Van Wijnber gen: „Het is een macro-economisch vraag stuk, geen puur financieel. Bos zegt tegen Balkenende, Donner en Van der Hoeven: 'Dat is jullie ding'. De premier kondigde kraaiend een pakket aan van 6 miljard eu ro. Dat waren helemaal geen nieuwe be leidsmaatregelen en het netto-effect is bijna nul, niet 6 miljard. De enige nieuwe maatregel: vervroegde investeringsaftrek. Effect nul. Want niemand koopt op dit moment een machine extra als wat je hebt al ongebruikt staat. Maar hij blijft dat pak ket aankondigen. Infantiel om te denken dat je zo de kiezer kunt misleiden. Maar zo stom is de kiezer echt niet." Minister Donner van Sociale Zaken han teert de werktijdverkorting volgens Van Wijnbergen verkeerd. „Die geldt een paar maanden bij een recessie die zeker twee jaar zal duren. Dat helpt niet. Maar Don ner houdt vol, hij is te star." longerius loopt in gedachte alle ministers af, maar kan er behalve Bos geen noemen die uitblinkt. Ook niet zonder crisis. ,„Van bright young man Camiel Eurlings heb ik niet meer gezien dan dat life-hamertje waarmee je een ruit kunt inslaan als je met je auto te water raakt." Ze heeft een hekel aan het woord, maar noemt het toch. „Balkenende moet leider schap tonen. Omdat deze enorme crisis bijna elke ministersportefeuille raakt, moet hij het voortouw nemen. Het is een ingewikkelde klus. Amai amai, ik weet niet of ik het wel zo goed zou doen. Maar ze fo cussen te veel op bezuinigingen in plaats van op stimuleren. De economie is er niet voor banken of bedrijfsleiding. Ze is er voor mensen om hun bestaan op te bou wen. Dit is de eerste echte testcase voor het kabinet." D66-voorman Pechtold windt zich op. „Het is crisis, maar Bos en Balkenende van gen elkaar vliegen af. De echte premiers staan aan de kant: Wientjes, Wellink, Rin- nooy Kan. Als oppositie zeg ik: Doe iets. Leg een visie neer, links of rechts, die ik kan controleren. Ik wil graag helpen. We kijken naar dezelfde samenleving, naar de zelfde problemen. Dóe iets." reageren? spectrum@wegener.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 137