Sociale partners zijn niet klaar voor deal met Donner 1 2 Zaterdag 21 februari 2009 PZC LEZERS SCHRIJVEN Brieven richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 91 4330 AB Middelburg 0118-434005 lezersredacteur@pzc.nl (max. 150 woorden) Minister Donner Vakbonden willen eerst afwachten hoe kabinet crisis aanpakt. door Hans Certsen DEN HAAG - De vakbonden en werkgeversorganisaties zijn niet be reid om snel afspraken te maken over het verlengen van de tijdelij ke regeling voor werktijdverkor ting. Minister van Sociale Zaken Donner zou daarover het liefst zo snel mogelijk een overeenkomst sluiten, samèn met andere maatre gelen die de arbeidsmarkt moeten verbeteren. Maar Donner eist in ruil dat de bonden accepteren dat de lonen komend jaar worden be vroren op het huidige niveau, of hooguit zeer licht stijgen. Daartoe zijn de bonden niet bereid. Afgelopen najaar stelden FNV en CNV een looneis van maximaal 3,5 procent voor de komende cao-onderhandelingen. Die was ge baseerd op de inflatieprognoses van toen, die inmiddels fors lager uitvallen. Bovendien waren de eco nomische vooruitzichten voor Ne derland afgelopen najaar een stuk minder somber dan nu. Het Centraal plan Bureau (CPB) maakte deze week bekend dat de Nederlandse economie dit jaar naar verwachting met 3,5 procent krimpt. Afgelopen najaar werd nog gerekend op lichte groei. Agnes Jongerius stelde eerder deze week dat het verlagen fan de loon eis niet nodig is, omdat het om een maximum gaat. Volgens de FNV-voorzitter kunnen cao-onder handelaars per bedrijf bepalen wat haalbaar is in nieuwe overeenkom sten. Maar er is ook een veel belangrij kere, strategische reden voor de bonden om niet toe te geven aan Donner. Ze willen geen grote con cessies doen voordat duidelijk, is met welke crisismaatregelen het ka binet medio maart komt. „We zul len geen wisselgeld weggeven voor dat we een goed beeld hebben van wat er nog meer in het vat zit", zo heet het bij de FNV. Datzelfde geldt voor de werkge vers. Die hebben andere wensen en stokpaardjes. VNO-NCW-voor- zitter Bernard Wientjes pleit voor het bevriezen van alle overheids uitgaven en uitkeringen en voor een forse loonmatiging. Zover wil len de bonden zeker niet gaan. Vol gens Jongerius is het bevriezen Van overheidsuitgaven en uitkerin gen 'een heel slecht idee' omdat het slecht is voor de economie en 'Handhaven renteaftrek en AOW-leeftijd kan weg vrij maken naar loonmatiging' voor de koopkracht van velen. De sociale partners zijn het wel eens over een andere zaak. Van het openbreken van lopende cao's om lonen neerwaarts bij te stellen, een idee dat in Den Haag soms ge opperd wordt, kan geen sprake zijn. „Het zou misschien wenselijk zijn, maar met zulke drastische maatregelen verpest je de sfeer in polderland totaal", zegt een woord voerder van VNO-NCW. Dat ook de werkgevers bereid zijn water bij de wijn te doen, is duide lijk. Voor VNO-NCW is de verho ging van de AOW-leeftijd, een stokpaardje, niet heilig meer als die maatregel een nationaal ak koord over loonmatiging in de weg zou staan. Voor de bonden is verhoging van de pensioenleeftijd onbespreekbaar. Op hun beurt ei sen de werkgevers dat het kabinet de aftrek van de hypotheekrente ongemoeid laat. Als het kabinet de hypotheekrente aftrek en de AOW-grens onge moeid laat en met een geloofwaar dig pakket steunmaatregelen voor de economie komt, valt er met bonden en werkgevers te praten, zo lijkt het. Tot die tijd praten de sociale partners achter de scher men verder over compromissen. „We onderhandelen over dit soort gevoelige zaken niet via de media en proberen elkaar niet de gordij nen in te jagen", aldus een zegs man uit het werkgeverskamp. Ziekenhuizen 11 Deze brief gaat over het vertrek van de ziekenhuisdirecteuren en de regelingen. Over de riante cao-wachtgeldregeling van de heer Zomer, is al het een en ander ge schreven, maar we moeten ons rea liseren dat het héle personeel dus zo'n regeling heeft. Eén die men in de primaire marktsector in geen enkele cao terugvindt vanwege het waanzinnige kostenplaatje. De klanten willen daar domweg niet voor betalen, dan kiezen ze een an dere leverancier! Hoe zou het zit ten met de overige cao-voorwaar den? Ook riant! Geen wonder dat 'de zorg' zo duur is! Zorgklanten hebben echter niets te kiezen. De Raden van Toezicht zijn erken telijk, dat de heer Simons een maand eerder vertrekt zonder geld mee te krijgen. Hoezo? Hij was een goede politiek gezagsdrager van 1982-2001 (wethouder Rotter dam, staatssecretaris zorg, wethou der Rotterdam). Is men bij vertrek ouder dan 50 jaar en tenminste 10 jaar in functie (Simons dus 19 jaar) dan heeft men recht op wachtgeld tot 65 jaar, zonder sollicitatie plicht. 70% wachtgeld voor hem is 81.000 euro per jaar; een maandje eerder weg doet dan niet zo'n pijn! Erkentelijk mogen wij de heer Hans Simons wel zijn dat hij na 2001 is blijven aanpakken en niet op zijn lauweren is gaan rus ten. De Tweede Kamer belooft al 11 jaar dat zij deze schandalige wet zal wijzigen. Waarom niet een kor te overgangsregeling en verder WW, met sollicitatieplicht? C. Dirks Mulockstraat 66b, Zierikzee Rookverbod 2 Kunt u het zich voorstellen? Tij dens carnaval, gestoken in één of ander Oeteldonkpak overvolle ca fés afstropen om te controleren of er wordt gerookt? Wat een idiote baas die zo'n opdracht geeft. Staat hij ook in voor de levens van deze controleurs? We hebben een fijn land maar er lopen wel een hoop vervelende mensen in rond. B. Meijs Kinderstraat 1Zierikzee Rookverbod 3 Waar een klein land groot in kan zijn! Een Voedsel en Waren Autori teit die zich verkleed onder de mensen gaat begeven: anders kun je horecabedrijven niet te pakken nemen! Die hebben het al zo zwaar, leuker is het er in ieder ge val niet op geworden. Het kaart- clubje moet steeds stilgelegd wor den, want de roker moet buiten gaan staan, is dat gezellig? Carnaval is voor leut en ontspan ning, ook daar is de lol al weer af, doordat een stelletje stiekemerds zich onder het publiek begeeft! Weg lol! Daarvoor in de plaats, haatzaaiers! Laat de horeca zelf uit maken met een sticker of ze zich richten op de roker of de niet-ro- ker. Rokers blijven weg, want voor een roker wordt het gewoon: oost west thuis het best! Gaan we wach ten tot de cafés dichtgaan? Eef Misilje Nieuwe Leusenerstraat 11, Cadzand Emancipatie 2 Het beeld dat Gert Jan Wonder- gem schetst van zijn (Gods) schep ping, bewijst het gelijk van Dar win. De mens stamt van de apen af Daar is het alfamannetje de baas. Maar we evolueerden. En dat is geen theorie. Ook de prehistori sche man knuppelde zijn vrouw tje zijn grot in. Het knechtje naar het aanrechtje. Bevruchten en thuisblijven. Gelukkig zijn we dui zenden jaren verder. Toch vreemd dat er nog steeds mensen naar die knuppel terugverlangen. Paul Heuff Sardijngeullaan 4, Dishoek Zaterdag ben ik (78 jaar) gestrui keld over een soort ijzeren schroefdop op de Markt van Mid delburg. Daarvan steekt er een aan tal boven de bestrating uit. Ik had een gekneusde rib, pijnlijke hand en een jaap in mijn kin. Na een tijdje kwam ik bij en ben ik toch nog met mijn man naar het sta tion gelopen. We wonen in Goes en we hadden in de krant gelezen dat er nieuwe winkels waren bijge komen in Middelburg. Ik heb een brief geschreven naar de gemeen te, maar heb nog geen enkele reac tie ontvangen. Er moeten blijkbaar meer ongelukken gebeuren, voor dat die gevaarlijke plek wordt ver beterd. C. van de Linde-Luite De Horst 201, Goes Spoedwet De Vlissingse wethouder Suur- mond wil desnoods een spoedwet door de Tweede Kamer (laten) ja gen om de WCT aangelegd te krij gen. Daarmee worden alle bestaan de wetten, regels én burgers aan de kant geschoven. De Tweede Ka mer zal daar nooit mee instem men, alleen vanwege de moeite die zij al hebben met het uitvoe ren van de RijksProjectenProcedu- re voor de Hedwigepolder. De Tweede Kamer stemde daar in 2007 mee in en gaf daarmee de minister van LNV opdracht tot ontpolderen en de mogelijkheid tot onteigening. Dat is inmiddels verworden tot een groot circus, niet goed voor het Zeeuws imago. Dat dreigt ook bij het idee van wet houder Suurmond. Hij weet als geen ander in het Vlissingse colle ge dat een industriehaven meer ba nen schept dan het slepen met sta len dozen (containers). Wekt hij met zijn opmerkingen niet de in druk dat 'Vlissingen' goed finan cieel weg wil komen in de discus sie met Rotterdam over de verzelf standiging van de haven? Wil vriend Suurmond, een echte libe raal, de 'verwachtingswaarde' van het Vlissingse deel misschien nog wat opwaarderen? En waren het niet 'zijn coalities' die 8 jaar vruch teloos bezig zijn geweest met de WCT? Waarom lukte het toen niet? Leen Harpe Scholeksterstraat 76, Middelburg Mensen, waar zijn we mee bezig? Een hond mishandelen (krant, 18-02)? De tranen schieten in mijn ogen. Iedere hond heeft recht op een goed leven. Deed de hond soms niet meer wat de baas wens te? Dan maar dood. Wat mij be treft, wordt de dader stevig ge straft. Dan zal er minder dieren leed zijn. Margie Boogaard Paul Krugerstraat 201, Vlissingen Markt Hond Voorverkoopadressen: Vlissingen: Middelburg: Goes: Videotheek Pink Panther Peter Christ Pizza Express Lijn Cafe Soif Grand Cafe Jersey Arsenaaitheater

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 12