Hilversum stort zich op 'Down-tv' Stakende mijnwerkers in 'In Europa' kijktip kijken luisteren De televisiemaker heeft de verstandelijk beperkte medemens ontdekt. Zo wordt Peter van der Vorst bijgestaan door drie verstandelijk gehandicapte 'sterverslaggevers' en gaat Johnny de Mol op pad met mensen met het syndroom van Down. Monique Brandt en Bernice Breure doken in deze nieuwe trend. zondag, 21.00 uur PZC zaterdag 21 februari 2009 Johnny de Mol en Marika, binnenkort in Down met Johnny. foto Veronica sentator johnny de Mol kwam met het idee voor Down met Johnny. Na enkele gesprekken ging hij toch overstag. De zender wil meer inhoud en maatschap pelijke betrokkenheid uitstralen, een programma als dit past daar bij. Mar tens: „Het is een volkomen integer pro gramma. johnny blijft zichzelf en laat zien dat je niet kinderachtig met deze mensen om moet gaan." johnny de Mol loopt in Down met John ny mee in de levens van verstandelijk beperkte jongeren die proberen een ei gen plek te vinden in de maatschappij. De presentator kreeg het idee toen hij jaren geleden in een tv-programma als verrassing opdook bij een acteerschool voor verstandelijk beperkten. „Een stel letje moest spelen dat ze ruzie hadden omdat zij was vreemdgegaan. Opeens kwam ik daar dus als de boosdoener op draven. Waarop die jongen meteen roept: 'Oh, was het Johnny, nou dan is het goed, hier heb je mijn vriendin!' Het was zo ontwapenend, dat ik al die jaren ben blijven denken aan een pro gramma met- hen." Bij Eva vinden ze het te vroeg om te spreken van een trend. „Ik vind het wel opvallend dat Veronica met zo'n pro- "gramma komt. Maar het hoeft van ons geen apart tv-genre te worden", zegt Van Schieveen. „Wij zijn blij met hoe het uitpakt in Van der Vorst ziet Sterren. Als de gelegenheid zich aandient met verstandelijk beperkten te werken, zul len we dat zeker weer doen." Ook bij de Landelijke Federatie Belan genbehartiging (LFB), de belangenorga nisatie van en voor mensen met een verstandelijke beperking, is de belang stelling vanuit omroepland voor hun le den niet onopgemerkt gebleven. LBF-er Michiel Zeeuw, zelf licht ver standelijk beperkt, juicht dat toe. „Yta slaagde erin Paul te pakken te nemen, dat is iets wat niemand anders lukt. In Mooi! Weer De Leeuw is sowieso veel plek voor 'zulke mensen'." De organisa tie heeft een 'erg goed gevoel' over het nieuwe programma van Johnny de Mol, dat in maart start. „Hij neemt veel tijd voor zijn gasten en gaat helemaal in op hun levensverhaal", weet Zeeuw. „Het is ook fijn dat er veel nadruk wordt gelegd op wat wij wél kunnen." Zeeuw denkt dat we verstandelijk ge handicapten vaker op tv zien omdat ze ook meer onderdeel van de maatschap pij zijn. Vanuit de achterban hoort hij geen enkele wanklank over wat al popu lair 'Down-tv' is gedoopt. „We zijn al leen niet meer zo blij met Knoop In Je Zakdoek. Dat vinden wij wat betutte lend naar de mensen toe. We hebben wel eens gevraagd of er geen mensen met een verstandelijke beperking in de presentatie mogen zitten, maar dat is niet de bedoeling." lammer, want dan was ook eens aangetoond dat deze groep best zelf tv kan maken. LJ Van der Vorst ziet Sterren, vrijdagavond, RTL 4, 22.00 uur. Down met Johnny begint op zondag 8 maart, 22.20 uur bij Veronica. Reageren? - redactie.media@wegener.nl Yta Strikwerda. foto Vara Peter van der Vorst, foto Nick van Qr- Ongevraagd aan de buik van een zwangere vrouw zitten, dat gaat eigenlijk tegen alle co des in. Maar als Peter van der Vorst met zijn 'sterverslaggevers' Mariska Bauer bij de bakker tegenkomt, omvat een van hen direct de buik waarin de vierde telg van de volkszanger en zijn vrouw zich be- vindt. Dat mag wél, want de handen be horen toe aan Jostine, een licht verstan delijk gehandicapte vrouw. Ze is een van de drie verstandelijk beperkten die Van der Vorst voor zijn RTL4-program- ma meeneemt naar BN'ers thuis. Voor hen blijken alle vragen geoorloofd. Of Wendy van Dijk een borstoperatie heeft ondergaan, hoe ze toch aan zo veel geld komt, hoe vaak per maand Frans en Mariska Bauer samen douchen en of Angela Groothuizen al tijd zo dik is geweest? Van der Vorst ziet Sterren komt uit de ko ker van En Vele Anderen (Eva), het me diabedrijf dat Paul de Leeuw vorig jaar opstartte. Paul de Leeuw weet al jaren dat verstandelijk gehandicapten 'altijd leuke en mooie tv' opleveren, aldus woordvoerder Martijn van Schieveen van Eva. „Hij haalde deze mensen al in de jaren negentig naar zijn studio met Schreeuw van de Leeuw. Hij heeft zelf een gehandicapt nichtje, Margrietje, en daardoor een klik met deze mensen." In januari won de presentator nog de verkiezing van Het Televisiemoment van het Jaar, met een item uit Mooi! Weer de Leeuw waarin Downpatiënte Yta Strikwerda hem eigenhandig terug naar haar ponyrijtruig sleurt. Het gaat de tv-maker natuurlijk niet al leen om de leuke tv. Volgens Van Schie veen worden de 'sterverslaggevers' bij Van der Vorst ziet Sterren vooral ingezet omdat het interview bij de Nederland se artiesten thuis er 'een extra laag' door krijgt. „Sterren reageren anders op vragen en geven wat eenvoudiger antwoord. Waarom weet ik niet, want volgens mij is dat niet eens nodig. Maar het levert wel nieuws op", zegt hij, ver wijzend naar de onthulling van Wendy van Dijk dat haar borsten één week per maand een cupmaat groter zijn. Een programma over verstandelijk be perkte jongeren verwacht je eerder bij BNN dan bij het commerciële Veroni ca. Programmabaas Alphons Martens was dan ook niet enthousiast toen pre

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 121