I k T 29 wonen I vraag antwoord SIS door Moniek Hüsken u Zelf kijken? !l - J3 (U< Hoe maak ik mijn kunststof tuinmeubelen schoon, deel 2 (slot) Hoe voorkom ik het uitdrogen van de ring van mijn wasmachine wonen@wegener.nl 024-3650509 PZC Zaterdag 21 februari 2009 Prefabwoningen zijn geen gammele bouwpakketten die na tien jaar in elkaar storten. En dankzij de lagere bouwkosten en snelle levertijd worden ze, voorzichtig, populairder, door Alice Plekkenpol Eric Roelofsen was bijna de eerste die in Diepen- heim een prefabwoning liet bouwen. „Om zeven uur 's morgens kwamen hier vier grote vrachtwagens, om vijf uur 's middags stond het huis er. Nu staan er een stuk of zes, voor zo'n kleine plaats is dat rela tief veel. Toch is houtskeletbouw nog vrij onbekend, terwijl het be slist voordelen heeft." Voor Roelofsen was naast de snelle bouwtijd ook de exact berekende prijs een-pluspunt. „We wisten pre cies waar we financieel aan toe wa ren, kwamen niet voor onaangena me verrassingen te staan wegens vorstverlet, meerwerk of bouwren- te. De fundering werd in januari ge stort, het skelet in een dag ge plaatst, het huis in zes weken afge werkt. In maart konden we er in." Net als bij traditionele bouw kan de opdrachtgever kiezen uit 'catalo gusmodellen' of daarvan afwijken, zoals Eric Roelofsen en zijn part ner Conny Slaghekke deden. Zij be stelden een groot pand, dat ze zelf indeelden. Roelofsen: „Dit huis is elf jaar geleden gebouwd en ziet er nog prima uit. De buitenzijde is af gewerkt met bakstenen, dakpan nen, houten kozijnen en windve ren. Daardoor is het op dezelfde manier als andere huizen be schermd tegen weersinvloeden. Al leen het geraamte is anders", ver volgt Roelofsen. „Hout heeft onder meer als voordeel dat er geen scheuren in muren ontstaan, wat bij nieuwbouw veel voorkomt. Bo vendien trekt er geen bouwvocht in het huis. Een nadeel is er even eens: de binnenmuren zijn van gipsplaten gemaakt, daar kun je geen zware dingen aan hangen. Wij moesten van tevoren aange ven waar bijvoorbeeld keukenkast jes en een grote klok zouden ko men. Op die plekken werden de muren verstevigd. Hoewel zelfs dat een voordeel heeft: boren is over bodig, je prikt met een priem zo een gat in de muur en draait er een plug in." Roelofsen heeft zich vooraf goed georiënteerd, een mo delwoning bezocht en gesproken met een prefabhuisbewoner. „Het voelde eigenlijk meteen goed. En dat doet het nog steeds." Houtskeletbouw is geliefd in Cana da, de Verenigde Staten en Scan dinavië. De werkwijze is overal (na genoeg) gelijk: in een fabriekshal wordt het houten casco van de wo ning geprefabriceerd, inclusief isola tiemateriaal. Het skelet wordt in een dag op de fundering geplaatst en overkapt. Daarna volgt de afwer king. In ons land verrijzen jaarlijks vijfduizend prefabwoningen. Aannemer PreSolidhome uit Enter bouwt ze in heel Nederland, re cent in Arnhem, Epe en bij Kam pen. „De interesse voor prefabwo ningen groeit vanwege de door gaans lagere prijs en de bouwsnel- heid", zegt Bert Steffens van Preso- lidhome. „Ook worden minder bouwfouten gemaakt. Het skelet wordt onder ideale omstandighe den in een hal gefabriceerd. Het huis is meteen onder de kap en wordt niet aan weer en wind bloot gesteld." In Limburg en Brabant is men nog ietwat huiverig, weet Math Gijbeis van bouwbedrijf Borger in Weert, dat al twintig jaar prefab bouwt. „Terwijl net over de grens, in Bel gië en Duitsland, houtskeletbouw juist populair is." Toch ziet Gijbeis een goede toekomst voor prefabwo ningen. „Over tien of vijftien jaar worden ook de voordelen qua isola tie en woonklimaat duidelijker. Ik heb nu al klanten uit een houtske- letwoning die nieuw bouwen en weer per se een soortgelijk huis willen. Dat zegt genoeg." SI www.presolidhome.nl http://prefab-houtskelet- bouw.startpagina.nl www.borgerhoutskeletbouw.nl Reageren? redactie.wonen@wegener.nl De prefab woning van Eric Roelofsen, hier met zoon Jarl, oogt traditioneel. foto Manon Hulsbeek De modelwoning aan de Reggestraat 170 in Enter is elke eerste zondag van de maand (behalve mei en augus tus) tussen 10.00-14.00 uur vrijblij vend te bezichtigen, daarbuiten op afspraak. Voorts is er regelmatig open huis in recent opgeleverde wo ningen elders in het land (zie de web site www.presolidhome.nl). -vjr redactie.wonen@wegener.nl 024-3650509 Onze lezers hebben nog wat extra tips voor A. Mathijsse, die zich af vraagt hoe hij zijn kunststof tuin meubels schoon moet krijgen. De tuinset van mevrouw Engels werd witter dan wit dankzij een sopje van dikke chloor. „Wel even oude kleren aan doen", raadt ze aan. Meneer Fraanje zweert bij het product Flash 123, dat wordt verkocht door Ceje- bo Trading. Hij gebruikt het ook voor zijn caravan, want het zorgt voor een beschermlaagje op het kunststof. Meneer Marris maakt zijn tuinmeubelen eerst schoon met wa ter en afwasmiddel, spoelt ze daar na af en smeert ze vervolgens in met lijnolie. „Een paar dagen laten drogen en uw meubels glanzen én zijn waterafstotend." Lijnolie - vaak donkerbruin - kan ook op witte meu belen worden gebruikt. „Bij het dro gen in de zon wordt het bleek." Me neer Kamp houdt het op Dasty ont- vetter van de Wibra. „Even goed in- sprayen, een halfuurtje laten staan, afspoelen met de tuinslang en uw tuinmeubelen blinken weer." Lezeres T. Hamelink kocht onlangs een tweedehands wasmachine en wasdroger van 1,5 jaar oud. „Wij kunnen deze apparaten momenteel nog niet gebruiken. Dat betekent dat ze nog zeker negen maanden stilstaan. Moeten we nog voorzorgs maatregelen nemen, zodat de ring niet uitdroogt?" Willem Pruis van Abo Witgoedservice kan zich de vraag wel voorstellen. „Vroeger wa ren ringen in wasmachines van rub ber gemaakt en dat kon uitdrogen. Tegenwoordig zijn ze van siliconen en heb je daar geen last meer van", vertelt Pruis. Hij raadt mevrouw Ha melink aan het filtertje onderin de wasmachine los te draaien en het er uit te halen. „Ze moet de wasmachi ne een beetje schuin houden, zodat het water eruit kan lopen. Het enige waar ze last van zou kunnen krijgen, is water dat gaat rotten. Ik adviseer haar om daarna de ring goed droog te maken. Om die niet kwijt te ra ken, kan ze 'm in de trommel leg gen. Het deurtje moet halfopen blij ven staan."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 111