Ikea PS: design met een verhaal 27 wonen rirf Ik heb er aan gestudeerd' wonen@wegener.nl 024-3650509 PZC Zaterdag 21 februari 2009 zo'n mooi gebruik, dat ik er op door ben gaan filosofe ren." Daaruit rolde de Fjallb- jörk, een vaatwasserbesten- dige mok. „De beker heeft een mooie vorm die tegen woordig ook nog heel bruik baar is." De PS-collectie bestaat uit eerlijke materialen zoals hout, bananenbladeren en bamboe. Opvallend is dat voor de collectie een rondje over de wereld is gemaakt, zowel qua materialen als voor de productie en het ontwerp. De designers ko men uit onder meer Zwe den, Japan, Canada, Neder land en Kenia. Voor het grootste deel zijn dit ont werpers uit de Ikeastal, met daaraan toegevoegd een ge vestigde naam als Hella Jon- gerius, designstudenten en FRONT, een designgroep be staande uit vier vrouwen. Veel producten hebben een handgemaakt accent. Sofia Thedvall, productontwikke laar, had daar een hele klus aan. „Ik ben meerdere keren huilend weggegaan bij pro- FS Svarva Lijkt wel een beetje een goe de vriend die over je schou ders meeleest, vinden de FRONT-designers. Voor het maken van de lamp is de oude houtdraaitechniek gebruikt. Vanaf 99,95 euro. jecten. Soms maakte het me moedeloos dat het lang duurde voor iets op de rit stond. Later, als het gelukt was, waren het meer tranen van geluk." Dat gebeurde onder meer bij de productie van het ont werp van onze' Hella Jonge- rius. Zij ontwierp drie wandkleden met sprookjes- dieren. Deze kleden zijn handgemaakt in India, waar mee Ikea ondersteuning geeft aan Unicef. „De vrou wen die'de kleden hebben geborduurd, moesten elk steekje leren. Dat heeft heel wat bloed, zweet en tranen gekost." Op de achterkant van de wandkleden is een kaartje genaaid, met daarop de handtekening van de naaister. De PS-collectie is verant woord, met respect voor de natuur, ontwikkeld. „Dat is belangrijk, maar het was niet onze eerste overwe ging. Wij zijn al vanaf het begin van Ikea bezig met duurzaamheid. Onze pro ducten zitten in compacte dozen om geld te besparen. Dat dit ook nog eens milieu vriendelijk is, is natuurlijk mooi meegenomen", zegt Johan Ejdemo. „Deze collec tie wijkt af van de eerdere PS-collecties doordat de pro ducten bijna allemaal niet al leen multifunctioneel zijn, maar ook flexibel, omdat je ze ook op andere plaatsen kunt gebruiken. Als je een tafel zat bent in de kamer, tover je hem om tot nacht kastje in de slaapkamer. De sign hoeft daardoor niet ja renlang te blijven staan om dat het anders zonde is." Veel designers grepen terug op sprookjes. Dat komt vol gens Ejdemo omdat sprook jes universeel zijn. „Ieder een kent ze en ze geven een goed gevoel. Dat mystieke spreekt mensen aan." Zijn persoonlijke favoriet uit de nieuwe collectie is een pepermolen van hout. „Met deze molen voel je je een koning met een scepter. Veel mensen willen hem even vasthouden." PS Fjallbjörk Ontwerpster Maria Vinka ontwierp een traditionele mok in een nieuw jasje. De mok is vaatwasserbestendig en kost 2,95 euro. PS Mössa Alice in Wonderland was de inspiratie voor een grote hoed. Leuk om aan de kap stok te hangen of om er dingen in op te ber gen. Mössa is ge maakt van gevloch ten papier. 19,95 eu ro per hoed. In deze rubriek brengen wij bekende, tijdloze meubels - de '(neo)klassiekers' op woonge bied - voor het voetlicht. Vroukje Muntjewerff-Van den Hul foto Jan Muntjewerff ONTWERP Eiken secretaire van UMS, later (vanaf 1948) Pastoe. De eiken secretaire van de Utrechtse Machinale Stoel en Meubelfabriek (UMS) werd in 1948 ontworpen door Cees Braak man (1917-1995). Na de oorlog speelde de UMS in op de ideeën van de Stichting Goed Wonen, die hamerde op de beperkte afmetin gen van de gemiddelde Nederland se woning, de bescheiden finan ciële mogelijkheden van de consu ment en de wisselende eisen die in een gezinssituatie aan meubilair wordt gesteld. De meubels waren in het algemeen rustig en terug houdend van uiterlijk. Hierdoor pasten ze in de meest uiteenlo pende situaties. Dit 'passé part- out'-principe werd verwerkt in de latere merknaam Pastoe. ONTWERPER Cees Braakman EIGENAAR Vroukje Munt jewerff-Van den Hul WANNEER GEKOCHT „Ik kocht mijn secretaire in 1952, toen ik op kamers ging wonen in Utrecht." WAAROM GEKOCHT „De secre taire sprak mij aan vanwege de strakke vormgeving, de eenvoud en omdat hij weinig ruimte in nam. Ik heb er jarenlang aan gestu deerd. Toen wij er even genoeg -van hadden, is hij in bruikleen ge gaan bij mijn schoonmoeder. Na haar overlijden kregen we hem weer terug. We hebben de secre taire op laten knappen en nu staat hij tot volle tevredenheid-weer bij ons. PRIJS „De prijs weet ik niet meer. Maar een echt duur meubel kan het niet zijn geweest, want ik ver diende maar 200 gulden per maand." TE KOOP in 1956 koste de kast 155 gulden. Deze secretaire is niet meer nieuw te koop. Hij is be gin zestiger jaren uit de collectie gegaan. Ook een klassieker in huis? Mail info en foto van meubel en uzelf naar de redactie.wonen@wegener.nl Tip: een lamp, tafel of kast kan ook een (neo)klassieker zijn!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 109