Ti wonen2 Dromen over ceders [<3 Het Lekker-Lui-Lezenkussen PZC Zaterdag 21 februari 2009 wonen@wegener.nl 024-3650509 z a k heb een ceder in mijn tuin geplant', dichtte Han G. Hoekstra in de vorige eeuw. Die dichtregel is bij iedereen bekend, maar bijna niemand kan de rest van het gedicht citeren. Wat blijkt als je het hele gedicht leest? Die ceder bestaat alleen maar in Hoekstra's dromen. Vanuit zijn werkkamer kijkt de dichter uit op een rommelig binnenplaatsje, maar in zijn dromen ziet hij een pasgeplante ceder staan. Het was nog niet zo onverstandig van Hoekstra alleen van zijn ceder te dromen. Want de ceder is misschien wel de meest majesteitelijke van alle coniferen, maar tegelij kertijd wordt geen boom vaker te onpas aangeplant. Een vol wassen ceder is een indrukwekkende boom, maar tenzij u een park bezit, is het aanplanten van een ceder gekkenwerk. Er zijn vier soorten ceders (en volgens sommige botanici maar twee). De Atlasceder, Cedrus atlantica, komt uit de ber gen van Marokko. De 'blauwe' vorm van deze ceder, Cedrus atlantica Glauca, is de boom die zo vaak ten onrechte in voortuintjes wordt geplant. In 1862 is er op de hellingen van de Mont Ventoux, een berg in de Provence in Zuid-Frank rijk die bij alle wielerliefhebbers bekend is, een bos van At lasceders aangeplant. De bomen zijn nu zo langzamerhand volwassen en het bos maakt een overweldigende in druk. Ceders hebben ook vroeger sterk tot de verbeelding gesproken. Er is geen boom die vaker in het Oude Testament wordt genoemd dan de Libanonceder, Cedrus libani. Naar verluidt werd het hout van de Li banonceder gebruikt om de tempel van Salomo te bouwen, maar er zijn ongelovige Thomassen die be weren dat die tempel uit het hout van jeneverbes sen werd opgetrokken. Wel is zeker dat de Phoeni- ciërs schepen van cederhout bouwden. Van de le gendarische ceders van de Libanon zijn er nog maar een stuk of vierhonderd over, maar in Turkije ko men nog grote bossen van Cedrus libani voor. De ce der van Cyprus, Cedrus breuifolia, wordt door veel deskundigen als een ondersoort van Cedrus atlanti ca beschouwd. In ieder geval wordt deze ceder nau welijks gekweekt en aangeplant Cedrus deodara is de Himalayaceder, een indrukwekkende boom, die waar schijnlijk vaker zou worden aangeplant als hij in zijn jonge jaren niet vorstgevoelig was. Ook deze ceder wordt te groot voor de gemiddelde tuin. Als we dan geen ceder in onze tuin kunnen planten en er al leen van kunnen dromen, waarom schrijf ik er dan over? Omdat er een paar dwergvormen bestaan. Cedrus deodara Golden Horizon blijft laag en groeit in de breedte. Cedrus liba ni Sargentii kruipt en is zo klein, dat hij zelfs in de rotstuin of in een plantenbak op het balkon past. Atlasceder; vrouwelij ke kegels. Niks is zo vervelend als lezen in bed zonder steuntje in de rug. Het Lekker-Lui-Lezenkussen van Jade kan gebruikt worden tegen de achterwand van het bed of te gen de muur. Het kussen is gemaakt vaneerste- klas katoen en gevuld met syn thetisch materiaal, zodat wassen van het kussen geen probleem is. Het Lekker-Lui-Lezenkussen is verkrijgbaar bij slaapspeciaalza- ken, woninginrichters en meubel speciaalzaken. De adviesverkoop prijs is 79 euro, inclusief bijpas sende hoes. Deze hoes heeft een speciaal vak waarin een tijd schrift, krant of afstandsbedie ning kan worden gestoken. De hoezen zijn ook los verkrijgbaar in tien verschillende woonmode- kleuren. Ikea kijkt terug in de tijd met zijn nieuwe PS Collectie. Een impressie van de nieuwe producten en het verhaal erachter. „Mensen willen spullen met een verhaal." door Suzanne Dijkstra Wie een wil lekeurig Ikeafiliaal binnen stapt, volgt de bekende pijlen langs een bijna oneindig as sortiment woonproducten. Veel is redelijk snel geprodu ceerd. Maar voor de PS-col- lectie mogen de ontwerpers wat meer tijd nemen. Ze ontwerpen aan de hand van een thema. „PS, oftewel post scriptum, is ontstaan om te benadrukken dat de sign één van onze kernwaar den is", zegt Ellen van den Boomgaard, pr-medewerk- ster van Ikea. De eerste PS-collectie werd in 1995 in Milaan en Stock holm gepresenteerd onder de titel Democratisch De sign. „Het is vanaf het begin een designstatement dat erg wordt gewaardeerd." Onlangs is de zesde PS-col- lectie gepresenteerd. Hij be vat maar liefst 71 producten. Het thema is deze keer 'Ne ver ending design stories'. De collectie gaat om verha len. De Zweed Johan Ejde- mo was er van begin tot eind bij betrokken als pro duct ontwikkelaar. „Ik ben bijzonder trots op wat we hebben neergezet. Alle stuk ken hebben echt een eigen verhaal. Mensen willen graag meubels met een ge schiedenis, ook al zijn ze nieuw. Dat namen we als uitgangspunt. We vroegen de ontwerpers terug te gaan in de geschiedenis van Scan dinavië en van de PS-collec- tie. Daaruit kwamen heel verschillende verhalen. Ook moesten ze de grondstoffen op een vernieuwende en verantwoorde manier ge bruiken." Een van de verhalen komt van de Zweedse ontwerp ster Maria Vinka. „Mijn roots liggen in Lapland. Mijn vader nam altijd een kop van hout met rendier hoorn mee tijdens zijn toch ten door de bergen. Die ge bruikte hij om onderweg drinkwater mee uit beekjes te scheppen. Ik vond dat fflgggë PS Gullspira PS Mikkel 2 PS Pelle Wanddecoraties Mikkel, Guiispira en Pelie Heila Jongerius ontwierp wandkleden voor PS. De vos, de geit en het konijn verwijzen naar dieren uit Zweedse sprookjes. Een kleed kost 79 euro. foto's Ikea

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 108