f? van ontpolderrapport overeind 'Over tien jaar boer ik hier nog' Curiosa- en inboedelveiling Hoop Vrees Advocaten Politie zoekt douane op JUSTION Komt er een clash tussen Kamer en kabinet? Bekijk wat Ad Koppejan daarover zegt in een video op www.pzc.nl/zeeuwsezetel PZC Vrijdag 20 februari 2009 3 Een groep Zeeuwen woonde gisteren in Den Haag de hoorzitting bij over de voorstellen van de commissie-Nijpels. Voor aanvang demonstreerden ze bui ten met spandoeken tegen ontpolderen; op de tribune was protestvertoon niet toegestaan. Rechtsonder: Ewald Baecke, boer in de Hedwigepolder: „De ju ridische aspecten zijn in deze discussie ondergesneeuwd." foto's Raymond de Frel Boer Ewald Baecke blijft positief na hoorzitting over ontpoldering. door Raymond de Frel den haag - Het voelt een beetje als een schoolreis. Met zijn allen in de bus, onderweg een gesponsord worstenbroodje van bakker De Bruijne... Natuurlijk, het mag best een beetje gezellig zijn, maar de re den van het uitje is toch vooral bit tere ernst. Alweer, want de ware anti-ontpolderaar weet de weg naar het Binnenhof in Den Haag inmiddels blindelings te vinden. Neem Ewald Baecke (65), die al ruim veertig jaar boert in de Oost-Zeeuws-Vlaamse Hedwige polder. Voor de zevende keer laat hij, deze donderdagochtend, tot zich komen wat politici en deskun digen te zeggen hebben over het plan om 'zijn' polder onder water te zetten. Baecke mag alleen maar luisteren, zijn stem doet er van daag niet toe. Die van commissie voorzitter Ed Nijpels wel. T\vee rijen stoelen is Baecke verwij derd van de man die denkt dat het ontpolderen van de Hedwigepol der de meest doeltreffende manier is om verloren natuur in de Wes- terschelde te herstellen. Baecke weet wel beter. „Ik ken deze mate rie van haver tot gort. En ja, dan is het wel eens moeilijk om je mond te houden als je iemand grote on zin hoort zeggen", vertelt Baecke. Hij weet zich ook vandaag weer ge steund door een kleine honderd Zeeuwen. Zij bijten op hun tong als ze natuurbelangenbehartigers horen uitleggen dat de Wester- schelde 'het regenwoud van de zee' is en dus dringend hulp nodig heeft. Nee, meer sympathie is er voor een uitleg van advocaat Gerard van der Wal. Hij stelt dat er geen juridische belemmeringen zijn om andere alternatieven te be- 'De politici gaan niet over tot iets wat de meeste Zeeuwen niet willen' studeren. „Kijk, daar kunnen we wat mee", zegt Baecke. „Het juridi sche aspect is in deze discussie echt ondergesneeuwd. Iedereen is er altijd maar vanuit gegaan dat ontpoldering moest 'van Europa'. Onzin dus, we zijn gewoon voor de gek gehouden. Andere alterna tieven zijn helemaal niet goed ge noeg onderzocht." vlissingen - Het Korps Landelijke Politiediensten (KLPD) en de douane gaan nauwer samenwer ken op het water. Gisteren werd een overeenkomst ondertekend die regelt dat onderling makkelij ker informatie kan worden uitge wisseld. De bevoegdheden van de douane strekken verder dan die van de politie, bij het doorzoeken van een verdacht schip. COMMENTAAR De Tweede Kamer negeert het advies om de spa in de dijk van de Hedwige te zetten. Dat is de nieuwe stand in de ontpolderingsdiscussie. Mocht het er na de hoorzitting die gisteren in Den Haag werd gehouden alsnog van komen, dan is een groot deel van de Kamer op slag ongeloofwaardig. Want een meerderheid van de fractievertegenwoordigers nam gisteren stevig stelling tegen gedwongen ontpoldering. Als die politici onder aanvoering van Ad Koppejan(CDA), Lia Roefs (PvdA) en Kees van der Staaij (SGP) even standvastig zijn tegenover het kabinet als tegenover Ed Nijpels en zijn onderzoekers, is de polder gered. Maar wat dan? Het zou natuurlijk mooi zijn als alle Zeeuwen kunnen leven met de uiteindelijke vorm van natuurherstel in de Westerschelde. Hoop daarop kwam gisteren uit juridische interpretaties van de macht van Europa. Er zouden alternatieven zijn die de commissie Nijpels nog niet, of onvoldoende heeft verkend. Maar niemand kan ze precies aanduiden. Laat staan hun kansen schatten. Zo laat de politiek Zeeland opnieuw achter tussen hoop en vrees. Boer Baecke is ook realistisch: elk vogeltje zingt zoals het gebekt is. En het ene vogeltje zingt nu een maal mooier dan het andere. Het lied van Nijpels klinkt Baecke in elk geval vals in de oren. „Dat neemt niet weg dat ik vertrouw op een goede afloop. Als iedereen had geweten dat er juridisch meer ruimte was geweest, dan was de discussie heel anders gelopen. Ge lukkig is dat nu toch nog aan het licht gekomen." Een brede lach volgt. Baecke reist met vertrouwen terug naar zijn ge liefde polder. Hij is weer een stap je dichter bij zijn doel, voelt hij. „De politici gaan niet over tot iets wat de meeste Zeeuwen niet wil len. Over tien jaar hebben mijn zoon Joris en ik nog land in de Hedwigepolder, geloof mij maar. Daar ben ik heilig van overtuigd." SP wil bewind voor hospitaals middelburg - Minister Klink moet tijdelijk de bewindvoering van Zie kenhuis Walcheren en de Ooster- scheldeziekenhuizen overnemen. Dat vindt de Kamerfractie van de SP. Ook moet Klink ervoor zorgen dat de ziekenhuizen niets meer doen voor een fusie tot de Tweede Kamer zich daar in maart over uit spreekt. De SP vindt het onaccepta bel dat de Raad van Toezicht de ra den van bestuur naar huis stuurt maar zelf blijft zitten en de fusie plannen doorzet. Ook wil de SP een extra ambulance in Vlissingen voor bevallende vrouwen die in grote haast naar Goes moeten. Geld voor aanpak van onderwijsachterstanden den haag - De provincie Zeeland krijgt extra geld om onderwijsach terstanden op te lossen. Vanaf vol gend schooljaar kan Zeeland reke nen op ongeveer 590.000 euro extra per jaar. Het geld gaat naar basisscholen met veel leerlingen met een onderwijsachterstand. Reorganisatie? Bel met mr. Chris van de Merbel Telefoonnr.: 0118 - 623 719 Website: www.justionadvocaten.nl 26, 27 februari en 2 maart Kijkdagen: 23 en 24 februari. Maandag van 13 tot 2i uur en dinsdag van io tot 16 uur. Veiling vanaf 10.30 uur. Kipstraat 54, 3011 RT Rotterdam oio 411 85 44 vendu@notarishuis.nl www.notarishuis.nl -m VENDU NOTARISHUIS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 3